Provedení ukostřovacích bodů technol. rozvaděče

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Habesan »

Nech toho montážníka vyrazit.

Má alespoň maturitu?
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#17 Příspěvek od ferdislav »

co s tím má společného maturita? znám vysokošloláky co jsou blbější než lecjaký dělník s vyučákem

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od ZdenekHQ »

Máte teda opravdu starosti. Každopádně než se přešlo k vrutům a podobným opičárnám, tak tam byl v plechu natvrdo šroub s podložkou a matkou, do toho se dalo očko a druhá matka.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#19 Příspěvek od Celeron »

Na EZU v Tróji s tímhle pořadím podložek a oček na přizemění a pospojení v rozváděčích tak prudili, že jsem se jich nakonec zeptal jak to udělat dle norem a jejich názoru nejlíp.
No a vylezlo z nich přistřelil poměděnej šroub, na něj pozink matku, pozink podložku, oko, pozink podložku, pozink pérovku a mosaznou matku. Ozubená podložka prý nezaručuje dlouhodobou stabilitu spoje, pérovka ano. Proč mosaz matku jsem se nedozvěděl, možná že jde kdykoliv dotáhnout, nepřirezne.
Tak jsme to tak dělali a nikdy potom žádnej problém ve zkušebně ani s revizí nebyl.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#20 Příspěvek od ZVUK2000 »

Zatím co jsem opravoval, montoval nějaký přístroj slaboproud nebo silnoprod, vždy byla vějířovka na povrchu plechu! Pak očko. Na tom plechu jdou vidět pěkné zářezy.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Crifodo »

Mistrovi výroby je třeba říct něco o normách, viz výše o doporučení zkušebny, a pak neoficiálně něco o tom. že mu tam roste další konkurenční "mistr", jak říkáš člk-šoumen.
Od kdy kecá montážník technologovi do postupů???

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#22 Příspěvek od judeware »

Pro Habesan:
Byl přijat přes agenturu jako manipulant na odloučeném pracovišti firmy, na kterém ženské kompletují rámečky pro vchodové komunikátory apod. Tam je ho třeba jen malou část dne. Dále dostává od mistra úkoly podle toho, co je třeba. Někdy drobné rukodělné "na klasice" (tam osazují tři ženské), jindy třeba balení vyrobeného, ofačování a páskování palet, jindy pomoc s rozvaděči atd. Myslím, že naposledy byl řemeslníkem ve stavebnictví. Před ním tam byl přes agenturu Polák, solidní na hrubší práce, ale ten dojel na absence kvůli C₂H₅OH. :)
Od kdy kecá montážník technologovi do postupů???
Ve firmě je poměrně velká "lidová demokracie" a s podněty přichází kdekdo. Když jsem na přelomu září/října 2019 sedm dní marodil, nasadili na rozvaděče na střídačku čtyři lidi. Každá série se pak mírně lišila. :) Služebně i věkem mladá dokumentačnice totiž považuje každou odchylku v zadání jako důvod označit sérii výrazem "nová výroba". Z kusé dokumentace "zadavatele" (a zákazníka zároveň) se pak tvoří čistá firemní dokumentace za pochodu, se zásahy a škrty. Mnohdy se improvizuje kvůli nepřesným délkám kabelů (posouvají se prvky na liště). Prostě kocourkov. Přitom by stačilo použít know how z podobné, dříve dělané série a udělat jen dílčí změny. Místo toho se vše hlásí autorovi, "aby to schválil" a až potom se to promítne do úprav. Toť alibismus netechnické osoby. :? Vlastně si z větší části všechno musím dělat sám. :D
To platí teď, od návratu po nemoci jsem seděl až do půli března 2020 na testerech 2N (malé komunikátory, v průběhu výroby se testují desky a zároveň opravují vyřazené kusy). Rozvaděče jely jakeš takeš, ale jestli byly dělány jednotně, řemeslnicky (byly dostatečně učesané), to jsem moc nevnímal.

