Analogovy oscik v 21. stoleti

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kolaloka139
Příspěvky: 66
Registrován: 31 kvě 2014, 02:00

Analogovy oscik v 21. stoleti

#1 Příspěvek od kolaloka139 »

Ahoj, přepadla mě taková myšlenka že bych si mohl zakoupit funkční analogový osciloskop 200MHz a víc - jako doplnek pro muj digitalni 50MHz.
Chci se zeptat zde zkušenějších, má to smysl?
Koukal jsem na ebay a je jich tam plno kolem 10000kc se necha s přehledem pořídit. Ale...bojim se ze koupim casovanou bombu nebo certa v pytli.
Libil by se mi nejaky stary Tek... Už jste někdo takto kupoval? Dokážete mi poradit? Díky moc

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Habesan »

Ano, má to smysl.
Paprsek analogovýho osciloskopu reaguje rychlostí blízkou rychlosti světla.
Tomu dokáží konkurovat jen ty nejdražší digitály.

Před lety jsem v čechách koupil maďarskou kopii 100 MHz Tektronixe.

Ano, musíš počítat s tím, že si ho budeš muset umět opravit. (Od toho se přece zabýváš elektronikou.)
Naposledy upravil(a) Habesan dne 12 kvě 2020, 23:08, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Starý Tek nebo HP za pár tisicovek neprohloupíš. Nedávno jsem opravoval paměťovej 100MHz HP z roku 1980. Znám ho od koupě do fy za bolševika. Byla to první závada, odešlý diody v grécu ve zdroji. Stále kreslil i když trochu vrčelo trafo a na horizontálu byl vidět nepatrnej brum ze sítě.
Kámoš má Teka 466 z roku 1979. Nedávno v něm poprvé čistil vícepolohový páčkový přepínače, jinak nikdy nic vadnýho a to se tahal 20 let v autě po servisech.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kolaloka139
Příspěvky: 66
Registrován: 31 kvě 2014, 02:00

#4 Příspěvek od kolaloka139 »

A co repasovany od ELEXU?

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#5 Příspěvek od Hydrawerk »

Analogovej osciloskop se dnes kupuje spiš tak pro radost... Nevím, jestli bych vrážel 10000 Kč do nějakýho přístroje třeba z roku 1982. Když už, tak nějakej modernější analogový škopek z pozdější doby. S autosetem a kurzorama. Tenhle je celkem moderní. https://www.ebay.com/itm/Fluke-PM3394A- ... SwdppeojZK
Ale letí to, bude mít klidně 25 let.
Nějakej analogovej Hameg může být pěknej. Vyráběly se do roku 2012. https://en.wikipedia.org/wiki/Hameg https://www.ebay.com/itm/Oszilloskop-Ha ... Sw3AFck2md
Já bych tak nějak 35+ letý přístroje nekupoval a když jo, tak za 2000-3000 Kč.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

Musis vedet sam jestli ho vyuzijes. Ja napriklad nedelam zadne vysilacky, radia ani zesilovace, ale spis prumyslovou automatizaci a digitalni techniku a tam mi je analog uplne k nicemu. Koupil jsem na ebay starsi digital do 1GHz a na analog si ani nevzpomenu. Na jednu stranu je pravda, ze na analogu muzes videt v kazdem pruchodu paprsku vsechny detaily signalu, ale u digitalu zase muzes pri pozorovani opakovanych signalu zapnout ten casosberny rezim (nevzpomenu si momentalne jak se to presne jmenuje) kdy se zobrazuje nekolik sad samplu pres sebe a zvysi se tak vzorkovací frekvence napr. u osciloskopu co mam z 4Gs/s na tusim 60Gs/s. Takze tam zobrazis prakticky to same co na analogu, ktery ale do 1GHz nesezenes. U jednorazovych deju to samozrejme nefunguje, ale ty na analogu nemuzes pozorovat vubec.

Co se tyka toho elexu a spol, tam se zadna repase neprovadi. Koupi to na eay, zkontroluji funkcnost a ty zaplatis vsecny mozne i nemozne dane, poplatky, zaruky, jejich zisk apod. a proto je cena dvoinasobna i kdyz na pristroj ani nesahnou.

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od radioelectrum »

Nebo se vykašlat na zahraničí a koupit Tesla BM566A. Ten se sežene za pár tisícovek a v případě nutné opravy se sežene spousta lidí co ho znají. Akorát je nutné se smířit s tím že je dost hluboký.

