Jaký průměr hadice pro odsávání výparů

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

Jaký průměr hadice pro odsávání výparů

#1 Příspěvek od Darthy »

Potřeboval bych trochu nakopnout jak řešit následující situaci...
Pokud mám prostor o objemu 12l, na horní stěnu dám 120mm ventilátor s průtokem vzduchu 57m³/h, jaký nejmenší průměr hadice můžu použít pro odvod výparů (dejme tomu že hadice bude mít 2m)? Resp. na základě čeho mám vybírat, které parametry jsou zanedbatelné a které jsou naopak důležité?

Samozřejmě na spodní části "boxu" mám otvor na přívod čistého vzduchu (přes filtr). Jde mi hlavně o to abych neomezoval ventilátor případným podtlakem v "boxu", nebo přetlakem při volbě příliš úzké hadice... Trochu postrádám základní vědomosti v této problematice. :?

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#2 Příspěvek od kutilmil »

Ty potrebuješ takmer 16 krát za sekundu vymeniť vzduch v tej nádobe. Nehnevaj sa ale nedáva to zmysel. Priemer hadice sa dá spočítať dvomi spôsobmi. Buď na základe odporúčanej rýchlosti prúdenia vo vzduchotechnickom potrubí alebo na základe tlakových strát. Doporučil by som ti ale použiť vhodnejší ventilátor. Toto je, ako keby si boingom ťahal 5 ročného syna na plastovej tatrovke.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#3 Příspěvek od p32 »

kutilmil píše:Ty potrebuješ takmer 16 krát za sekundu vymeniť vzduch v tej nádobe. Nehnevaj sa ale nedáva to zmysel.
Jistěže to nedává smysl. To jsi vypočítal z čeho? Z maximálního průtoku vzduch ventilátorem? Víš o tom, že může být výrazně menší přes regulaci? Nebo ti to stačí takhle bez znalosti otáček ventilátoru?

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#4 Příspěvek od kutilmil »

Ver mi P32 že perfektne rozumiem tomu o čom píšem.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#5 Příspěvek od p32 »

to Darthy:
Když si vezmeš to, že ventilátor je schopen přenést 57 m³/hod, tak to je 57000 l/hod, což znamená 57000/3600=15,8 l/s. Ty tam máš 12l, takže musíš určit, za jakou dobu chceš těch 12l vyměnit. Normálně podle výpočtu by to bylo za 12/15,8=0,76 s. Pokud bys ten objem chtěl vyměnit za sekundu, tak bys musel otáčky zmenšit 1,3x. To samozřejmě platí pro ten průměr 120mm a stejnou trubku za ním. Standardně jsou ke koupi trubky o průměru 100 nebo 105 mm, takže by ti to tlačilo přes tu trubku 100 mm 0,83x méně (15,8x0,83=13,1 l/s). A záleží na tom, jestli ti ten mírný podtlak (13,1/12=1,09) z takového odsávání nebude vadit nebo bude malý. Záleží na tom, na co to máš.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#6 Příspěvek od p32 »

kutilmil píše:Ver mi P32 že perfektne rozumiem tomu o čom píšem.
Věřím, ale nevím jestli to je to, co chtěl. :lol: Nenapsal, čemu to má.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

Podle rozmeru to vidim na nejaky levny PC vetracek. Na to, ze s takovym vetrakem vymenis vzduch 1x za sekundu nebo neco podobneho zapomen.
I kdyz das 2m trubky o prumeru tech 120mm, tak vlivem tlakovych ztrat na konci trubky tah vzduchu sotva ucitis. Kdyz k tomu pridas pruchod prachovym filtrem, budes rad kdyz ti tam bude proudit aspon neco. Cim tensi hadici das, tim vetsi budou tlakove ztraty.

Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

#8 Příspěvek od Darthy »

