Chování a měření PWM

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

Chování a měření PWM

#1 Příspěvek od Darthy »

Chtěl bych rozjet DC motor, který má při běžném provozu cca 2-3A odběr při 12V (cca 15 tis otáček) na starší PC zdroj. Problém samozřejmě je, že zdroj při připojení motoru vypne. Napadlo mě proto udělat PWM a rozjíždět motor pomalu.

Doma se mi válí mosfet IR530N na 17A a 555. Tak jsem zalaboroval, pohledal na googlu a z 555 udělal PWM, které se ale chová divně. Divné je v tom, že ačkoliv mám na vstupu 5V, PWM signál má jen 3V na výstupu a frekvence se mění podle střídání signálu (viz přílohy), při minimu (15%) je frekvence 14.5kHz, potom mezi minimem a maximem má 9,6kHz a v maximu (cca 98%) má opět 14kHz. Další zvláštní věc, je, že mezi cca 80% a maximem je nestabilní, ale to předpokládám bude asi špatným potenciometrem?

Další věc je celkové chování PWM i s mosfetem, při zapojeném motoru. Pokud napojím motor přímo na zdroj (laboratorní max 3A), vyskočí proud na max, po chvíli se ustálí na odběru 2,3A při 12V, cca 15 tisíc otáček. Pokud ale napojím motor na PWM, při maximu PWM mám odběr ze stejného zdroje zhruba 260mA a motor nejede na plno (jen 10 500 otáček), napětí zdroje klesne na 5V (někdy i na 2V) a dál klesá pokud snižuji PWM. Když ale změřím doběr mezi motorem a plus zdroje, dostanu 1,7A.

Poradíte co je špatně? Kde a jak můžu měřit PWM na mosfetu? Pokud připojím sondu na zem a na drain, nic mi to neříká, výsledek je na obrázku s modrým kanálem. PWM volím proto, že na jiný způsob měkkého startu nemám doma součástky.
Přílohy
Modrý kanál - mezi drain a source
Modrý kanál - mezi drain a source
PWM při 97%
PWM při 97%
PWM při 50%
PWM při 50%
PWM při 15%
PWM při 15%
Zapojení
Zapojení

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

V prvé řadě si zkontroluj, že máš správně Ugs pro daný FET a neotevíráš ten ho jen napůl. Zbytek se dá řešit potom.

Ten zdroj bude asi potřebovat mírně zatížit tu 5V větev, ale stejně nechápu, proč ten NE555 napájíš zrovna z ní?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#3 Příspěvek od masar »

Darthy píše:Poradíte co je špatně?...
Řek bych, že (skoro) nic. :D

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Lukas-Peca »

5 V pro napájení 555 je málo, pro plné otevření mosfetu je potřeba, aby na gate měl aspoň 10 V. 555 můžeš napájet přímo 12 V. Změna frekvence při regulaci střídy je daná zapojením, ale asi to ničemu nevadí. Divné chování při napájení ze zdroje je asi způsobené ovlivňováním regulace zdroje pulzním odběrem - zapoj na výstup zdroje elyt cca 1000u.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jezevec »

Máš malé napájecí napětí pro 555 a tím pádem se ti neotevře fet naplno. Místo 5V tam dej 12V.

Uživatelský avatar
TomasX
Příspěvky: 630
Registrován: 12 srp 2005, 02:00

#6 Příspěvek od TomasX »

Nebylo by jednodušší upravit PC zdroj jako "regulovaný" a rozjíždět motor z nižšího napětí a 555 a FET zahodit?
Upravil jsem PC zdroj 12V, tak aby reguloval od 8V do 14V a napájím 12V automobilový motor.
Machr jsme každý, ovšem vždy v oboru někoho druhého ...

Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

#7 Příspěvek od Darthy »

To nechápu, v datasheetu je psáno Vgs min 1V max 2V... Už jsem se na to díval předím...
ale stejně nechápu, proč ten NE555 napájíš zrovna z ní
555 jsem napájel z arduina z 5V, což hádám byla příčina... :roll: moje druhá větev na laboratorním zdroji je nějaká nestabilní. Takže první větev na lab. zdroj používám jen na napájení motoru a samozřejmě mám společnou zem.

Tak jsem vyzloušel přepojit 555 na 12V na tu druhou větev na zdroji, a PWM už jede líp, při provozu bez motoru má odběr 20mA, ale nejsem schopný změřit otáčky při zapojení motoru, odběr 555 totiž stoupne na 1,2A (při max PWM) a napětí zdroje klesne na 0... Což se mi moc nelíbí.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od masar »

Darthy píše:...odběr 555 totiž stoupne na 1,2A (při max PWM) a napětí zdroje klesne na 0... Což se mi moc nelíbí.
To by se nelíbilo ani učiteli fyziky. Jak jsi naměřil ty nesmysly?
Darthy píše:555 jsem napájel z arduina z 5V...
A to arduino nemůže 555 nahradit?
:wink:

Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

#9 Příspěvek od Darthy »

Laboratorní zdroj to ukazoval... nějak se mi už nedaří dosáhnout té 0, ale stále... V příloze jsou obrázky zdroje, levá větev je 555, pravá motor. Zvláštní je, že multimetr, ukazuje 200mA odběr pro 555 a 2,5A pro motor. Já tomu nerozumím :|
Přílohy
A tohle ukazuje zdroj, když motor připojím.
A tohle ukazuje zdroj, když motor připojím.
Tohle ukazuje zdroj bez připojeného motoru.
Tohle ukazuje zdroj bez připojeného motoru.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od masar »

A proč máš stisknuto "paralel", když to máš propojeno drátama? Nemělo by to být "independent" pro oba?
:wink:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Podle nastavení zdroje máš ty dvě větve v serii. Takže na výstupu bude 24V s tím, že tu první větev máš patrně zkratovanou přes GND a musíš stáhnout proud na nulu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

#12 Příspěvek od Darthy »

Možná špatný úhel, ale větve mám nezávislé, oba spínače vypnuty.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

Tak si musíš udělat nejprve pořádek v tom zdroji. Přece ti musí být jasné, že proud v napájení 555 nezávisí na tom, jest-li je či není připojen motor k jinému zdroji. :wink:

Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

#14 Příspěvek od Darthy »

Pravda. Zdroj má asi dost, bude třeba ho opravit, ale na to založím nové téma tady na foru...vůbec nevím kde začít hledat příčinu a hlavně ani nejsem zatím schopný identifikovat co je s ním vlastně špatně...

Co se PWM týká, tak jsem vyzkoušel na ten PC zdroj rozběhnout ten motor a už nevypíná ani při připojení na max PWM. Ztráta asi 1000 otáček s PWM, ale to hádám při 13 tisících už je zanedbatelné.

Jinak jsem si z blbosti odrovnal pojistku na měření malého produ v multimetru když jsem zapomněl přepnout na 10A rozsah...byla tam keramická 1A pojistka, doma jsem našel 2A a 200mA pojistku, obě skleněné. Je nějaký rozdíl pokud tam dám 2A skleněnou, zdá se mi totiž že s ní neměří správně...?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

Připomínáš mně jednoho mého zákazníka...

Nad Tebou musí stát někdo přiměřeně naježený a hlídat, jinak to nedáš. To ber jako radu. Máš v tom multimetru vůbec dobrou baterku?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“