Elektrónkový zosik, výber zapojenia.

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#46 Příspěvek od Hill »

...a pro B70, B700, B90, B73, B113, B115 musely být schopné pracovat jak ve svislé, tak ve vodorovné poloze...
Že by za ty roky doznala tato měřidla nějaké konstrukční změny, jsem si nějak nevšiml.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#47 Příspěvek od stepa »

zdenoeddie píše:
stepa píše:bla bla bla
aj original v B100 su ulozene horizontalne................
take iste su v B 101 a tu pouzivam s prestavkami nielen ja od 1982 roku myslim (ja osobne asi od 1995),a tam je to tiez horizontalne.
Jo sry, mas pravdu, ted jsem se podival na ty civkace...sry za mystifikaci :wink: (deformace ze stavajicich produktu).

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#48 Příspěvek od zdenoeddie »

Hill píše:...a pro B70, B700, B90, B73, B113, B115 musely být schopné pracovat jak ve svislé, tak ve vodorovné poloze...
Že by za ty roky doznala tato měřidla nějaké konstrukční změny, jsem si nějak nevšiml.
ano presne niektory z tych B co pracuju aj vo vertikalnej polohe mam tiez doma :lol: (mam 3 kotucaky 8-) ) , a funguju vsetky v pohode

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#49 Příspěvek od Sendyx »

Xakru, chlape.... když už ten lampáč stavíš, co tak ho kromě designu udělat tak, aby vyhovoval normám ?

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#50 Příspěvek od zdenoeddie »

Sendyx píše:Xakru, chlape.... když už ten lampáč stavíš, co tak ho kromě designu udělat tak, aby vyhovoval normám ?
a povez mi co tam nevyhovuje nejakej norme???

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#51 Příspěvek od Sendyx »

Toho bude...
1. není to "nějaká norma", ale IEC65-1985 (ČSN367000, teď je myslím nějak přečíslovaná), základní bezpečnostní norma pro přístroje spotř. elektroniky
2. okamžitě vidím větrací mřížku, pod tím trafa a elektronika - co se stane, když provedu řetízkovou zkoušku ?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#52 Příspěvek od Crifodo »

pro domácí a jen a jen domácí použití asi není kritická nějaká norma (neznám kutila který by si po dokončení svého bastlu šel nechat udělat výchozí revizi), spíš nějaká celková logika, jestli dotyčný výrobek někdy může někoho zabít, ohrozit nebo třeba zapálit byt.
Z takového pohledu by se mi nelíbil skoro žádný lampáč hlavně kvůli odhaleným křehkým a ještě ke všemu horkým lampám - nedovedu si představit, jak někdo nechá takový stroj v chodu bez dozoru ve společné místnosti s malým dítětem. Zejména přístroje z dílny pana Petříka vynikají ztopořenými na odiv vystavenými lampami. Děti láká všechno lesklé, nápadné, svítící...
Taky polití takového stroje třeba vodou skapávající po štědré zálivce květin by mohlo být zajímavé, imploze baňky, leknutí, omdlení, pád na anodu pod anodovým napětím...
Od jedné opravy kazetové šachty videa bych zavedl kromě řetízkové zkoušky i cínovou vojáčkovou zkoušku... :(

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#53 Příspěvek od zdenoeddie »

Sendyx píše:Toho bude...
1. není to "nějaká norma", ale IEC65-1985 (ČSN367000, teď je myslím nějak přečíslovaná), základní bezpečnostní norma pro přístroje spotř. elektroniky
napis ze co z nej sa ti zda podozrive a ak v mojom pripade to nebude vyhovovat rad sa necham poucit a odstranim zadrhel
Sendyx píše: 2. okamžitě vidím větrací mřížku, pod tím trafa a elektronika - co se stane, když provedu řetízkovou zkoušku ?
pod mriezkou su cisto trafa,vyvody izolovane,jadra uzemnene na ochranny vodic,takisto uzemnena mriezka (v pripade indukovania sa napatia na nej atd). elektronika je umiestnena az na spodnej strane krabice,uznavam ze nemam este spodny kryt ale pokial neni to 100% hotovo je zbytocne ho tam zatial davat

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#54 Příspěvek od masar »

To Crifodo:
S tímto názorem se zcela ztotožňuji. Je to mnohem významější, než provedení nějaké mřížky. :wink:

