Domeček na stromě

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

Domeček na stromě

#1 Příspěvek od Milan121 »

Jako správný dědeček jsem postaven před problém postavit domeček na stromě. Proč? Protože Vendulka ze školky jej má. Ale kupovaný a to ještě na čtyřech nožkách. A jelikož máme letitý strom ořešák s příhodným větvovím přijde postavit tam. Moje představa je - kolem tří větví (průměr asi 200 - 300 mm kovové obruče, na ně připevnít kovový rám a pak již jen samé dřevo. A otázka zní - jaký materiál dát mezi obruče a tělo stromu? Obruče budou z pásoviny asi 60x6 mm. Já bych měl představu třeba gumu z pásu, nebo silný filc. Neřešil jste to někdo?

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#2 Příspěvek od konosuke »

neřešili ale četli v mládí Rychlé šípy jak si postavili domek v koruně suchého stromu
jenže příšla pak velká voda...
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Klidně bych rozřezal starou pneumatiku a z té nadělal ty pásy mezi strom a obruče.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#4 Příspěvek od samec »

Takže už neplánuješ, aby ten strom ďalej rástol?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od PavelFF »

Strom poroste dál i když ho stáhneš obručí. Pouze se v tom místě přizpůsobí. Zapomněl jsem na větvi smyčku z tkaničky do bot a za smyčkou větev zase normálně nabrala šířku jako před ní. Samozřejmě se to nesmí přehnat. Taky se stane, že ocelové lano kolem větve či kmenu celé zaroste a stane se součástí stromu. Takže pokud bude nosná konstrukce jen gravitačně ležet na větvi, větev si poradí na zbytku volného obvodu. Klidně tam dej cokoli(gumu, filc, PVC,...). Nemusí to být ani měkké. Hlavně aby se to nerozpadlo jako první.

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od Milan121 »

Stromu je úplně jedno co já plánuji.. A to je právě to nad čím delší dobu hloubám. Obruč, objímka je namyšlena z více segmentů jež budou stahovány šrouby cca M16. Lépe se bude objímka vytvářet, popřípadě se může některý segment vyměnit za delší kdyby již nestačil šroub. Šrouby se mohou časem povolovat, aby strom netrpěl. Strom je již dost robustní, neočekávám až tak velké přírůstky.
Ale dát kov přímo na kůru se mi příčí.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#7 Příspěvek od Cowley »

Na ukotvení dětské lanovky používáme dřevěné plaňky (něco jako rošt z postele) obmotané na výšku kolem kmenu. Teprve pak na to dáváme lana a kurty.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#8 Příspěvek od samec »

Videl si niekedy letokruhy? A videl si, aby od určiteho veku stomu letokruhy prestali pribúdať, alebo aby pribúdali s nulovou šírkou? Vieš vôbec, načo ma strom kôru? Že stom dokáže obrásť oceľove lano a znova si vytvoriť na povrchu kôru, ktorou môžu znova prôdiť živiny, sa stáva. Ale chceš svoj strom takto trápiť? Širokú obruč podloženú ešte širšou gumou už však obrásť nestihne. A never tomu, že budeš každý rok povoľovať obruče. Ani nebude čo povoľovať. Strom pod obručou ani nebude rásť. To už menej tomu stromu bude vadiť zavŕtaná oceľová skoba, alebo závitová tyč prevŕtaná skrz. A vôbec robiť niečo také kôli Vendulke, ktorú to o pár týždňov prestane baviť... Kúpte jej radšej z Tesca nafukovací bazén, alebo stan.

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#9 Příspěvek od Milan121 »

Letokruhy to vůbec netuším a kůra je na to, abychom poznali o jaký strom vůbe jde,nebo se snad mýlím?
Proto jsem snad vznesl dotaz,ne? Snad někdo něco podobného řešil. Vendulka domeček má, jen těch mých osm vnoučat ne! Sračky plastové jež vydží maximálně tři dny, ze sračkových marketů zásadně nekupuji, proč vytvářet odpady?
Ale ted mě napadá co podložit obruč třeba ve čtyřech až šesti místech jednostrannými silentbloky, to by fungovalo jako ty plaňky.
Snažím se to vyřešit tímto způsobem proto,aby se bouda dala snadno demontovat a strom nebyl narušen nějakými otvory umožňující hnilobu.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#10 Příspěvek od p32 »

Nevím, proč to řešíš tak složitě. Polož tam pořádné trámy, ty spoj a na ně to můžeš stavět. Trámy samozřejmě znehybnit pořádnými lany a ne prádelní šňůrou.

Uživatelský avatar
trubka
Příspěvky: 94
Registrován: 29 kvě 2006, 02:00
Bydliště: na západ od Plzně

#11 Příspěvek od trubka »

dej si do gůgla lanový park, obrázky a tam můžeš čerpat nápady.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#12 Příspěvek od kokun »

A proč si nedat do gůgla přesně to, co potřebuje? - domeček na stromě pro děti 8O :lol:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od Milan121 »

"Lanový park" vynikající typ, to mě nenapadlo. Dřevěné špalíky stažené ocelovým lanem, to je vlastně to samé jako bych použil obruč z pásoviny a místo otvorů do špalíků pro lano udělal drážky z vnější strany špalíků pro usazení té obruče.
Naposledy upravil(a) Milan121 dne 16 úno 2020, 17:58, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#14 Příspěvek od Cowley »

Nejseš ty brácha Plhy :)

Uživatelský avatar
nokijec
Příspěvky: 287
Registrován: 01 úno 2011, 01:00

#15 Příspěvek od nokijec »

U ořešáku to funguje asi tak, když do něj zatlučeš hřebík nebo zavrtáš vrut tak po čase zaroste do kmenu. Mám ptačí budku na ořešáku, už druhou ta první dopadla tak, že hřeb se růstem kmenu protlačil latí na budce a bouda spadla, naštěstí nikdo nebyl pod ní a ani uvnitř.
Boudu na stromě jsem stavěl ve větvích, ne okolo stromu. Udělal jsem ve větvích rám podlahy, na zemi jsem si vyrobil stěny. Ty jsem smontoval na stromě.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“