Problémy s LCD 2x16 znaků

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pjarda
Příspěvky: 31
Registrován: 27 říj 2005, 02:00

Problémy s LCD 2x16 znaků

#1 Příspěvek od pjarda »

Mám takový malý problém. Zapojil jsem PIC a tento displej podle zapojení uvedené na stránkách DOVEDABOYS a prográmkem test LCD uvedený tamtéž. Vše fungovalo OK ale potom jsem laboroval s programem abych mohl upravit HW a to přesun ovládání displeje Z portu RA0 a RA1 na porty B abych uvolnil port A pro svojí aplikaci. Při tomto laborování jsem udělal chybu v programu a tuto jsem odeslal na displej. Od té doby mi displej nic nezobrazuje ani s původním zapojením. Nezobrazuje ani čtverečky po připojení napájení. Pokud připojím pouze napájení a kontrast tak se objeví osm čtverečků ale kolem poloviny displeje ve dvou řádkách. Dotaz se týká toho jak vše vrátit do původního stavu. Předem děkuji :oops:

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Pohni trimrem kontrastu.

Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#3 Příspěvek od Filda »

jezevec píše:Pohni trimrem kontrastu.
čtverečky už tam má (když přivedl jen napajení a kontrast) ..... ale ne jak by měly být (jestli jsem to dobře pochopil).

Obávám se že si ten displej poslal do křemíkového nebe. Po zapojení napájení a kotrastu se musí rozsvítit všechny čtverečky v prvním řádku (kontrolní obrazec--- displej tím dává najevo že je vše OK) ......... tohle ale není tvůj případ a vypadá to že displej je v pr....

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jezevec »

Zkoušels druhý PIC?

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#5 Příspěvek od SMITH »

Nemám moc skúsenosti , ale to èo popisuješ my robil neinicializovaný display.
Na skúšanie LCD použivam PC + LPT+ JACLD (alebo tak akosi sa to volá)
t.j. program na zobrazenie predvolených údajov z PC na LCD
:-) Nikdy neøíkejte, že nìco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udìlá to ! :-)
Úspìch je špatný uèitel. Kvùli nìmu si chytøí lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)

Uživatelský avatar
durmitor
Příspěvky: 199
Registrován: 02 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od durmitor »

Tak ja to popisuješ to vypadá, když do odpravíš, mám jeden takový taky doma, ale nevím dobře, jestli sem tě správně pochopil. Na neinicializovaném displeji by měly totiž svítit všechny segmenty.
Podpis na houby

Uživatelský avatar
tatous
Příspěvky: 122
Registrován: 06 zář 2004, 02:00
Bydliště: Støední Èechy

#7 Příspěvek od tatous »

Setkal jsem se i s LCD, které D0-D3 musely mít spojené s GND a jiné v témže zapojení D0-D3 mít volné. Proè? Nevím..

Uživatelský avatar
Chenzee
Příspěvky: 464
Registrován: 26 čer 2007, 02:00
Bydliště: Vysočina

#8 Příspěvek od Chenzee »

... pokud bys zaslal špatný příkaz do LCD, tak by se asi zníčit neměl, ale mě se již párkráte stalo, že mi z ničehož nic přestal fungovat PICák, choval se jako zamčenej. Přitom Config word mám přímo v .HEx takže se při programování zamčít nemohl. :( Přikládám to k neduhu po domácku bastleným programátorům. Takže zkus v programátoru smazat PIC a poté ho načíst, zda je opravdu smazaný a poté ho znovu naprogramovat a zkontrolovat "Verify". Mohlo se stát něco s programátorem nebo s obvodem (ikdyž ten jsi asi zkoušel nový) a ani o tom nemusíš vědět. :wink:

