Bedne pre repro ARO689 + úprava RK09

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Xeon_sk
Příspěvky: 491
Registrován: 02 úno 2011, 01:00
Bydliště: Bratislava IV

#301 Příspěvek od Xeon_sk »

Škoda, že nedal žiadny obrázok. V prípade, že by bolo rozmerovo možné použiť napr. MS-130, tak zväčšiť pôvodný otvor na Ø 120 mm by nebol závažný problém.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#302 Příspěvek od Kremik »

TheLastUnicorn píše:Hele, já jsem tady nepřiletěl na koloběžce v kraťasech a tričku s nápisem "Nazdar!".
Vidíš, a to já vůbec nevím. Vím jen to, že Tě vůbec neznám, takže svou pozici si zde musíš teprve vybudovat.
TheLastUnicorn píše:Zas nějakou tu soustavu a měření za sebou mám a moje výsledky jsou dohledatelné a ověřitelné.
Skvělý, tak Ti to půjde možná rychle.
TheLastUnicorn píše:pokud mne někdo nechce poslouchat
Slepě Tě poslouchat nikdy nebudu, to jsem nedělal ani v dětství.
Nemám pocit, že bys nevěděl o čem mluvíš, ale můj dotaz byl, zda se dá sehnat střeďák ve 4" s citlivostí vyšší než 89dB a na to jsi mi neodpověděl.
Bedny jsou tovární výrobek, žádný domácí bastl, a jsou naprosto skvělé, jinak bych se jimi tolik nezabýval.

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#303 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Xeon: No je to jednak 5,25" a k veľkosti sa nám Kremik už vyjadril, takže sa držím toho 4". Navyše tá MS-130 síce na pohľad dobre vyzerá, ale ten menič je docela bieda. Medzi 1,5-2,5kHz je reálne asi 7dB hlboký prepad, ktorý sa tiahne naprieč smerovkami. Celkovo je ten reprák prelezený rezonanciami a práca s ním je dosť obtiažna.

Kremik:
1. Doufám, že nejsem na fóru, kde se kompetence měří počtem příspěvků. :lol:

2. Slepě mě poslouchat nemusíš, to co píšu je úplně obyčejná fyzika. Jinak je mi ouplně buřt, co si se svýma bednama uděláš.

3. Kdyby ty bedny byly naprosto skvělý, tak by ses v nich nešťoural, ale šťastně je poslouchal. A už vůbec bys ses tam nepokoušel naprasit takovej hnůj, jako ARO367. Naprosto skvělá tovární bedna má obvykle naprosto skvělý osazení, výhybku, ozvučnici, dizajn atd. ;-)

4.
https://monacor.sk/product/msh-116-4
https://monacor.sk/product/sp-4-60pro
https://www.soundimports.eu/en/visaton-r-10-s-8.html
https://faitalpro.com/en/products/LF_Lo ... =401005150
tady máš několik 4" reproduktorů s citlivostí vyšší, než 89dB. No je potřeba si uvědomit, že tu citlivost maj jen ve velmi omezeném pásmu a rozhodně nebudou mít 90-91dB tam, kde bys to potřeboval. Ani hodně drahý a kvalitní střeďáky/středobasy tuhle citlivost nemají. A dosáhnout u 4" nějakých 95dB je možný pouze v případě lehké a tenké membrány, navíc dosti tvrdě zavěšené, s krátkou cívkou atd., co by ve výsledku byla citlivost na úkor všeho ostatního - použitelného rozsahu, tlumení rezonancí, zkreslení, zatížitelnosti...
Takový střeďák jsem v podstatě viděl jednou: Byl to střeďák z beden Pioneer HPM-1500. No ta využitelná vysoká citlivost byla pouze v pásmu někde mezi 900 a 3500Hz.

Uživatelský avatar
svatalo
Příspěvky: 18
Registrován: 14 dub 2013, 02:00

#304 Příspěvek od svatalo »

Beyma stavebky - pokud je to ono, viz. Sinclair 25.5.

https://uloz.to/file/RzRUYJxpJQeD/navrh ... -beyma-pdf

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#305 Příspěvek od sinclair »

Je to jiná podoba, ale jsou to ty ozvučnice, v té poslední části dokumentu.
Já si to pamatuju jako ty klasické, modro-černo-bílé firemní "datasheety" Beymy, jako měli k reproduktorům.
Byl tam slovní popis, k čemu je to vhodný, technický parametry, všecky nákresy s komentáři k materiálu, schéma zapojení výhybky a asi dvoje měření. Každý ten DS měl asi 3-4 strany a tehdy jsem to stahoval z jejich firemního webu.
Tenkrát se mi ta stavebka s 12" velice líbila, ale přes jediného distributora Beymy to vycházelo hrozně draho. A jinak to koupit nešlo.

