Vlastní blbostí zbořený disk *vyřešeno*

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

Vlastní blbostí zbořený disk *vyřešeno*

#1 Příspěvek od hafca »

Zkoušel jsem různé verze softu do Raspberry Pi. Po jednom pokusu mi zůstala 8GB karta jen s velikostí cca 240MB. Formátem to opravit nešlo, tak jsem to zkusil přes Správu počítače a tam přes správu disků.
V jednu chvíli jsem se uklikl a místo karty jsem zvolil 1T disk. A teď mi W7 hlásí že je to RAW, je v pořádku (Primární oddíl) a že není přístupný.
Má někdo nějaký nápad jak z toho ven bez ztráty dat? Nebo mám jít za dveře, zfackovat se a všechno oželet?
Nebylo na něm moc důležitého, byl spíš odkládací, ale některá data bych zachránit potřeboval.
Naposledy upravil(a) hafca dne 19 bře 2020, 10:42, celkem upraveno 1 x.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Ak si len vymazal particiu, tak program testdisk ju najde a obnovi.
Ak si ju naformatoval, tak je to horsie.

Stav "RAW" a "primarny oddiel" nezodpoveda ani jednej moznosti.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

I po naformátování by měly jít soubory obnovit třeba prográmkem RECUVA - jen je potřeba mít další volnej a dostatečně velkej paměťovej prostor, kam ten resuscitační program uloží nalezený data. Nedoporučuje se to ukládat na obnovovaný médium - protože ten záchrannej program ukládá kopii nalezenejch a zkonsolidovanejch dat a v podstatě je tak duplikuje. Obecně - čím míň se na danej "smazanej" disk nebo i jen partici po smazání zapisovalo, tím víc % souborů se daří následně obnovit. A obrnit se trpělivostí, 1TB není zrovna málo dat.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od hafca »

Zapisovat se na něj ani nedá. Buď se hlásí jako nedostupný nebo že je s neznámým typem souborů. Velikost má ale uvedenou správně.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#5 Příspěvek od xsc »

Já na to kdysi používal Zero Assumption Recovery. Dala se sehnat "vyléčená" verze. Ideální je to nejdřív sektor po sektoru přenést na stejný disk a pak si s tím hrát. Ale tady asi nic závažného při chybě nehrozí, takže bych taky začal Testdiskem.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#6 Příspěvek od xsc »

hafca píše:Zapisovat se na něj ani nedá. Buď se hlásí jako nedostupný nebo že je s neznámým typem souborů. Velikost má ale uvedenou správně.
Pokud se hlásí jako RAW, tak na něj z principu zapisovat nejde. To je pro OS jako neznámý systém.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od hafca »

Zálohu chystám, ale nejdřív musím sesypat data z přenosného 1T na několik menších.
Některé tady zmíněné programy na obnovu někde najdu, ale jestli z toho dokáží číst, to se teprve uvidí.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#8 Příspěvek od xsc »

Ten ZAR je vcelku automatický, není potřeba o HDD nic vědět. Jen je to líné jak mrcha a bez "léčby" to umí zachránit jen pár souborů (i tak mi to kdysi pomohlo, tehdy to umělo asi 4 složky, ovšem bez podsložek). Ale aspoň to uloží už oskenovanou strukturu a plná verze to pak hned načte. Demoverze začne skenovat znovu.
ZAR nic neupravuje na původním disku, vše kopíruje ven, takže ho lze spustit přímo na tom nabořeném.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od hafca »

Vyzkoušel jsem několik pogramů a nakonec zabral ten ZAR. Našel jsem nějakou starou portable verzi a do rána bylo všechno přeneseno na externí disk.
Některé programy disk vůbec neviděly, jeden sice našel vše, ale něco mu k obnově chybělo.
Teď už zbývá vyřešit problém s velikostí té karty.
Dík všem za pomoc.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od FHonza »

Vyzkoušej SD Formatter. Je tam i možnost "Format Size Adjustment". Mně to pomohlo.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od hafca »

Dík za tip, zabral jako jediný.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Hape »

hafca píše:Zkoušel jsem různé verze softu do Raspberry Pi. Po jednom pokusu mi zůstala 8GB karta jen s velikostí cca 240MB. Formátem to opravit nešlo...V jednu chvíli jsem se uklikl a místo karty jsem zvolil 1T disk...
Já na to používám program Diskpart, je součástí Windows a ovládá se z příkazového řádku. Při nepozornosti je tedy také snadné se splést.
Na ten SD Formater jsem se ještě nedíval, je možné v něm čistit a formátovat i flešky?

Edit:
Tak už sem se podíval a je to jenom na SD karty.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“