Jak se øeší prùchod anténního kabelu novì zateplenou fasádou

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#16 Příspěvek od sinclair »

Tady na sídlišti Družstevní, Zahradní a Masarykova se proti tomu lidi ostře ohradili. Takže při zateplování i výměně výbavy balkónů, šly paraboly dolů jen dočasně. Pak za spolupráce firmy, co dělala fasádu, nazpátek na fasády i balkóny a za svoje, pouze se sjednotil typ konzol.
Individuálních požadavků opravdu bylo tolik, že by to ani částečně neuspokojil žádný společný systém.
A to tam téměř nebydlí žádní čmoudi, úkáčka apod. V 16, 24 a 32b panelákách je nová hvězdice nemalý náklad.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

My jsme se domluvili se zateplovací firmou, kde budou držáky na satelity a wifi antény (ano, jsou někteří, komu nabídka provozovatele GigaLAN se zásuvkami pro každý byt z nějakého důvodu nevyhovovala, ale nejčastěji to bylo proto, že se nechali ukecat vnucovačem). Tu GigaLAN máme metalikou rozvedenou z optiky, která končí v serverovně ve sklepě, druhá končí na serveru ve výtahové strojovně, odkud vedou mikrovlnné spoje k dalším AP v okrese..
Stavaři si řekli o zakreslení, dostali tedyi takovéto výkresy (držáky na antény až na ten zadní, který musí "vidět" kolem sousedního paneláku, jednotné zinkované), jeden s fotkou a detailem, ale na tu nedodávali držák, takže jsem si ji přivrtal sám, předtím mi vyvedli kabel tam, kde jsem potřeboval, a, než si na to vzpomněli, přivrtal jsem si ji sám: spravily to 4 natloukací hmoždinky 8x200. Na dalším výkresu je pak detail vedení hadiček pro individuální optické přípojky ze sklepa kvůli garsonkám, protože tam nemají lodžii, a držáky i s vyvedenými kabely skrz 12 cm izolaci všichni zájemci mají. Ostatní neměli zájem.

Jo, a kabel by měl z fasády koukat šikmo dolů, aby se zamezilo zatékání vody po kabelu do zateplení. Musí tam být účko, aby voda skapávala ještě před fasádou.
Přílohy
A takto jsme si nechali položit hadičky pro optiku ještě před nalepením izolací.
A takto jsme si nechali položit hadičky pro optiku ještě před nalepením izolací.
Takto jsem si vyžádal uchycení kontrolní antény. Vyvedli kabel, přivrtal jsem si sám (izolace 120 mm, za ní Ytong 150 mm)
Takto jsem si vyžádal uchycení kontrolní antény. Vyvedli kabel, přivrtal jsem si sám (izolace 120 mm, za ní Ytong 150 mm)
Takto se vyžádala instalace držáků satelitů s vývody skrz izolaci.
Takto se vyžádala instalace držáků satelitů s vývody skrz izolaci.
Tak to vypadá dnes. I tady je kabel chráněný před zatečením, i když  jaksi navíc...
Tak to vypadá dnes. I tady je kabel chráněný před zatečením, i když jaksi navíc...

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#18 Příspěvek od scorpions-cz »

U nás v městských domech, které se zateplujou, nechává město vybudovat rozvod sat. signálu do každýho bytu. V každém bytě je jedna zásuvka. Příjem skylink, digi, freesat a astra1. Rozvody jsou tahané po fasádě před zateplením. Po zateplení už město nepovolí žádnou soukromou parabolu.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#19 Příspěvek od Hill »

Centrální rozvod satelitního signálu dnes projde v SVJ, jestli ho schválí tři ze čtyř vlastníků. Těch, kdo to skutečně využívat budou, zase tolik být nemusí. Ti kdo vidí dál i bez satelitu, samozřejmě budou hlasovat pro s výhledem na to, že třeba jednou se to bude hodit i jim. Stavebnímu bytovému družstvu stačí k odsouhlasení nadpoloviční většina (tedy zatím, než se budou hlasy muset počítat podle vlastnického podílu). Na příkladu, který jsem uvedl výše, je vidět, jaký zájem o satelitní příjem byl (a to dva z nich mají dodnes jen ten vývod a konzoli). Instalace a provoz by byly při takovém nezájmu příliš drahá sranda.
Ergo kladívko: když jsme se se stavbaři dohodli my (a podle příspěvků to tak udělali i jiní), a hlídal nám to i stavební dozor, proč by to nešlo ve Rtyni?

Uživatelský avatar
vasilceral
Příspěvky: 380
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#20 Příspěvek od vasilceral »

Už před třiceti lety jsem si podal žádost o montáž satelitní, internetové a DAB antény a všichni nájemníci a dnes majitelé mi potvrdili souhlas s montáži. V té době jsem jako soukromník měl montážní firmu i na antény a rozvody instalace. Pro SAT používám motor a cestuji po obloze od Indie až po Brazílii. Volných programů používám kolem padesáti. Vasil.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#21 Příspěvek od sr71 »

Všiml jsem si že jak DigiTV tak Skylink mají v nabídce možnost pøíjmu jejich programù pøes internet, tedy bez paraboly. Øeknìte mi jako laikovi pøes satelitní pøíjem výhody/nevýhody internetovéh pøíjmu, pøípadnì , pokud víte, tak i cenové srovnání. (v našem domì je zavedena optická pøípojka internetu takže s nìjakou rychlostí pøipojení by problém být nemìl)

Uživatelský avatar
vasilceral
Příspěvky: 380
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#22 Příspěvek od vasilceral »