Ten větrák by byl 120mm noctua co se dává normálně do PC... Hadice/trubice bude vyvedena do volného prostoru ven. Jde mi jen o odvádění zápachu/výparů při 3D tisku (výpary při polymerizaci akrylátu UV světlem) a přijde mi zbytečné dávat tam třeba 120 nebo 100 hadici, tak mě zajímalo jestli třeba 60mm průměr bude stačit...? Na tom jak rychle se "vymění" vzduch mi nezáleží. Nejde mi o to co je v té nádobě, ale o to aby se to z té nádoby nedostávalo do místnosti.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Na podobný věci se s úspěchem používají starší k úklidu už nevyužitelný vysavače - například z důvodu nedostupnosti původních papírovejch sáčků. Podmínkou je funkční motor se sací turbínkou. Vykuchá se komplet "pytlík" filtr mechanickejch nečistot, nechá se jen jedna vrstva nějaký řidší tkaniny jako filtr opravdu hrubejch nečistot (například řídká silonová punčocha), kdo má k dispozici bezsáčkovej vysavač s cyklónovým odlučovačem má výhodu. Vejfukovej "hepa" filtr se vyhodí úplně, aby průtokový odpory ve výtlaku poklesly na co nejmenší hodnotu. A otáčky motorku se snížej (tím výrazně poklesne i hlučnost) pomocí pevně nastavenýho triakovýho regulátoru (klasika triak otevíranej s opožděním sepnutí po průchodu napětí nulou pomocí impulsu zpožděnýho RC-členem - odpor v podobě trimru se nastaví jednou pro furt, v případě potřeby změny výkonu se dá učunit stupňovitá regulace s odporem složeným z několika částí a přepínat přepínačem). Samotný tělo vysavače jde umístit úplně mimo odsávanej prostor na konec klidně i 10m dlouhý nastavovaný hadice, třeba i ven na dvůr do nějaký bedny s dostatečně velkým výřezem pro odchod odsátýho vzduchu a přitom krytý proti vlivům počasí. A jinak se dají koupit i plastový žebrovaný hadice určený pro sací transport sypkejch látek s průměrem 50-60mm, na požadovaný průměry přírub vysavače se dá přímo samodomo "vytisknout" redukce.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Ventilator daj az na koniec hadice.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#11 Příspěvek od kutilmil »

Ak chceš niečo nadimenzovať potrebuješ vedieť kolko vzduchu potrebuješ prečerpať za jednotku času a aký delta P čiže rozdiel tlaku bude medzi vstupom a výstupom ventilátora. Z týchto údajov ti potom viem spočítať priemer potrubia pri určitej dĺžke. Samozrejme ešte musím poznať tlakovú stratu toho filtra na vstupe. A výpočet bude platiť pri bezvetrí a pri úvahe že odsávané pary sú bežný "vzduch" resp ešte by som to vedel pre ideálny plyn..... atd

Ekare ten vysavač by som nechcel živiť ani počúvať.

Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

#12 Příspěvek od Darthy »

To EKKAR
Účelem je snižit hlučnost při tisku, teď jsou tam dva větráky (čínské), jeden chladící UV led - ten je opravdu hlučný a druhý odvádějící vzduch z nádoby kde se tiskne, na něm je mimochodem ten filtr (uhlíková pěna, nebo tak něco) a ventilátor má 60x60mm. Tohle ale všechen zápach vyfukuje pouze ven, i přes filtr je to stále cítit v uzavřené místnosti. Přidáním motoru z vysavače bych si ke snížení hlučnosti nepomohl (v bytě), navíc na tohle nepotřebuji 2kW motor (pokud se budeme bavit o starých vysavačích, jeden doma mám), i když snížím jeho výkon, tisk trvá několik hodin a tohle by se nevyplatilo.

Proto jsem předpokládal, když nahradím 60 ventilátor s filtrem 120 bez filtru, že by to na odstranění zápachu vystačilo.

Měl jsem v plánu podobný projekt jako je tady, ale používá 100 hadici, což mi přijde jako zbytečně velké. Proto mě zajímalo, jestli můžu s klidným svědomím použít hadici s menším průměrem.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#13 Příspěvek od Jodr »

Jen tak na okraj. Je zde řeč o axiálním ventilátoru a ten ztrácí účinost pokud netlačí do volného prostoru. V tom případě je vhodnější ventilátor radiální, třeba ten z vysavače...
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#14 Příspěvek od p32 »

No, udělej to raději na tu takovou hliníkovou ohebnou hadici o průměru 100 mm. Na větráček od PC klidně zapomeň a použij větrák na 230V na odsávání např. z koupelny - je výkonný, tichý a nesežere tě. Samozřejmě ho dej tam, kam potřebuješ.

Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

#15 Příspěvek od Darthy »

Co tak vytisknout turbínu na 3D tiskárně a použít 12V motor, například čínský 775, (používám ho na malou brusku společně s flexibilní hřídelí) a mít to na konci trubice? To pak jen položím na parapet nebo na balkon a je vystaráno. Když už budeme uvažovat radiální použití. Jen by to chtělo nějak zjistit "tah" vzduchu takové turbíny.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“