Rizeni bezuhlikoveho brushless motoru

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MrGrimes
Příspěvky: 3
Registrován: 05 bře 2020, 01:00

Rizeni bezuhlikoveho brushless motoru

#1 Příspěvek od MrGrimes »

Tak pro me docela orisek, pro vas snad brnkacka.
Chtel jsem ridit BLDC motor (cca 48V) na ventilatoru pomoci PWM, ale po rozebrani jsem zjistil ze vse zpracovava PIC ktery ma hodnoty rychlosti pevne naprogramovane. Na desce jsou tri vstupy, dva pro 230v a jeden pro zjisteni zda je spinac rychlosti v poloze A/B. Vystupy do vinuti motoru jsou ctyri + HAL externe.

Tak otazka je kde bude nejjednodussi signal upravit. Pripada v uvahu i cela nahrada ridici desky, ale nechapu proc ma motor ctyri vstupy, vice rozebrat nejde tak nevidim na vinuti. Klasickym BLDC driverem s tremi vystupy jsem motorem neotocil.

Ty ctyri piny na vystupu z motoru jsem meril, a myslim ze pin 1 a 2 byli spojene. Myslel jsem ze brushless ma vzdy tri piny, a mezi nimi je stejna hodnota odporu, tady to tak ale neni.
Přílohy
IMG_20200119_105001.jpg
IMG_20200119_104915.jpg

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#2 Příspěvek od bdn »

Je ten ventilátor něčím výjimečný? Nevyšlo by jednodušeji zakoupit ventilátor, který bude umět, to co potřebuješ?

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#3 Příspěvek od danhard »

Je to řízeno dvoufázově, nikoliv třífázově.

Uživatelský avatar
MrGrimes
Příspěvky: 3
Registrován: 05 bře 2020, 01:00

#4 Příspěvek od MrGrimes »

Bohuzel cenovy rozdil mezi ventilatory (v tomto rozmeru) s EC motory jsou okolo 4000kc navic za verzi s plynulou regulaci. A ja potrebuju dva.

Dvoufazovy motor, dekuji, nenasel jsem ale zadny driver ktery bych mohl pouzit. Jak by take meli vypadat na dvoufazovem motoru vystupy z mereni multimetrem? Dva piny +- podobny odpor a dva piny spojene?

Neni mozne pouzit nejaky voltage divider na vystupu z PCB primo do pinu motoru?

Dekuji

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

MrGrimes píše:Rizeni bezuhlikoveho brushless motoru
Bezuhlíkovej brushless motor je stejnej jazykovej nesmysl asi jako okrouhlá koule. Už sama složenina "brushless" znamená "bezkartáčovej" neboli motorek s komutací pomocí něčeho jinýho, než klasickýho lamelovýho komutátoru a uhlíků = kartáčů. A z toho, že nevíš, že "voltage divider" je česky "dělič napětí" usuzuju, že o elektronice resp. o elektrotechnice nevíš ani zbla. Tudíž bych bejt tebou dal pracky pryč od podobnýho pokusničení a oslovil bych s tím někoho, kdo to udělá bez tebe. Vyhneš se tím rozhodně velkýmu riziku zklamání.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#6 Příspěvek od weed_smoker »

Zkus propípat ty vývody,tipuju,že jsou tam 2 samostatný vinutí podobně jako u bipolárního krokáče,kterej je "dvoufázovej".Těch motorů je dost druhů: dvoufázový(bipolární) jako tenhle,pak 3F spojený do hvězdy s vyvedenym N a bez něj (v HDD,tiskárnách,elektrokolech a čerpadlech),pak 4-fázový unipolární (buď 5-drát se společnym plusem nebo 6-drát,co má 2 plusy obvykle stejnou barvou).Nejhůř se ovládaj ty 2F.

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Nakadah »

Mě to přijde jako 1F BLDC motor, jako větrák v PC jenom o dost větší. Vidím jenom jeden H-můstek ze 4 FETů. 2F BLDC by ty H-můstky potřeboval 2. Ale možná je další i z druhé strany DPS. Komutaci řídí IO podle polohy rotoru co snímá HALL.

3F BLDC výkonových kontrolérů se dá najít na netu hromada, ale pro 2F nebo 1F sem narychlo nenašel nic.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#8 Příspěvek od danhard »

Proč ?
Dva půlmůstky proti umělýmu středu, kondu.

Uživatelský avatar
MrGrimes
Příspěvky: 3
Registrován: 05 bře 2020, 01:00

#9 Příspěvek od MrGrimes »

Na druhe strane DPS jsou jenom SMD diody. Pokusim se desku vyndat a vyfotit lepe.
Puvodne jsem myslel ze jde o 3F s vyvedenym N. Jedno trafo pro oba ventilatory a kazdy osazeny BLDC driverem ktery bude ridit arduino podle teplotnich snimacu. Tak jako se to dela bezne s okrouhlo-koulimi motory.

Driver na jiny nez 3F stejne nesezenu, takze musim vychazet z teto desky. Treba regulovat vstupni nebo vystupni napeti FETu?

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#10 Příspěvek od danhard »

Na druhé straně by mohly být diody na usměrnění sitě, které mi tam chybí.
Motor mě nezajímá, měl by jsi tam odměřit dvě samostatné cívky cca 100R ?

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“