Jak jde net na placeným mobilu nevím, já používám jen pevnou linku a tam mám od providora asi padesát kanálů grátis-moc nepoužívám. Občas na tabletu až když jsem mimo území. Internetový rádio běží stále a bezdrátová sluchátka nemaj chybu- 50 metrů na zahradě.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#23 Příspěvek od sr71 »

asi jsi mùj dotaz nepochopil správnì, zajímaly by mì zkušenosti tøeba s tímhle https://www.skylink.cz/televize-pres-internet jako alternativa k pøíjmu pøes parabolu, výhody/nevýhody

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#24 Příspěvek od miroja »

lumca píše:On to poletené nemá! Jednoduše, pro CZ + SK A3, Němci 19E, k tomu připočítat, že Slováci mají nabídku na 16E + 1W, v nějakém bytě Anglán což znamená 28E, v jném Turek - 42E + 7E, v dalším bytě Polák - 13E, v dalším Řek, v jiném Bulhar, Albánec, Ukrajinec, atd.! Kolik těch parabol by asi bylo třeba na té střeše? ....
Antena predsa staci len jedna...
PS: Na nasej streche je od r. 2006 a pokryva v pohode od -1° az do +28°
EDIt: Ak niekto chce u nas aj individualnu antenu, musi ju namontovat na strojovnu vytahu.
Pocas rekonstrukcie v r. 2006 sme na dve steny strojovni namontovali dva vodorovne jakle pre individulalne anteny a urobili sikme vstupy pre vstup kablov do vnutra strojovni. Dalej sa vedu koaxy smerom dole v rozvadzacoch na chodbach az k bytu.
Urcite neodporucam vrtat akekolvek diery zo izolacie. Nech sa budete snazit zaizolovat to proti vode akokolvek dobre, casom (5, 10, 15, alebo viac rokov..) to praskne, zacne zatekat a prejavit sa to moze aj o par bytov nizssie...
Přílohy
antena.jpg
antena2.jpg

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#25 Příspěvek od scorpions-cz »

No ono společnej příjem, z více než 4 družic už je o dost složitější.

Uživatelský avatar
lumca
Příspěvky: 525
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#26 Příspěvek od lumca »

@miroja: Tady nejde jen o anténu, to seš hodně bláhovej. A pokud jde o zajištění příjmu i za zhoršených podmínek, taková pozice 16E je dobrá lahůdka a jsou i další) tak nelze použít multifokus, to v žádném případě! Tady se jedná o profi instalace kde se musí vzít v potaz i toto hledisko (hlavně toto hledisko, jinak si člověk zadělá na pořádné problémy!). A je potřeba samozřejmě vzít v potaz ceny ostatního HW pro zpracování a rozvod TV a SAT signálů + cena za předělání rozvodů do hvězdy (ne všude se zatepluje nebo je už dávno zatepleno). Ty částky se pak pohybujou v řádu 100 kKč a víc. Což při (např.) počtu 20 - 30 bytů už je pěkná sumička á jeden byt. A ne každý chce satelit, 99% lidí dnes stačí DVB-T/T2 a další věc jsou rozvody TKR různých provozovatelů nebo poskytovatelů netových připojení. Kdyby to bylo o jedné T90 a jednom MSW, to by byla paráda! Léta jsem se v tom pohyboval, proto vím co to je jednat s SVJ nebo BD, či soukromými majiteli bytových domů. To je námět na knihu o stovkách stránek.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#27 Příspěvek od sr71 »

No a jak to tedy je, resp co je potøeba za HW na to, pokud by chtìl nìkdo pøejít z klasické paraboly na pøíjem "satelitní TV" pøes internet? https://www.skylink.cz/televize-pres-internet/balicky
Na první pohled mi ta nabídka pøijde zajímavá ale bude tam asi nìjaké "ale" když se lidi stále drží klasických satelitù

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#28 Příspěvek od xsc »

Je tam víc "ale". Platíš 2x. Jednou Skylink a k tomu podruhé ještě internetové připojení, které musí být stabilní a rychlé. Sledování TV ti pak omezuje normální připojení k netu. Pokud to nejde nainstalovat do té SMART TV nebo nechceš ještě investovat do speciálního STB, musíš k tomu ještě živit nějaké PC. Zatím jsem kromě MPC neviděl aplikaci, která by mi z PC dokázala přehrát obraz skutečně plynule, bez různého cukání hlavně ve švenku. Obzvlášť to neumějí věci, které k přehrávání využívají běžný prohlížeč. Taky nejde nahrávat, ale máš k dispozici zpětné shlédnutí. Obrazová kvalita bývá obecně horší, používá se větší komprimace.

Je tam nabídka měsíc zdarma, tak si to otestuj.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#29 Příspěvek od kokun »

SKYLINK: Televize přes internet. Nejsou tam ale všechny programy, jako přes sat. Výhodou je zase, že můžeš využívat příjem na více zařízeních (se všemi výhodami příjmu přes NET: zpětné zhlédnutí; úložiště; ...).
SKYLINK LIVE TV je snad výhodný jen jako bonus k satelitnímu příjmu. Podmínka (rychlý a hl stabilní) internet už tu zmíněna byla.

Nezmínil ses, co máš za televizi.
"Na vybraných chytrých televizích přes aplikaci Skylink Live TV*" pak nepotřebuješ STB:
* LG TV s Web OS 3.0 a vyšší, Samsung TV rok výroby 2015 a novější s OS Tizen, Finlux, Hitachi, JVC, Telefunken, Toshiba, Gogen, Hyundai a Orava na platformě MB211 a MB130, Sony a Philips s verzí Androidu 7.0 a vyšší.
Jinak si musíš zakoupit jejich Tesla MediaBox.
U DigiTV to bude obdobné.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Odpovědět

Zpět na „Poradna“