Uživatelský avatar
kolaloka139
Příspěvky: 66
Registrován: 31 kvě 2014, 02:00

#8 Příspěvek od kolaloka139 »

termit256 píše:Musis vedet sam jestli ho vyuzijes. Ja napriklad nedelam zadne vysilacky, radia ani zesilovace, ale spis prumyslovou automatizaci a digitalni techniku a tam mi je analog uplne k nicemu. Koupil jsem na ebay starsi digital do 1GHz a na analog si ani nevzpomenu. Na jednu stranu je pravda, ze na analogu muzes videt v kazdem pruchodu paprsku vsechny detaily signalu, ale u digitalu zase muzes pri pozorovani opakovanych signalu zapnout ten casosberny rezim (nevzpomenu si momentalne jak se to presne jmenuje) kdy se zobrazuje nekolik sad samplu pres sebe a zvysi se tak vzorkovací frekvence napr. u osciloskopu co mam z 4Gs/s na tusim 60Gs/s. Takze tam zobrazis prakticky to same co na analogu, ktery ale do 1GHz nesezenes. U jednorazovych deju to samozrejme nefunguje, ale ty na analogu nemuzes pozorovat vubec.

Co se tyka toho elexu a spol, tam se zadna repase neprovadi. Koupi to na eay, zkontroluji funkcnost a ty zaplatis vsecny mozne i nemozne dane, poplatky, zaruky, jejich zisk apod. a proto je cena dvoinasobna i kdyz na pristroj ani nesahnou.
Píší tam že jsou repasované, na nějaké dávají dokonce záruku 12 měsíců.

Za kolik jsi kupoval ten digitál 1GHz? To by mne zajímalo :)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

Je to uz par let co jsem ho kupoval, mam lecroy lc574, dnes se daji koupit kolem 20k.. Chce to nespechat a pockat az se neco zajimaveho objevi. Ja to kupoval z nejake laboratore z US, dali mi k tomu hromadu aktivnich i pasivnich sond zdarma. Je dobre hledat mezi lidma co posilaji jen po USA a dopravu si zajistit sam, byvaji tam nizsi ceny.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#10 Příspěvek od Jodr »

Před nějakým časem jsem domů pořídil za docela přijatelný peníz Teka 2230. Vysněný skop (Tektronix) z mých mladších období. Navykl jsem si jej používat na měření místo multimetru.
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#11 Příspěvek od bdn »

Občas se na Aukro objeví nějaké "poklady". Pokud nespěcháš, vyplatí se sledovat. Zrovna teď se tam draží nějaký historický ruský osc. 250MHz analog. čís. nabídky: 6967613318
PS. nejsem prodejce
PS2. Obecně, se vyplatí zvážit v klidu pro a proti. Jakou přidanou hodnotu očekáváš, že ti to přinese...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#12 Příspěvek od termit256 »

Jodr píše:Před nějakým časem jsem domů pořídil za docela přijatelný peníz Teka 2230. Vysněný skop (Tektronix) z mých mladších období. Navykl jsem si jej používat na měření místo multimetru.
2230 mam taky, ale pouzivat ho misto multimetru mi prijde jako drbani se pravou nohou za levym uchem :-)

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#13 Příspěvek od Hydrawerk »

bdn píše:Zrovna teď se tam draží nějaký historický ruský osc. 250MHz analog. čís. nabídky: 6967613318
https://aukro.cz/rusky-dvoukanalovy-osc ... 6967613318
Hmm, budou se blbě shánět náhradní díly a přepínače budou asi zkorodované.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

Bacha na rusácký oscila z 80-tých a 90-tých let. Většina typů nad 100 MHz mívala vstup 50 ohm, což je pro běžný měření jaksi naprd. A oscila mezi 40 a 100 MHz, se vstupem 1MOhm měly na vstupu tužkovou lampičku, která moc dlouho nevydržela a celej vertikál se pak rozjel.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#15 Příspěvek od Jodr »

termit256 píše:
... 2230 mam taky, ale pouzivat ho misto multimetru mi prijde jako drbani se pravou nohou za levym uchem :-)
Nějak nechápu tvou reakci. Na věci které většinou dělám mě to vyhovuje. Vidím zda napětí je nebo není, případně jeho zvlnění, vidím co se děje na signálové cestě nebo reakce na sběrnici. To sice dnešní chytrý multimetr taky umí, ale ten jaksi nemám a škopek mě stojí na stole... :oops: v dřevních dobách mě platili za servis sálových počítačů. Bez slušného skopu bylo nemyslitelné téměř cokoli opravit, takže zvyk... :wink:
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“