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#55 Příspěvek od zdenoeddie »

Crifodo píše:pro domácí a jen a jen domácí použití asi není kritická nějaká norma (neznám kutila který by si po dokončení svého bastlu šel nechat udělat výchozí revizi), spíš nějaká celková logika, jestli dotyčný výrobek někdy může někoho zabít, ohrozit nebo třeba zapálit byt.
no z mojich ruk uz nevyslo ani jeden ani dva vyrobky,dovolim si povedat ze desiatky a zatial nikoho nic nezabilo,nikto nevyhorel,nic nenechavam na nahodu co sa tyka takychto veci,moje pravidlo je "nemat nikoho na svedomi"
Crifodo píše:Z takového pohledu by se mi nelíbil skoro žádný lampáč hlavně kvůli odhaleným křehkým a ještě ke všemu horkým lampám - nedovedu si představit, jak někdo nechá takový stroj v chodu bez dozoru ve společné místnosti s malým dítětem. Zejména přístroje z dílny pana Petříka vynikají ztopořenými na odiv vystavenými lampami. Děti láká všechno lesklé, nápadné, svítící...
Taky polití takového stroje třeba vodou skapávající po štědré zálivce květin by mohlo být zajímavé, imploze baňky, leknutí, omdlení, pád na anodu pod anodovým napětím...
s tymto mas pravdu,to musim uznat,ale z druhej strany co by to bol za lampovy zosik ak by som elektronky "zakopal" niekde do skrine? ja viem bolo by to bezpecnejsie atd,ale zase treba riesit chladenie a dalsie veci,a nakoniec osobne male deti zatial nemam a aj tak uvazujem dat na tie lampy nejaku peknu "ochrannu" mriezku ak sa mi nieco take dostane do ruk

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#56 Příspěvek od masar »

Já si myslím, že ty lampy jsou venku ani ne tak z důvodů chlazení, jako z recese. A recesi moc neuznávám.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#57 Příspěvek od Crifodo »

v "předrecesních" dobách se lampy používaly docela hodně, částečně jsem tu dobu taky zažil (rádia, na vojně vysílače, v práci rozhlas po drátě na lampách) ale lampy nikdy nechráněné z šasí netrčely a nehrozilo že se o ně někdo spálí nebo že na koncovou pentodu padne z poličky knížka. Uchladilo se to, i když šlo o kW.
Současná módnost se někdy blíží kýči, někdy má svoje etetické hodnoty, ale např. sluchátkáč v nizoučký škatulce, z jejíž horní desky netrčí nic než dvě nebo čtyři novalové lampy, se mi jeví z praktického i estetického hlediska jako zhovadilost.
Design celkem dobře zvládají Italové. Taky to nebude asi levná záležitost.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#58 Příspěvek od Sendyx »

Pozor, přístroje pana Petříka mají většinou lampy ukryty pod kupolemi, ve skleněných trubicích atd., to je něco jiného.
Ne každý lampáč vypadá jako něco, s čím by se Freud zabýval podrobněji :D , některé vypadají mnohem střízlivěji

http://www.uhfmag.com/Issue60/Solfege.jpg

http://www.soundscapehifi.com/images/cs600-002-1.jpg

http://www.mcintosh.net.au/images/produ ... _large.jpg

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#59 Příspěvek od Sendyx »

Pokud jsi stvořil desítky výrobků a neznáš základní normy, je to na pováženou 8O

Z fotky se toho moc nepozná, ale další námitka jsou ty lampy - nedovolená povrchová teplota, nebezpečí - jak při vyjmutí elky, tak při poškození.
Něco podobného měl známý taky s argumenty, že doma se nic nestane, naštěstí ho 2 havárie se šťastným koncem přesvědčily k instalaci krytu.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#60 Příspěvek od Crifodo »

Sendyx píše:Pozor, přístroje pana Petříka mají většinou lampy ukryty pod kupolemi, ve skleněných trubicích atd
většinou?

nemyslíš tou skleněnou trubicí baňku koncové triody, že?
Obrázek
Obrázek
Obrázek

design je vskutku extravagantní, řekl bych že na něj snobi dobře naskakují, ale ta zábrana je jak vidno často vysloveně formální a ten capart ji bez sebemenší námahy obejde a tu pivní pípu tatínkovým kladivkem zavzdušní razdva.. :roll:

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“