Stabilizator s tyristorem

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

Stabilizator s tyristorem

#1 Příspěvek od zdenoeddie »

Ahojte
jedneho casu bolo v AR uvedena schema na stabilizator vyuzivajuci tyristor namiesto tranzistora.Kedze k tyristorom sa dostanem skor ako k nejakemu "vhodnemu" tranzistoru,skusal som robit podobne konstrukcie ale bezuspesne. Ak sa niekto o to zaujimal a vedel by nahodou ako sa takyto stabilizator navrhuje/pocita/atd prosim svoje rady a nazory smerujte tu.Mam doma take "minizvaracske" trafo 24V 25A,a niekedy potrebujem na skusanie dost velke prudy a to trafo by mi stacilo,len je problem uchladit a nakoniec aj zohnat tranzistor na tak velky prud a kolektorovu stratu, a s tyristorom by to bolo lepsie myslim. Pre tych co by mali konkretne schemy,potrebujem na 5,9,12,15,18,24 V pri spominanych 25A na vystupe. Dakujem velmi pekne za hocijaku pomoc.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#2 Příspěvek od jasin »

Jednocestný stabilizátor by přesycoval trafo a dvoucestný přináší problémy a je už dost složitý. Jednodušší máš použít výkonové MOSFETy, typy na 50A se dají koupit dost levně a chladič s ventilátorem z PC je taky za babku.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od zdenoeddie »

jasin píše:Jednocestný stabilizátor by přesycoval trafo a dvoucestný přináší problémy a je už dost složitý. Jednodušší máš použít výkonové MOSFETy, typy na 50A se dají koupit dost levně a chladič s ventilátorem z PC je taky za babku.
aj to je riesenie,ale aj tak by som bol vdacny za sposob navrhu takeho zdroja.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

počítej s tím, že na vyhlazení fázově řízeného regulátoru pro takové proudy je potřeba tlumivka jako kráva a pro chlazení lineárního stabilizátoru s tranzistorem zase chladič jako kráva na tranzistor.
Jak velké zvlnění na výstupu může být? Jaká impulsní odezva při skokové změně zátěže je přijatelná?

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od zdenoeddie »

Crifodo píše:počítej s tím, že na vyhlazení fázově řízeného regulátoru pro takové proudy je potřeba tlumivka jako kráva a pro chlazení lineárního stabilizátoru s tranzistorem zase chladič jako kráva na tranzistor.
Jak velké zvlnění na výstupu může být? Jaká impulsní odezva při skokové změně zátěže je přijatelná?
no s tym chladicom neviem,na tyristor KT728 ktory ureguluje prud 15A sa daval chladic o rozmere asi 10x10 cm ,ked sa pouzival ako termostat v starsich typoch sporakov kombinovanych s el. rurou na pecenie.
Co sa tyka toho zvlnenia tak podla moznosti co najmensie, a skokova odozva co najvacsia,ozaj nechcem to pouzivat na skusanie "citlivych" zariadeni,je to pre potrebu experimentovania a niekedy aj odskusania nejakeho zariadenia do auta s velkym odberom (do 25A). Ja som skor myslel na to,ze tu schemu v AR niekto pozna,porpipade ju modifikoval na svoje vlastne pouzitie a mna zaujimalo ze akym sposobom a podobne.

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#6 Příspěvek od jano2 »

KT728,je myslim triak.,alebo nie?
Malo toho viem,radšej sa spytam.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od zdenoeddie »

jano2 píše:KT728,je myslim triak.,alebo nie?
:oops: :oops: ano,ospravedlnujem sa.....som si pomylili "pojmy" s "dojmami" ale myslim ze ten chladic u tyristora by aj tak nebol vacsi :)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

já jsem psal, že velký bude chladič u tranzistoru (v lineárním režimu), nepsal jsem o chladiči pro tyristor ani triak.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od zdenoeddie »

Crifodo píše:já jsem psal, že velký bude chladič u tranzistoru (v lineárním režimu), nepsal jsem o chladiči pro tyristor ani triak.
:oops: :oops: dnes som nejake dezorientovany,prepac

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“