Kreslení plošných spojů

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Crifodo »

Ten modrý negativní fotorezist je umytelný slabým NaOH. To na barvy taky vadí? Nebo nechat místo barvy rovnou ten fotorezist by nebylo řešení?

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#17 Příspěvek od FHonza »

Hill píše:...Hlavně kvůli těm nápisům nejsou organická ředidla žádoucí, jen voda...
Používám emulzi pro sítotisk. Konkrétně tuto. Prodává to hodně firem. Nevýhodou je, že po smíchání to vydrží max půl roku.

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#18 Příspěvek od Davidsev »

jezevec píše:Fotocestou (negativní) dělám i zkušební desky.
Kde kupuješ fotorezist, prosím? Já mám momentálně z Číny a potýkám se se stejným problémem jako zde.
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět :hool:

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od jezevec »

Naposledy jsem ho objednával od někoho tuším ze Skalice.
Ten čínský mám taky, funguje stejně jako ten skalický, ale jsou tam jakési "shluky" emulse na té fólii.
To co tě trápí, s tím mám také problémy. Ještě zkusím snížit teplotu laminovačky.

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#20 Příspěvek od Davidsev »

A podařilo se ti to nějak ,,odstranit"?

Autor vlákna na které jsem odkazoval, psal, že dá vědět - nedal. Dělal jsem s tou čínou zatím dvě desky a obě jsou k ničemu. Vyvolávám sodou na praní z obchodu, 27g na litr, +/- pokojová teplota. Posledně jsem omýlal desku při vyvolávání štětcem a nepomohlo to. Kdysi dáávno jsem koupil rezist na www.dioda.cz, s tím jsem žádný problém neměl. Jenže eshop už nefunguje a zbytek rezistu taky ne. . .

Jo a svítím rozbitou Hg 125W výbojkou asi z 15cm, posledně jsem svítil 1:15. Ještě bych mohl zkusit tu dobu osvitu zkrátit.
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět :hool:

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od hafca »

Mám ještě zbytek od stejného prodejce, ale osvit úplně jiný. Obyčejná nerozbitá rtuťová 125W výbojka co se dávala do veřejného osvětlení, vzdálenost cca 20cm a čas do tří minut. Vývojka co mi k tomu poslal a DPS pěkné. Jenže teď nemám inkoustovou tiskárnu a laser tolik nekryje, tak dělám zažehlováním.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#22 Příspěvek od Davidsev »

Já momentálně tisknu inkoustem na folii (určenou do inkoustovky), folie dávám dvě přes sebe. Na co jsi inkoustovkou tiskl ty?
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět :hool:

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od jezevec »

Ta obyčejná soda z drogerie nějak nefunguje, asi je v tom namícháno kdovíco. Chce to uhličitan sodný bezvodý třeba z Elchemca.
Osvětluji trubicema z obličejového solárka ze vzdálenosti 12cm po dobu 25vteřin.
Tisknu inkoustovkou na fólii, nedávám dvě na sebe. Na tiskárně nastavuji vysokou kvalitu, jas na minimum, kontrast na max.
Tiskárna Epson L386. Ale stejné výsledky jsem měl i s tiskárnou Canon Pixma MP610.
Naposledy upravil(a) jezevec dne 22 pro 2019, 19:19, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od hafca »

Davidsev
Kupoval jsem nějaké folie v copycentru, ale co to bylo zač nevím. Na omak ale byla jedna strana jakoby drsná a na tu se mělo tisknout. Ale taky jsem dával dvě někdy i tři přes sebe.
Taky jsem si nechal na zkoušku udělat jeden motiv na jejich kopírkách. Měl jsem ho na A4 tolikrát, kolikrát se tam vešel a pak jsem to vystříhal a dával jich víc přes sebe. Byla to piplačka, ale na obyčejnou desku to šlo. SMD bych už asi tak přesně nesložil.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#25 Příspěvek od Davidsev »

Tak asi začnu u Na₂CO₃ bezvodého. Nicméně všude se prodává na IČ a na eshopu Elchemca jsem ho nenašel :|
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět :hool:

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#26 Příspěvek od sinclair »

To už i sodu používají teroristi, nebo vařiči - že je na IČO ???

Uživatelský avatar
geograf
Příspěvky: 169
Registrován: 15 čer 2004, 02:00
Bydliště: tade na Hané (JN89OK)
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od geograf »

To co se používá na praní je krystalická soda (cana cca 24Kč/1kg) - dekahydrát uhličitanu sodného - Na₂CO₃·10H₂O
Na výrobu DPS to použít jde ale musí se dát teho mnohem víc.
Pro získání 1% roztoku uhličitanu sodného se musí použít 37g dekahydrátu do 1 litru vody.

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#28 Příspěvek od Davidsev »

Kdyby to někoho zajímalo a měl podobné problémy jako já:

Koupil jsem na Slovensku DuPont Riston T215, sehnal jsem ,,Uhličitan sodný čistý" (na pixle je udaná čistota 95%).

Laminováno v obyčejné kancelářské laminovačce Peach bez úprav (v DS T215 je udána teplota laminování 100°C +10°/-0°C)

Osvit 60s jako v případě čínského fotorezistu.

Takže, nalaminováno, osvíceno, vyvoláno a vyleptáno - na první dobrou.

Nevím, jestli má nyní cenu zkoušet čínský fotorezist + čistý uhličitan, nebo T215 + soda na praní, možná by to byla pouze ztráta času. . .
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět :hool:

Uživatelský avatar
josek
Příspěvky: 162
Registrován: 01 črc 2012, 02:00

#29 Příspěvek od josek »

Pri používaní DuPont Riston T215 z DPSK som mal výborné výsledky aj s obyčajnou sódou z drogérie za 1,1€/kg

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#30 Příspěvek od Davidsev »

A kolik g na 1L?
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět :hool:

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“