neznáte tento zdroj ? + a - 15V (štítek ofocen)

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

neznáte tento zdroj ? + a - 15V (štítek ofocen)

#1 Příspěvek od radioelectrum »

neznáte tento zdroj ? +15V a - 15V. Potřeboval bych vědět jestli by když bych místo 7NZ70 dal 3NZ70 šel použít jako zdroj + 7,5V a -7,5V. Jde mi jaký by byl asi proud. Možná by to podle označení někdo mohl poznat k čemu byl a jaký dával proudy.
Přílohy
P1490511.jpg
P1490512.jpg
P1490509.jpg
zdroj15Va15V.jpg

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#2 Příspěvek od Eleman »

To šedé trafo mám ještě někde doma. Tu destičku s diodami znám také (ale už jsem ji asi dávno vyhodil). Krabičku si nepamatuji.
Odhadem jsem to před mnóóó´ha lety získat s nějakými automatizačními krámy. Možná to sloužilo k napájení řízení veřejného osvětlení, to si pamatuji, že mezi těmmi krámy bylo taky.
Ale víc fakt nepomůžu, sorry.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#3 Příspěvek od dred »

Podľa usmerňovacích diód a stab. tranzistora bez chladiča to mohlo dávať s odretými ušami tak do 100mA.

Zmeraj jadro transformátora a pomeraj sekundárne napätia. Z toho sa dá vypočítať približný výkon a možné prúdy.
Potom sa s tým dá niečo urobiť... prerobiť usmerňovač , stabilizátory použiť LM317 a LM337 - a "možno" to dá aj po 1 A do ±7,5V.

Len samotnou výmenou zeneriek (+ rezistory) získaš akurát tak lepšie vykurovanie 8-)

Efektivitu by si ešte mohol zdvihnúť StepDown meničmi - ale záleží k čomu to má slúžiť...

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od Michal22 »

Neznám tenhle výrobek, ale podle fotek to vypadá, že jako výkonové prvky jsou použity tranzistory řady KFxxx. Bez chladičů je můžeš zatížit max. 0,8 W. Takže pokud by trafo dávalo o cca 4-5 V víc, než kolik je požadované výstupní napětí, tak by maximální proud vycházel někde kolem 150 mA. Pokud bys zaměnil zenerky tak, že by se ubytek na tranzistorech zvýšil o 7,5 V, tak musíš počítat s max. výstupním proudem někde kolem 60 mA. Raději min. Ale pokud elektroniku vyjmeš pryč a použiješ třeba LM317/337, tak můžeš zachovat původní proud. Nebo i víc, to trafo bude předimenzované.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Michal22 »

Dred je rychlejší 😁
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

Líbí se mi tyto starý konstrukce, jak si dali práci s výrobou uchycení elytu. Dnes by tam naplácali vrstvu z tavné pistole, nebo přinejlepším uchytili stahovacím páskem.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Někde na netu jsem před pár lety narazil na stránky, kde byl seznam produktů ZPA a k něčemu tam byla i dokumentace. Ale nyní to nemůžu nalýzt, třeba to už na netu není, ZPA se rozpadlo na kupu menších společností.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#8 Příspěvek od dred »

forbidden píše:...Dnes by tam naplácali vrstvu z tavné pistole, nebo přinejlepším uchytili stahovacím páskem.
Alebo ešte lepšie - nejaké agresívne lepidlo, z ktorého uhnijú nožičky a po vyhriatí ostane vodivé :evil: (v aktívnych subwoofroch časté...).

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Slusny vyrobca tam dnes pouzije silikon na to urceny - vacsinou biely a bezproblemovy.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#10 Příspěvek od dred »

...hmm slušný výrobca :roll: jeden príklad - iNDiGO (Canada) JAMO SUB250. Pod kondenzátorom zvod a uhnitá noha- dôsledok - vystrielaný AC/DC zdroj...po týždni znovu oprava - zvod lepidlom na DPS pod imp.trafom :evil:
Přílohy
jamo x3.jpg

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od termit256 »

Uchyceni kondiku sroubkama v tom zdroji neni zadna vyhra. Pochybuji ze kondik byl pajen az po prisroubovani, takze zvlast na ten spodni vyvod pusobi neustale nejaky tah kvuli nepresnosti v pripajeni. Je mozne ze to s olovnatou pajkou vydrzi, osobne bych to ale takto nikdy neudelal.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#12 Příspěvek od vicious »

Celeron: tuná som našiel výrobný program trutnovského závodu, bohužiaľ tam nie je zdroj z fotky

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

V Trutnově se asi zdroje nedělaly, odhadl bych to spíš na Nový Bor. Před pár lety bych se ještě mohl zeptat známých v ZPA Nová Paka ale už jsou všichni v penzi a nebo regulujou nebeskou bránu.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“