Výbuch lednice

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

Výbuch lednice

#1 Příspěvek od Artaban001 »

Viděl jsem fotografie, jak kolegovy z práce explodovala lednice. Údajně v ní měl uskladněný alkohol zašpuntovaný korkem. Mám za to, že lednice byla naplněná nějakým butanem, který unikal dovnitř a jiskra termostatu to odpálila. Dveře od lednice to odhodilo a požár mu zničil dílnu. Lednice na fotce připomíná udírnu ( fotky nemám k dispozici)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#2 Příspěvek od Celeron »

Lepší je si vybrat chlazení s R134, ten nebouchá.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

to má končit.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#4 Příspěvek od pepik9 »

A výrobce?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

Výrobce nevím, můžu se jej ve středu zeptat, pokud bude v práci.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Artaban001 píše:to má končit.
Od kdy? Mám toho skoro 10kg v T.Č.
Je spousta jiných fluormetanů který nebouchaj, třeba R407, R410.
Ty propanový chladiva mívaly váhový omezení jednoho chladícího okruhu na 2 kg, což na domácí ledničky a mražáky stačí a taky to nebude stát tisíc kaček za 1 kg jako R410.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Teď si nepamatuju kdy, ale důvodem je jeho příliš vysoké GWP. teď si vzpomínám, že se o tom zmiňovali i na školení..
Něco o tom píšou i na http://www.chlazeni.cz ,musíš rozlišovat pojem "nově uváděná zařízení" a "servis stávajících zařízení", takže lednici s chladivem R134a už skoro vůbec nekoupíš, ale do svý stávající klimy nebo TČ si můžeš nechat legálně plnit R134a dál, pokud budeš akceptovat čím dál vyšší cenu za náplň.

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#8 Příspěvek od doktor365 »

Celeron píše:Lepší je si vybrat chlazení s R134, ten nebouchá.
To už se spoustu let nepoužívá v ledničkách. Tam se používá R600a. Což je výbušné , hořlavé chladivo . Jinak 134 má se normálně ve starších ledničkách , klimatizacích , .... používá.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

R134a je dneska hlavně pro auta, kde by hořlavá náplň mohla hrozit výbuchem. Jinak minulej týden jsem koukal v práci na odtaženou lednici, tuším to bylo Beko nebo kýho vejra - a vzadu neměla onu klasickou černou mřížku trubičkovýho kondenzátoru charakteristickou pro chladiva na bázi fluorovanejch uhlovodíků, ale jakýmsi bílým plastem krytou pružnou deku se zelenou nálepkou "ISOPENTAN" - což pokud se nemejlím, je poměrně dost hořlavá substance ...
doktor365 píše:
Celeron píše:Lepší je si vybrat chlazení s R134, ten nebouchá.
To už se spoustu let nepoužívá v ledničkách. Tam se používá R600a. Což je výbušné , hořlavé chladivo . Jinak 134 má se normálně ve starších ledničkách , klimatizacích , .... používá.
R600 = butan
R600a = isobutan
R601 = pentan
R601a = isopentan
Jeden vedle druhýho hořlavej, těkavej, ve směsi se vzduchem bouchavej uhlovodík.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Naše lednička má kondenzátor, neboli srážník zabudovanej v bočních stěnách - takže taky dost na hovno, co se týká úniků - takže další potencionální granát.
když to bylo odkrytý ve formě deskovýho chladiče, tak co zdrhalo mimo výparník se vytratilo do atmosféry - takhle je to všechno zakrytý..

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#11 Příspěvek od doktor365 »

Ono zase ty 600tistovky v tom bývá nula nic, Oproti R12 , nebo R134.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

Tak já ve svý Zanussce ještě R134a mám. Ale o dost novější mražák Nordline má asi něco propanovýho. Už když byl novej, tak v něm stále bublalo, syčelo a škvrkalo až nám to bylo protivný a zavolal jsem si na to chlaďaře. Ten mi tvrdil že u těch novejch propanovejch chladiv je to běžný. Tak jsme mražák přesunuli mimo obytnou plochu a kašlem na něj. Zanusska tyhle zvukový efekty nemá, krom jemnýho vrnění komprďáku si ani nešpitne.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#13 Příspěvek od PeteBurns »

Celeron píše:Od kdy? Mám toho skoro 10kg v T.Č.
Ja toho mam v klime skoro 1kg, takze podla mna nebude ziadny problem sa ho zbavit ;) Inak doktor365 ma pravdu, isobutanu je v chladnicke iba niekolko desiatok gramov tusim, pochybujem, ze to dokaze sposobit velku neplechu...Nemal v tej chladnicke nahodou IPA? Ten vraj dokaze po dlhsom skladovani buchnut :)

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

To mně připomíná toho sevisáka, co mně měnil vadnej mrazák těsně po oficiální záruce za novej (bo byl dobře pojištěnej) a na dotaz, co je tam vlastně za chladivo odpověděl, že isobutan, ale že mně ten název stejně nic neřekne... :D

Únik chladiva. Kondenzace vody a utajená rez u "nerezové" trubky. Kurv...tko.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
yakl
Příspěvky: 436
Registrován: 14 dub 2005, 02:00

#15 Příspěvek od yakl »

EKKAR píše:R134a je dneska hlavně pro auta, kde by hořlavá náplň mohla hrozit výbuchem.
R134a sa plní už len do starších modelov áut. Do nových modelov sa dáva R1234yf ktoré horľavé je.
Prečo? Lebo nariadenie EU.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“