Plazma, vysoke napätie

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
UnReSt
Příspěvky: 315
Registrován: 10 črc 2006, 02:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Plazma, vysoke napätie

#1 Příspěvek od UnReSt »

Zdravim, chcel by som sa spýtať čo spôsobuje to, že keď sa dotknem plazmovej gule (žiarovky) tak vyboje smerujú k miestu dotyku? A prosim poradte nejake weby s podrobnejšími teoretickými informáciami o plazmovej guľi robenej amatersky zo žiarovky, prip. nejake inf. o vysokom napätí, ako sa ta plazma vlastne v žiarovke vytvára a pod.

Dik.
{AG&I}UnReSt
Odvaha býva postrachom smrti ale ajtak ju to vôbec neobmekčí.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#2 Příspěvek od Hejnicek »

Nevím, jestli jsi narazil zde na tohle vlákno
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ght=plazma

Uživatelský avatar
UnReSt
Příspěvky: 315
Registrován: 10 črc 2006, 02:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od UnReSt »

diky, ale veľa som sa s toho vlakna nedozvedel
{AG&I}UnReSt
Odvaha býva postrachom smrti ale ajtak ju to vôbec neobmekčí.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#4 Příspěvek od vicious »

Pozri sa na stránku http://danyk.wz.cz/ tam toho je...skus sa spytať autora stranky

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Lukas-Peca »

žárovka je plněná vzácnými plyny, takže ty blesky nejsou žádná plazma, ale doutnavý výboj jako v doutnavce (slovensky tlejivka). Zkus si na to zapojit nějakou elektronku nebo malou žárovku (asi do 25 W). V těch je vakuum a tudíž žádné výboje neuvidíš. K místu dotyku to směřuje proto, že ruka představuje pro VN uzemnění. Laicky řečeno se proud snaží dostat do země nejkratší cestou, což je ruka.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

Lukas-Peca píše:žárovka je plněná vzácnými plyny, takže ty blesky nejsou žádná plazma, ale doutnavý výboj jako v doutnavce (slovensky tlejivka). Zkus si na to zapojit nějakou elektronku nebo malou žárovku (asi do 25 W). V těch je vakuum a tudíž žádné výboje neuvidíš. K místu dotyku to směřuje proto, že ruka představuje pro VN uzemnění. Laicky řečeno se proud snaží dostat do země nejkratší cestou, což je ruka.
Je to tak až na to že ruka sice představuje "uzemění" ale vytvoří jakousi uzeměnou elektrodu, sklo je v tomto případě dielektrikum a druhá elektroda je vodivý zionizovaný plyn v báni a protože se jedná o střídavý proud (kHz) tak teče ven zkrz ruku jako přes kond.
..to bude jen ňákej odpůrek

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Lukas-Peca »

hm...

jo a bacha, o tu baňku se můžeš spálit, jednak proudem a jednak teplem - celá baňka se po chvilce chodu dost zahřeje. V žádném případě k ní nepřibližuj nic kovového, jinak se ta baňka rozpálí tak, že křupne.

Uživatelský avatar
UnReSt
Příspěvky: 315
Registrován: 10 črc 2006, 02:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od UnReSt »

dik za info, ale ešte by som chcel vedieť jak je potom možne, že vyboje aj bez dotyku rukou smeruju ku sklu žiarovky? aj ta pre nich predstavuje uzemnenie? Ja predsa nesom uzemnený ked sa žiarovky dotýkam. A čo spôsobuje to že sa v blizkosti rozsvieti tlejivka, žiarivka sama? Čo ovplivňuje farbu výbojov? Dik.
{AG&I}UnReSt
Odvaha býva postrachom smrti ale ajtak ju to vôbec neobmekčí.