Uživatelský avatar
pjarda
Příspěvky: 31
Registrován: 27 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od pjarda »

pjarda píše:Mám takový malý problém. Zapojil jsem PIC a tento displej podle zapojení uvedené na stránkách DOVEDABOYS a prográmkem test LCD uvedený tamtéž. Vše fungovalo OK ale potom jsem laboroval s programem abych mohl upravit HW a to přesun ovládání displeje Z portu RA0 a RA1 na porty B abych uvolnil port A pro svojí aplikaci. Při tomto laborování jsem udělal chybu v programu a tuto jsem odeslal na displej. Od té doby mi displej nic nezobrazuje ani s původním zapojením. Nezobrazuje ani čtverečky po připojení napájení. Pokud připojím pouze napájení a kontrast tak se objeví osm čtverečků ale kolem poloviny displeje ve dvou řádkách. Dotaz se týká toho jak vše vrátit do původního stavu. Předem děkuji :oops:
Tak chyba nalezena :D nevím přesně princip ale pokud připojím podsvícení tak zmizí displej a kdž posvícení připojím přes různé velikosti odporů tak se podle toho ztrácí částečně znaky z displeje. :oops:

Uživatelský avatar
technik16
Příspěvky: 12
Registrován: 26 led 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od technik16 »

čtverečky už tam má (když přivedl jen napajení a kontrast) ..... ale ne jak by měly být (jestli jsem to dobře pochopil).

Obávám se že si ten displej poslal do křemíkového nebe. Po zapojení napájení a kotrastu se musí rozsvítit všechny čtverečky v prvním řádku (kontrolní obrazec--- displej tím dává najevo že je vše OK) ......... tohle ale není tvůj případ a vypadá to že displej je v pr....[/quote]

Ja mam tiez display 2x16 znakov a ked pripojim len napajanie zobrazi mi prvych osem obdlznikov zvysok sa zobrazi az po pripojeni atmega8 a odsluznym firmwarom. Skus si skontrolovat pici popripade vymen. Neviem ako je to lebo ja programujem Atmeli.

Uživatelský avatar
technik16
Příspěvky: 12
Registrován: 26 led 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od technik16 »

Tak chyba nalezena :D nevím přesně princip ale pokud připojím podsvícení tak zmizí displej a kdž posvícení připojím přes různé velikosti odporů tak se podle toho ztrácí částečně znaky z displeje. :oops:[/quote]

Pravdepodobne mas zniceny display alebo to kombinujes s kontrastom lcd.

Uživatelský avatar
pjarda
Příspěvky: 31
Registrován: 27 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od pjarda »

technik16 píše:Tak chyba nalezena :D nevím přesně princip ale pokud připojím podsvícení tak zmizí displej a kdž posvícení připojím přes různé velikosti odporů tak se podle toho ztrácí částečně znaky z displeje. :oops:
Pravdepodobne mas zniceny display alebo to kombinujes s kontrastom lcd.[/quote]

:D Tak závada nalezena nebyl to PIC a ani display ale 5V stabilizátor do proudu cca 120 mA fungoval v pohodě ale od většího proudu šel poměrně rychle do kolen a výstupní napětí kleslo na cca 2,8 V a tím přestal display zobrazovat a jen podsvěcoval přitom ale PIC makal dál bez potíží. Tak moc děkuji všem za pomoc a snahu poradit :P :P :P

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Teď jsem taky válčil s displejem - ani nemrkl. Ve schematu je trimr kontrastu 10K a ten můj zobrazuje teprv kolem 330R proti zemi a já tam měl 2K2 s tím, že už to musí svítit jak blázen...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Jirka »

Já jsem zase zkoušel displej 2x 24 znaků bez podsvícení a pořád nefungoval. Pak jsem jsem si všiml, že ke čtvrtému pinu jsou připájeny rezistory. Nakonec jsem zjistil, že ten displej měl přeházený vývody, 1 s 2, 3 se 4 (kontrast, proto tam ty odpory), ... A naštěstí to laborování přežil.
*****

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

A nevíš, jestli jde na čtyřřádkovým displeji nějak elegantně vyřešit to, že když dole přidám jeden řádek, tak se to celý posune nahoru ? Mají to na potvoru dělaný s těma zpřeházenýma adresama... Výpis postupně po řádcích od vrchu není problém, ale ten scroll by se hodil.... Možná to popostrčit shiftem vlevo...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“