LCD displej pro arduino

Raspberry, Arduino, Mini-PC a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BigSandy
Příspěvky: 745
Registrován: 28 črc 2015, 02:00

LCD displej pro arduino

#1 Příspěvek od BigSandy »

Uvažují koupit nějaký větší displej pro vypisovaní hodnot z teplotních čidel.
Nema někdo?

Při hledaní na ali jsem našel jen toto.
https://www.aliexpress.com/item/32879036398.html
https://www.youtube.com/watch?v=sNxE9hUiM2Q

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od FHonza »

Jestli chceš "parádu" a úplně nezáleží na ceně, tak doporučuji Nextion. Téměř pak nezáleží pak na výkonu µC.

Uživatelský avatar
BigSandy
Příspěvky: 745
Registrován: 28 črc 2015, 02:00

#3 Příspěvek od BigSandy »

7" nextion je cenově upně někde jinde.
Ja uvažuji o tomto, nebo koupit na bazošu nějaky 7" tablet a napsat si apku.

https://forum.arduino.cc/index.php?topic=419669.0
Tady píšou že to není zrovna moc rychle, ale pokud vykresluje nějaký obrázek přes celou plochu, nedivim se.
Na vypsaní textu + nějakých malých ikon to bude asi stejně rychle jak u těch malých displejů, ne?

Jde mi přesně o to co je na tom youtube.
Uspávat arduino a vypnou displej a když projdu, tak přes pohybové čidlo ho probudit a vykreslit data.

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#4 Příspěvek od mikollar »

Ak ti staci cierno biele a zalezi ti aj na spotrebe, mozem odporucit tento resp nieco podobne.
Mam to osobne odskusane pre zobrazovanie predpovede pocasia + aktualnu teplotu (mam 3 farebny RBW)

E-ink
Přílohy
20180701_181204.jpg

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od FHonza »

Pomalé to je. Zrychlit se dá komunikace přes USART master SPI, ale ne všechny AVR to podporují. Zkoušel jsem to s Mega644.

Ten 7" Nextion je cca za 60€

Uživatelský avatar
mhepp
Příspěvky: 30
Registrován: 16 srp 2017, 02:00

#6 Příspěvek od mhepp »

BigSandy píše: Jde mi přesně o to co je na tom youtube.
Uspávat arduino a vypnou displej a když projdu, tak přes pohybové čidlo ho probudit a vykreslit data.
Toto je utopie, pokud chceš zůstat u Arduina. To, co je vidět na videu, je podle mého názoru pouze vypnutý podsvit displeje a při přiblížení se zapne. Pak je reakce adekvátní.

Sám mám postavenou podobnou aplikaci, která mi zobrazuje data z domácí meteostanice. Sosne si si data jednou za minutu a aktualizuje hodnoty. Používám SPI displej ili9341 a použitelné to začalo být až v okamžiku, kdy jsem začal pro přenos dat na displej používat DMA, buffery a podobně. Přímý přístup přes SPI byl buďto strašně pomalý (vykreslení času písmem o výšce 40pix trvalo cca 1.5s), nebo brutálně paměťově náročný. To obsluhuje pouze cca čtvrtinu zamýšlené plochy.

Takže moje zkušenost je taková, že pokud nepoužiješ něco, co obsahuje alespoň nějaký SMT32 nebo ESP, tak zapomeň na realtimové překreslování displeje. Ono je to i vidět na tom videu, čas v pravém horním rohu skáče po více než sekundě, nemálo i po 3s.

Dále, pokud toto chceš psát opravdu z čisté vody, brutálně se zasekáš na kravinách. Vhodnější je použít dobrou knihovnu, která odvede většinu práce s vykreslováním. Zde doporučuji LVGL (littlevgl.com). Je to opensource, takže v klidu a s vhodným MCU zvládá až 30 snímků za sekundu.

Osobně jsem zakotvil u ESP32 se SPI RAM a s micropython portem s LVGL, protože mám dostatek prostředků a vše v jednom pouzdře (zobrazovací zařízení není zároveň měřící zařízení, protože data loguji).

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od FHonza »

Při taktu µC 16MHz bude SPI maximálně běžet na 4MHz. Displej má dva byte na pixel, rozměr 800x480. To je 768kb. Když pro zjednodušení vypustím všechny provize přenosu, tak to protlačit méně než za 1.5 sekundy prostě nejde.

S ESP32 není problém generovat VGA signál. 7" LCD s VGA driverem stojí kolem 20€.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Nevim jak konkretne tento kousek, ale vetsina displeju co mam ma minimalni spotrebu pokud se vypne podsviceni. Takze nemusis vypinat cela orloj, staci jen podsviceni. Pak nebude s rychlosti problem.

Uživatelský avatar
mhepp
Příspěvky: 30
Registrován: 16 srp 2017, 02:00

#9 Příspěvek od mhepp »

Termit256, FHonza: však mu to píšu!

Osobní názor mám takový, že pokud chci použít jakékoliv jiné, než znakové, zobrazovadlo a očekávam interaktivní použití, tak Arduino je naprosto nevhodné (a myslím tím hlavně HW část, vlastně i SW).

Uživatelský avatar
BigSandy
Příspěvky: 745
Registrován: 28 črc 2015, 02:00

#10 Příspěvek od BigSandy »

FHonza píše:S ESP32 není problém generovat VGA signál. 7" LCD s VGA driverem stojí kolem 20€.
Mužeš prosím vice info?
Klidně bych šel do něčeho takoveho.
https://www.aliexpress.com/item/32861327887.html
To už je ale lepší jit spiše do Raspberry Pi Zero.

Uživatelský avatar
BigSandy
Příspěvky: 745
Registrován: 28 črc 2015, 02:00

#11 Příspěvek od BigSandy »


Odpovědět

Zpět na „Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)“