Přepínaní odboček na svářečce - Vyřešeno

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

Přepínaní odboček na svářečce - Vyřešeno

#1 Příspěvek od aldebaran »

Zdravím,

léta používám tuto svářečku. Má jedno slabé místo. Rezistor, který asi tlumí nějaké proudy při přepínaní odboček. Přepínačem odboček je nutno otáčet svižně a pouze po směru hodinových ručiček. Pokud není přepnutí odbočky dost rychlé, nebo se zmýlíte a pokusíte se otočit opačným směrem, rezistor se ve vteřině rozžhaví tak, že se přepálí. (proto je ve stavu viz. foto).
Rád bych konečně tento problém vyřešil, protože se jednou za čas zapomenu a pak to končí rozebráním svářečky a bastlením rezistoru do funkčního stavu.
Rezistor je drátový, navinutý na dutém keramickém tělese. Krycí lak byl zelený a bohužel už je spálený, takže nelze zjistit žádné bližší údaje.
Torzo rezistoru má odpor 8,2 ohmů, ale část drátu (celkem asi 2cm) je již utavena, takže v originále byl odpor asi o něco vyšší.
Watáž nezjistím (spálený povrch) , nebo to určuje (zelená) barva původního laku?
Napadlo mě:

Pokusit se sehnat nový rezistor s přibližně stejným odporem a Watáží co největší (mohl by být vodítkem rozměr rezistoru?)

Pokusit se vyrobit nový rezistor v bytelnějším provedení, tzn. navinout silnější a tepelně odolnější drát na keramické nebo skleněné těleso (jak ho tam zafixovat, nějaký tmel, či lak??)

První nebo druhou možnost ještě vylepšit zařazením rychlé pojistky do obvodu, která by se přepálila, dříve než by se rezistor přehrál a shořel. Pojistka by byla přístupná bez nutnosti rozebírat svářečku - rychlejší oprava.
Konkrétní proud lze změřit.

Znáte někdo tento systém? Nebo napadá Vás nějaké lepší řešení?

Za případné odpovědi (včetně "Vyhoď to a kup si invertor!"), předem děkuji.
Přílohy
20 kg original Ost Deutchland Stahl
20 kg original Ost Deutchland Stahl
Údaje o svářečce
Údaje o svářečce
Rezistor už má něco za sebou
Rezistor už má něco za sebou
Naposledy upravil(a) aldebaran dne 25 dub 2020, 20:40, celkem upraveno 1 x.
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#2 Příspěvek od Sandal »

Zřejmě překlenovací rezistor, který má chránit přepínač. Rezistor se přepaluje, protože přepínač je KO a všechen proud jde přes rezistor. To je můj názor.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#3 Příspěvek od MiraSt »

Dle mého se jedná o odpor který je paralerně ke kontaktům spínající přívod aby to trafo při zapnutí na 220V nevyrazilo jistič proudovým rázem trafa nebo při přepínání odboček. Jedině odpor na větší vatáž podle proudu který tam teče. Ale naprázdno to bude do desíti ampér. Ten odpor co tam je je podle mě amatérsky poddimenzovaný. Prostě co bylo po ruce se tam dalo když původní odešel. Ještě amatérská rada. Dej tam místo odporu 200W žárovku a zkus to popřepínat. Jestli to vyrazí jistič při zapnutí.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#4 Příspěvek od pepik9 »

Obvykle je v návodu napsáno, že se nesmí přepínat, pokud je svářečka zapnutá. Asi pro vyloučení rizika krátkodobého zkratu těch pár závirů mezi jednotlivými stupni během přepínání.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#5 Příspěvek od MiraSt »

Nemá jiný vypínač než tento. Proto je tam ten překlenovací odpor aby to při přepínání nedělalo rázy do sítě a nevyráželo jistič.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
sanoch
Příspěvky: 407
Registrován: 04 led 2012, 01:00
Bydliště: Volyně

#6 Příspěvek od sanoch »

Snad není takový problém nakreslit podle toho stroje schéma. Pokud je to problém, dej to někomu, kdo tomu rozumí.

Uživatelský avatar
Sadra17
Příspěvky: 508
Registrován: 26 led 2013, 01:00
Bydliště: Netolice

#7 Příspěvek od Sadra17 »

zdá se to z první fotky jenom mě nebo je ten bílej vodič z přepínače přepálený ?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

No a co ti vadí na otočení dokola ? Bude to "rozběhový" "softstartový" odpor . No a nejspíš při otočení zpět se odpor neodpojí . Naschvál tam není aretována poloha . Mám na svářečce druhý vypínač , který nejprve zapojí napájení přes odpor a potom ho přemostí . Stejně většinou vařím stejným proudem a tak přepínač proudů zbytečně "neunavuji". Najdi si na svarforu , tam to popisuji . Je to stále dokola o rozběhu trafa . Alespoň tady toho bylo hafo . Na svarforu jakbysmet . Výše je jen dojmologie .

