Regulátor ruční vrtačky

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

Regulátor ruční vrtačky

#1 Příspěvek od vasekpetr1 »

Odešel mi běžec potenciometru v regulátoru ruční vrtačky. Vrtačka je koupená v Makru v akci za pár korun (499,-), vrtala dobře, ta regulace mi chybí. Označení vrtačky je BSB 5001 - výrobce Budget, regulátor na sobě žádné označení nemá, ale připadá mi stejný jako do Narexky. Nevíte náhodou někdo o nějakém odkazu, kde by se dal za slušné peníze sehnat? Ptal jsem se v značkovém servisu Narex a tam za něj chtěli 870,- Kč + poštovné a balné. Trochu moc do vrtačky za pár korun.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Zde přímo platí, že kvalita odpovídá ceně. Sežeň si v bazaru vrtačku s podobným regulátorem, mívají je na náhradní díly za pár korun. Mechanicky si s tím už poradíš.

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#3 Příspěvek od meno »

Možes si skúsit takýto regulátor zostaviť. Stačí jednoduchá triaková alebo tyristorová fázová regulácia napr s MAA436. Kopu schém je v AR a na internete.

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#4 Příspěvek od janousek »

Těžko ji bude zabudovávat do rukojeti.

Uživatelský avatar
tibi
Příspěvky: 390
Registrován: 14 dub 2006, 02:00

#5 Příspěvek od tibi »

ak sa ti jedna o zabudovanie do vrtacky tak to nie je problem.ty si mozes taky regulator vyrobit tak ze si ho das do skatule hodis nan zasuvku a zastrcku a mozes napajat vrtacku aj vysavac ktory nema regulator vykonu.

NEONI
Příspěvky: 505
Registrován: 11 úno 2007, 01:00
Bydliště: SVK

#6 Příspěvek od NEONI »

No bohuzial ja som taku schemu videl v AR iba jednu..mozete poskytnut aspon nejaku?? Velmi by ste mi pomohli

Uživatelský avatar
Yan
Příspěvky: 32
Registrován: 14 bře 2007, 01:00

#7 Příspěvek od Yan »

Pred časom sa mi do regulátoru dostala nečistota a ten "roskočil sa".
pri tej príležitosti som ho odkreslil, ale nie kompletne. nekreslil som vypínač. Ten svojim kontaktom pripojuje el sieť ešte skôr ako sa bežec potmetra začne posúvať. Aspoň tu to tak bolo.
Přílohy
RegVrt.gif
(2.12 KiB) Staženo 174 x
RegVrt.gif
(2.12 KiB) Staženo 173 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od masar »

Určitě jsi to "odkreslil" špatně. Takhle by to nefungovalo. A jedno schema můžeš smazat. :wink:
Přílohy
oprava.gif
(2.1 KiB) Staženo 158 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Ono by se taky dalo zajít do nějakého servisu vrtaček a poptat se tam - spousta těch NO NAME regulátorů jsou kopie značkových, já takhle naprosto normálně sehnal regulátor do NoName vrtačky kamarádovi - vzal jsem ji pod sedačku a zajel k soukromníkovi, který vrtačky opravuje. Kouk na ni, prohlásil :"Teda takovejhle pajc starýho Bosche jsem ještě neviděl", sáhnul do šuplete, chvíli se v něm přehraboval a povídá:"Namontuješ si to tam sám, nebo Ti mám ke 290,- kačkám pořipočítat stovku za montáž?" a hodil na pult fungl nový regulátor...
Takhle se to dá udělat taky...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
salzvo
Příspěvky: 219
Registrován: 03 čer 2005, 02:00
Bydliště: okres Opava

#10 Příspěvek od salzvo »

U vrtačkového regulátoru je téměř nutná zpětná vazba, jinak vrtačka rychle ztrácí kroutící moment (hlavně při malých rychlostech otáčení). Mě se nejvíc osvědčil regulátor z ARA 11/89. Postavil jsem jich už několik a zatím nebyl žádný problém (akorát jsem tam dal tyristor KT201/600 (10A) . Ty KT206 (3A) často odcházely. Bacha - má jinak zapojené vývody).

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#11 Příspěvek od breta1 »

Yan, masar:

Myslím, že to máte oba špatně, já to vidím takto:
Přílohy
t_regvrt_149.gif
(8.85 KiB) Staženo 151 x

marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#12 Příspěvek od marshal »

možná je to s křížkem po funuse, přesto to sem dám.
Mě se osvědčilo toto, už si nepamatuji přesně kde jsem to vzal.
Přílohy
regul vrtačky.png
(2.86 KiB) Staženo 390 x

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“