Uživatelský avatar
svatalo
Příspěvky: 18
Registrován: 14 dub 2013, 02:00

#306 Příspěvek od svatalo »


Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#307 Příspěvek od sinclair »

To jsou všechno PAčkový věci, tos nepoznal?
Z toho předchozího souboru B28/3. Na domácí žvýkání tak akorát.
Tendence k vytloukání oken, drolení omítek, erekci z vibrací a vysírání sousedů, bude mít B27/3. Ve spolupráci s tvrdým koncem okolo 300W/8R na kanál.
Naposledy upravil(a) sinclair dne 29 kvě 2020, 07:12, celkem upraveno 1 x.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#308 Příspěvek od Kremik »

TLU> Dík za odkazy. Ne, neměří se tady uživatelé podle počtu příspěvků. Přesto známý a cizí nick je trošku rozdíl, to musíš uznat. Nemám s tím žádný problém, jen mi přišlo, že se cítíš dotčen, že na Tvou odpověď jsem si dovolil mít další dotazy. Ale v poho, nic za tím nehledej. Nad repry ještě porozmýšlím.
Bedny skvělé jsou, ovšem získal jsem je v horším stavu. Původně jsem je nebral ani nijak vážně, ale čím déle je mám, tím více je oceňuji. Mají 12" pasivní membránu a na basech jsou ve své velikosti a hmotnosti snad nepřekonatelné. Tak bych jim rád dopřál i pořádný zbytek. Původní měniče už jsou nesehnatelné, jaké tam byly výškáče ani nevím, momentálně jsou tam pieza. Ty budu řešit až naposledy, teď se snažím nalézt nejvhodnější středy. Aby se tam hodily i daly v budoucnu nahradit, kdyby se jim něco stalo. Z basáků se osvědčily nejvíce ty Beymy, poslechově velmi malý rozdíl proti originálu (Rola T1600). Zároveň jsou výkonnější, což je velmi vítané. I když výkonnější bude jen kmitačka, rozkmit mají asi stejný.

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#309 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Ty bedny jsou nějaký vintage Ditton od Celestionu, nebo něco takového?
Určitě by s tím šlo pohnout. Pokud by nevadilo možný spadnutí impedance na středech někam ke 4 ohm (ale nemusí to tak vyjít), pak by nejvodnějším kandidátem na pozici středů byl Monacor MSH-116/4. Výhodou toho 4 ohm střeďáku by bylo to, že při buzní stejným napětím, jako 12BR70 (2,83V) by citlivost toho MSH-116 byla cca až 94dB. Ono to sice opravdu není nutný a v reálu Ti skutečně postačí střeďák s citlivostí těch 88-90dB. A samozřejmě, čím kvalitnější střeďák budeš mít, tím jednodušší to bude s výškou a v podstatě tam půjde použít jakákoliv slušnější kalota 0,75-1", případně nějaký lepší ribbon nebo AMT.
Jak už jsem ale psal, klíčová bude ta výhybka. Ta Ti pak určí, zda to bude opravdu skvělá bedna, nebo jen další průměrný bastl. Pokud se chystáš využít původní výhybky, pak to dobré nebude a to bych do nějakých dražších měničů vůbec neinvestoval. To kup nějaký Monacor SPP-110/8, k němu dej něco (co já vím...DT-99) a neřeš.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#310 Příspěvek od Kremik »

LK5000. Ta membrána je dle obrázků asi fakt stejná! Dodnes jsem ji nikde jinde neviděl! Pěkná bednička :-D
Výhybka je upravená a samozřejmě počítám s tím, že po výměně měničů ji budu opět upravovat. To bude ale až poslední krok. 4 ohm střeďák je varianta pro případ, když by bylo nejhůř. Ani by mi to nevadilo, jen by pak asi byl problémovější provoz paralelně s jinými bednami. Pokud by to však výrazně pomohlo, oželím možnost takového provozu.

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#311 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Jo, Rola T1600 je Celestion T1600. A ty bedny LK5000 jsou předpokládám ELAC.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#312 Příspěvek od Duvsan »

Vytiahol som po odstupe tie TVM, dopredu som dal mikrofón a začínajú nejak na 90 Hz. Navyše má zvuk akýsi "drevený" podmaz. Odklopil som zadnú stenu a ARN-ko zrazu vie hrať od cca 60 Hz. Takže repráky potrebujú väčšie bedne. Tak pôjdu znovu odložiť, možno časom niečo vymyslím.

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#313 Příspěvek od TheLastUnicorn »

A môžeš nám ukázať tie merania?

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#314 Příspěvek od Duvsan »

Neuložil som ich. Dal som biely šum, pred bedňu mikrofón, vzdialenosť 10-15 cm. Potom som pustil hudbu, ucho som dal skoro k plátnu a počúval. Hlavne basgitaru či kontrabas alebo hrmenie. Potom som zadeklil, pozrel Artou a popočúval. Ak neveríš, never.
Ináč Thales spomínal, že tým reproduktorom svedčí aspoň 12L, radšej 15L, 9L je málo. Ja to teraz vidím na ešte viac. Hoc i za cenu menšej vybuditeľnosti.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#315 Příspěvek od workhard »

Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“