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#9 Příspěvek od Kremik »

Chybu bych hledal určitě v přepínači, jestli opravdu přepíná ve správném sledu tak jak má. Pak by nemělo příliš vadit ani pomalejší přepnutí a odpor by neměl proč hořet i kdyby přepnutí bylo velice pomalé, jen by se zbytečně opalovaly kontakty.

Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

#10 Příspěvek od aldebaran »

MiraSt píše:Dle mého se jedná o odpor který je paralerně ke kontaktům spínající přívod aby to trafo při zapnutí na 220V nevyrazilo jistič proudovým rázem trafa nebo při přepínání odboček. Jedině odpor na větší vatáž podle proudu který tam teče. Ale naprázdno to bude do desíti ampér. Ten odpor co tam je je podle mě amatérsky poddimenzovaný. Prostě co bylo po ruce se tam dalo když původní odešel. Ještě amatérská rada. Dej tam místo odporu 200W žárovku a zkus to popřepínat. Jestli to vyrazí jistič při zapnutí.
Je možné , že ten odpor není originál. Svářečku jsem získal před lety, jako nefunkční vyřazený kus. Ten odpor byl na dvou místech přepálený a keramické tělísko prasklé (asi teplem?), tak jsem ho slátal dohromady a svářečka jela. Je tam též dodělávaný držák na kabely, takže předchozí majitel svářečku "ladil" , tak možná i ten odpor je dodatečná úprava.
Zkoušel jsem na netu najít nějaké foto vnitřku, nebo nějakou dokumentaci, no bohužel jsem na nic nenarazil. Pouze pár fotek z různých bazarů.
Tu žárovku určitě o víkendu vyzkouším.
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.

Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

#11 Příspěvek od aldebaran »

BOBOBO píše:No a co ti vadí na otočení dokola ? Bude to "rozběhový" "softstartový" odpor . No a nejspíš při otočení zpět se odpor neodpojí . Naschvál tam není aretována poloha . Mám na svářečce druhý vypínač , který nejprve zapojí napájení přes odpor a potom ho přemostí . Stejně většinou vařím stejným proudem a tak přepínač proudů zbytečně "neunavuji". Najdi si na svarforu , tam to popisuji . Je to stále dokola o rozběhu trafa . Alespoň tady toho bylo hafo . Na svarforu jakbysmet . Výše je jen dojmologie .
Na točení dokola mi nic nevadí. Vadí mi, že když se jednou do roka v zápalu tvůrčí činnosti spletu a zaberu přepínačem na opačnou stranu, nebo nepřepnu např. z 50 na 70 A skutečně "mžikově", tak se zakouří a musím pak sundat kryt a látat už na desetkrát slátaný odpor.
Vypínač na opačnou stranu ani přepnout nejde, je tam asi nějaká západka. Ale je tam malá mechanická vůle, která umožní, že se s tím dá pohnout opravdu jen o malý kousíček zpět a to znamená okamžitou smrt rezistoru .
Na svarforum se podívám, netušil jsem, že něco takového existuje. Děkuji za tip.
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.

Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

#12 Příspěvek od aldebaran »

MiraSt píše:Nemá jiný vypínač než tento. Proto je tam ten překlenovací odpor aby to při přepínání nedělalo rázy do sítě a nevyráželo jistič.
Omlouvám se za nepříliš kvalitní foto. Ne přepálený není.
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.

Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

#13 Příspěvek od aldebaran »

To Sandal a pepik 9:

Pokud se s přepínačem zachází tím správným způsobem (přepínat rychle a správným směrem) tak vše funguje. Svářečka jede v každé jednotlivé poloze a v poloze "0" je vypnutá.

Ještě mě napadlo, že jsem opomenul jeden detail. Po zapnutí svářečky přes ten rezistor prochází proud trvale, po celou dobu co je zapnutá, protože pokud se rezistor přepálí, tak svářečka nejede, ať je přepínač v jakékoliv poloze.

Nejjednodušším řešením by bylo doplnit ještě jeden vypínač, který by sloužil jako hlavní a vždy před přepnutím odbočky by se vypnul (aby nebylo nutné odbíhat vytahovat vidlici ze zásuvky). Tím pádem by se v případě omylu nemohlo nic stát.
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#14 Příspěvek od Kremik »

Svařování by desetiohmmový odpor určitě nevydržel. Někde tam bude ještě něco schovaného.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

Kydy kremiku .

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“