Trošku jiný Propískávač - tester kontinuity

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#16 Příspěvek od Sendyx »

Hezká práce...používal jsem chvilku něco podobného, ale třítónového, dost to ulehčovalo práci hlavně na zoxidovaných spojích.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
JaLu
Příspěvky: 2
Registrován: 23 led 2020, 01:00

#17 Příspěvek od JaLu »

Dobrý den.

Skvělá práce!

Byla by k dispozici ještě sada součástek nebo alespoň plošný spoj?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#18 Příspěvek od masar »

Také chválím. Ale nebyl bych to já, abych hned "nevylepšoval". Takže navrhuji úsporu v podobě této úpravy. Jako LED1 bych použil taktéž samoblikající. Dále bych přidal jednu diodu ke strmějšímu vypínání časovače.
:wink:
EDIT: To přidání diody neřeší problém, je to špatný nápad. :oops:
Přílohy
úprava spočívá v přidání (přemístění) bílé blikající LED s omezovacím rezistorem ke komparátoru a přidání jedné diody ke zlepšení vypínací funkce časovače.
úprava spočívá v přidání (přemístění) bílé blikající LED s omezovacím rezistorem ke komparátoru a přidání jedné diody ke zlepšení vypínací funkce časovače.
Naposledy upravil(a) masar dne 25 led 2020, 11:34, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
beny66ka
Příspěvky: 389
Registrován: 12 zář 2015, 02:00
Bydliště: Ostrava

#19 Příspěvek od beny66ka »

JaLu: Bohužel už tišťák nemám.

masar: Celé to je napájené 9V baterkou. Takže jsem hledal cestu nejnižšího odběru.

Proto indikace nízkého napětí svítí jen když je baterka vybitá.
Proto indikace zapnutí je vymyšlena super krátkým bliknutím. Samoblikající LEDka strašně "žere"

Pokud přidaná D3 zvýší strmost vypínání - super. Tam je to opravdu potřeba.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#20 Příspěvek od masar »

Rozumím. No od té diody toho moc nečekej, uplatní se až dost "pozdě". Spíše by to chtělo trochu modifikované zapojení.
:wink:
edit: Nevidím důvod, proč napájet obvod signalizace podpětí z +9V. Přepojil bych ho na Uccint.
Pro zlepšení "klopení" časovače lze jako minimální zásah do zapojení považovat nahrazení mosfetu Q2 schmittovým hradlem TC4S584F nebo podobným.

Uživatelský avatar
JaLu
Příspěvky: 2
Registrován: 23 led 2020, 01:00

#21 Příspěvek od JaLu »

beny66ka:
Nedá se nicdělat.
Budu patlat sám. :)

Uživatelský avatar
Balt76
Příspěvky: 183
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Rakovník

#22 Příspěvek od Balt76 »

Pěkná práce, pěkný video. Líbí se mi možnost přepínání "rozsahů". Jenom ten přepínač bych volil spíš posuvnej. Když se to hodí do brašny nebo šuplíku, mohlo by dojít k újmě. Máme v práci takovej jako kalibrátor RTD od Omegy v podobným provedení a vyčnívající knoflík enkodéru je dost slabina.

Uživatelský avatar
Premek_k
Příspěvky: 58
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Třinec
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od Premek_k »

masar píše: Dále bych přidal jednu diodu ke strmějšímu vypínání časovače. :wink:
Můžeš, masare, prosím víc rozvést, jak se tam ta dioda projeví? Díky.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#24 Příspěvek od masar »

Jak už jsem psal, ta dioda se uplatní až na závěr vypínání, kdy se přes tuto diodu pomáhá vybíjet C1 a C2. Vzhledem k nízkému Ugs použitého mosfetu se ale dioda uplatní minimálně. Není to prostě dobrý nápad. :oops:
p.s. Ale také jsem psal, že by šlo zapojení modifikovat. Jedno z možných řešení uvádím tady. Zde je naopak nízké Ugs výhodou.
:wink:
Přílohy
Úprava zapojení, které má charakter monostabilního klopného obvodu.
Úprava zapojení, které má charakter monostabilního klopného obvodu.

Uživatelský avatar
oravan
Příspěvky: 675
Registrován: 02 led 2010, 01:00

#25 Příspěvek od oravan »

super vecička ja mám roky krabičku z 4001 a spm spokojný ale treba rozlišovať prechody lebo to klape pri vysokom odpore

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“