Uživatelský avatar
UnReSt
Příspěvky: 315
Registrován: 10 črc 2006, 02:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od UnReSt »

A pls mohli by ste mi niekto popisať funkciu tohto zapojenia?
Přílohy
schema.gif
(4.41 KiB) Staženo 93 x
{AG&I}UnReSt
Odvaha býva postrachom smrti ale ajtak ju to vôbec neobmekčí.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#10 Příspěvek od mi-ro »

Jedná se oblokovací měnič který vyrábí vysoké napětí pomocí nějakého VN trafa ze staré TV. Sekundární napětí bude podle typu trafa 15 až 20kV s proudem kolem 1mA. Kmitočet není v tomto zapojení daný a bude pracovat v řádu 10 až 50 kHz. Můj osobní názor na toto velmi jednoduché a nebo nejjednodušší zapojení jaký vůbec jde že může fungovat ale je třeba mít spoustu náhradních trandů pro experimentování
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
UnReSt
Příspěvky: 315
Registrován: 10 črc 2006, 02:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od UnReSt »

dik, ja to mam postavene, a funguje to, tranzistor sa zahrieva len malo ale chcel som vedieť načo služia tie jednotlive sučiastky (tranzistor, rezistor, kond.) prečo je treba takto previnuť primar trafa, a načo je tam jednosmerne napajacie napätie?
{AG&I}UnReSt
Odvaha býva postrachom smrti ale ajtak ju to vôbec neobmekčí.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Lukas-Peca »

:roll:

Po zapnutí je tranzistor rozepnutý. Přes vinutí 5 z se ale dostane napětí na jeho bázi, tranzistor tudíž sepne, tím si ale zkratuje přívod napětí do báze, takže se zase vypne, tím si proud do báze zase pustí atd. Kondenzátor je tam jako filtrace, bez něj má zdroj velký impulzní odběr a pokud ho napájíš třeba spínaným zdrojem z PC, tak se to vypne. Odpor je tam kvůli omezení proudu do báze, aby neshořel tranzistor. Tranzistor je tam jako spínací prvek. Primár z trafa musíš odstranit, protože zřejmě nemá vhodný počet závitů.

mi-ro: funguje to krásně, ale trand se docela dost hřeje. Nějaké hoření jsem nezaznamenal. Přitom ten odpor mám jen 80 j. Tranďák je starý dobrý KD606.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

Po zapnutí je tranzistor rozepnutý. Přes vinutí 5 z se ale dostane napětí na jeho bázi, tranzistor tudíž sepne, tím si ale zkratuje přívod napětí do báze, takže se zase vypne, tím si proud do báze zase pustí atd.
Tak tohle kdyby řekl baron Prášil v talířovém pokoji, tak na zdi nezůstane viset ani jeden talíř. :wink: Nebo že by to bylo s ohledem na posluchače?

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Lukas-Peca »

masar píše:
Po zapnutí je tranzistor rozepnutý. Přes vinutí 5 z se ale dostane napětí na jeho bázi, tranzistor tudíž sepne, tím si ale zkratuje přívod napětí do báze, takže se zase vypne, tím si proud do báze zase pustí atd.
Tak tohle kdyby řekl baron Prášil v talířovém pokoji, tak na zdi nezůstane viset ani jeden talíř. :wink: Nebo že by to bylo s ohledem na posluchače?
No já jsem si vždycky myslel, že to takhle funguje. Pokud máš nějakou jinou teorii, sem s ní.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#15 Příspěvek od masar »

Není to moje teorie, ale funguje to takto:
Po zapnutí napájení se začne přes vinutí 5z a bázový odpor otevírat tranzistor a tím začne protékat kolektorový proud vinutím 3z. Tento proud indukuje ve vinutí 5z napětí a proud, který ještě více otevírá tranzistor. Dojde tak k lavinovitému otevření tranzistoru. Proud kolektorem a vinutím 3z se ale nezvětšuje skokem, ale plynule narůstá (vlivem indukčnosti primárního vinutí) do okamžiku, kdy se zvětšování mag. toku zastaví a to buď z důvodu přesycení magnetického obvodu nebo z důvodu omezení maximálního proudu zdrojem(v závislosti na konstrukci). Tím se ale ve vinutí 5z indukuje napětí opačného směru, které způsobí okamžité uzavření (zablokování) tranzistoru. Toto velmi krátké vypnutí má za následek indukci vysokého napětí na sekundárním vinutí a nashromážděná energie magnetického pole se transformuje do sekundárního obvodu. Dokud tato energie nezanikne, zůstává tranzistor v uzavřeném stavu. Potom se teprve celý děj opakuje. Takže tranzistor si svým otevřením nezkratovává přívod napětí do báze, ale naopak napomáhá svému otevírání. To, že dojde k jeho uzavření není jaksi jeho "vinou". Takže tak. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“