Magneťák Condor ako zberateľský kus?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Monogatari
Příspěvky: 100
Registrován: 03 pro 2017, 01:00
Bydliště: Holešov

#16 Příspěvek od Monogatari »

Jestli novej číňan stojí 7000, tak funkční Condor za 3000 je laciná záležitost. Dostanete v jednom historický zařízení domácí výroby i zařízení s užitnou hodnotou - na VKV se pořád vysílá a aktivní reprosoustava se taky hodí. Ale myslím že ho většinou kupujou lidi se zásobou kazet na poslech. Přenosných kazeťáků s třímotorovou mechanikou moc není.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#17 Příspěvek od rnbw »

Ta mechanika je ale hrozna...

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#18 Příspěvek od elektrosvit »

No právě, asi nejméně spolehlivá část, jenže když jej dělali Poláci... Říká se, že z Pardubic je rozhlasový díl a signálová část magnetofonu, zbytek polský. Jestli je to pravda, nevím.

Návrh je možná z dnešního pohledu neefektivní, ale tenkrát jej slepili z toho, co měli k dispozici. To je ostatně vidět na zmiňovaném Philipsu, který kromě vzhledové podoby nemá s Kondorem nic společného. Řešen je daleko jednodušeji, třeba k ovládání mechaniky slouží jeden IO, zatímco v Kondorovi je orloj z tranzistorů, tyristorů a diod. Mechanika je rovněž třímotorová, ale jinak řešená a s rozpadavými philipsáckými plasty. Na Táni je servisní dokumentace, takže si může každý udělat srovnání. Nutno dodat, že na Kondorovi jsou plastové díly taky dost háklivé.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Hubert_79 »

Mám pocit, že rádio je od soudruhů z NDR. Ale nevím, rozdělávat Condora kvůli tomu nebudu :D
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#20 Příspěvek od konosuke »

Existovala i polská verze s označením Unitra RM 8482 (RM 820S), která se v pár detailech liší od československé. Má pouze západní (CCIR) normu VKV, místo přepínání norem je tlačítko AFC (automatické dolaďování) a jiné zbarvení.
Ano, na výrobku se podíleli dederoni (RFT).
Naposledy upravil(a) konosuke dne 30 dub 2020, 19:46, celkem upraveno 1 x.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#21 Příspěvek od elektrosvit »

To určitě ne. Z NDR jsou některé součástky a plošňáky, stejně jako v případě dalších výrobků.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#22 Příspěvek od konosuke »

Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#23 Příspěvek od ZVUK2000 »

Hubert_79 píše:Mám pocit, že rádio je od soudruhů z NDR. Ale nevím, rozdělávat Condora kvůli tomu nebudu :D
Aji bych tomu věřil, z Tesly Bratislava by to bylo asi 10x poruchovější :D

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#24 Příspěvek od Hejnicek »

konosuke píše:nooo, prát se nebudem
https://www.google.com/search?source=un ... 98&bih=362
Ma pravdu, ma pravdu
Přílohy
M s.jpg
(32.86 KiB) Staženo 39 x

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#25 Příspěvek od Hifista »

Condor mi doma již dlouho zahálí, ale v době kazetové jsem jej měl velmi rád. Jeho akustický projev zcela válcoval obdobné konkurenty ze zahraničí. Rádio i zesilovač byly bezproblémové. Magnetofon trpěl vlastně jen na dva zásadní nedostatky. Počáteční výrobky měly velmi špatně vyřešené snímání otáček unašeče na mechanickém principu, vyznačujícím se velmi krátkou životností. Výrobce toto u pozdějšího provedení elegantně napravil optoelektronickým snímáním.
Druhým, asi již z výroby nenapraveným nedostatkem, byla drážkovaná hřídel pro přenos rychlých běhů u přetáčení. Je z velmi měkkého plastu, který se rychle opotřebí a převíjení pak lenoší. Měl jsem kdysi rmgf Uher, který měl převíjení řešeno obdobně, ale na této hřídelce bylo nalisované drážkované bronzové pouzdro a s převíjením nebyl ani po letech problém.
Takže i s odstupem doby Condor hodnotím velmi dobře, ale zcela nechápu, proč se z něj v současnosti stala tak draze prodávaná modla. Čím si to zasloužil, že je z něj dnes zboží překupníků tedy nevím.
Ještě bych dodal, že podle provedení je tuner zřejmě výrobkem Unitry.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#26 Příspěvek od elektrosvit »

Stejný rozhlasový díl, akorát bez DV, byl i ve věži SM580. Myslíš, že jej Přeloučským dodávali Poláci? Přece musí ještě žít někdo, kdo se na výrobě podílel, akorát asi nechodí sem. Mě by zajímalo, kde výroba Kondoru běžela. V Polsku určitě, záznamy jsou na youtube. Ale jestli i v Tesle Pardubice? A jak to bylo se Safíry a Diamanty?

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#27 Příspěvek od xsc »

Safír a Diamant taky mají polskou a naší verzi. Tam bylo rádio polské, mechanika taky a zbytek teslácký.
elektrosvit píše:Stejný rozhlasový díl, akorát bez DV, byl i ve věži SM580.
Zjevně jak v které. Já mám sice na popisu věže AFC, ale tlačítko spíná DV. Je znát, že to bylo bastleno narychlo :-)

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#28 Příspěvek od elektrosvit »

To vím, ale zajímalo by mne, jestli vše dělali Poláci a k nám je pod značkou Tesla dováželi, nebo zda běžela montáž paralelně v obou státech.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#29 Příspěvek od xsc »

Spíš běžela montáž v obou státech. Ty teslácké verze mají i teslácké repráky, polské mají Tonsily. Mám pocit, že přes nějaký šroub byla i Teslácká samolepka/plomba.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#30 Příspěvek od Hifista »

Tesla Pardubice s Unitrou kooperovala. Mám za to, že z bratislavské Tesly by těžko vyšly tak solidní rozhlasové tunery. Stačí se jen podívat na kryty mftr a výrobce z Polska je jasný.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“