Co je ale hlavní, co se týče mého dotazu v prvním příspěvku - bál jsem se, že bude k popsané věci dvacet příspěvků a dvacet názorů. A ono to tak při zběžném prolétnutí tématu vypadá. :oops:

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#23 Příspěvek od judeware »

ZdenekHQ píše:Máte teda opravdu starosti. Každopádně než se přešlo k vrutům a podobným opičárnám, tak tam byl v plechu natvrdo šroub s podložkou a matkou, do toho se dalo očko a druhá matka.
Nejvyšší Zdeňku, mršiti bedny stylem, jako se to dělávalo v domovních rozvaděčích zadělaných do zdí, to by neprošlo. :)
Zvlášť u té pro venkovní provoz ("IP65"). Viz příloha. Fota jsou přibližná, volně k mání na webu jednoho z distributorů, v reálu jsou u bedny IP útroby otočené o 180° a v dolní ploše jsou plastové průchodky (bedna z tenkostěnného plechu je otočená celá) a klíčové místo se šteftem není vidět (vlevo nahoře). Ochranné spojení bedny a dveří, zmíněné úplně na začátku a jen stručně, ovšem ano (vpravo dole).
Přílohy
Ilustrační foto diskutovaných rozvaděčů
Ilustrační foto diskutovaných rozvaděčů

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od Habesan »

judeware píše:Byl přijat přes agenturu
Takže může dostat od mistra za úkol, ať už se ve vaší firmě víckrát neukazuje.
ferdislav píše:znám vysokošloláky co jsou blbější než lecjaký dělník s vyučákem
Jo, já taky, bohužel.
I když si odmyslím jaké tvoří procento své kategorie, tak jedna kategorie prostě obsahuje celkově víc kusů.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od ZdenekHQ »

@judevare: A neměla by to mít taková bedna už hotový z výroby? Případně aspoň navařenej faston, když už nic lepšího není...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#26 Příspěvek od ZVUK2000 »

EKKAR píše:Petře, ten nováček má pravdu - vějířovka pod očko nepatří.
Karle nekecej, tak podle Tebe to dělají všichni špatně
Dnes jsem kouknul na pár věcí a vějířovka byla VŽDY pod očkem. :D
Přílohy
4 4.jpg
(24.9 KiB) Staženo 44 x
3 3.jpg
2 2.jpg
1 1.jpg

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#27 Příspěvek od ohryzek36 »

Za mě (taky občas montuju rozvaděče):

- pokud jde o holý kov a tenčí, tak zastrčit z opačné strany šroub, utáhnout ho matkou, dál očko, podložka, pérovka.

- pokud je silnější, tak buď udělat do něho závit a očko, podložku, pérovku a šroub.

- pokud je lakovaný, tak buď obrousit lak (ne u rozvaděčů - používáme u ochranného pospojování částí mašin) nebo použít pod očko zemnící podložku.

- postupovat dle návodu vyrobce skříně (třeba Rittal dodává speciální šrouby na uzemnění montážní desky - jen se nasunou do otvoru tvaru klíčové dírky a drží - blbě se to popisuje).

- vruty a samořezky používat jen na kompletaci obalových materiálů.


A prostě s tím nemáme žádné problémy (a to děláme i rozvaděče vyhovující hovadskému UL do ameriky).

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#28 Příspěvek od judeware »

A neměla by to mít taková bedna už hotový z výroby?
Ale ona to "hotové" má, nejvyšší Zdeňku. Bedna má tři štefty, kam mají připojit oka M6 s kabelem (jako už zaznělo).
Našel jsem nejpodobnější foto, co bylo volně ke stažení (ve výrobě to fotit nemohu, to snad chápate). Šteft vlevo nahoře je kostření bedny, ten vpravo dole není vidět, ale jeho dvojče je na dveřích. Ve sporu šlo hlavně o spojení bedny a PE můstku na DIN liště na nosném plechu. Tento má na foto díry nesmyslně do čtverce, v reálu se tam dělají díry nějakým CNCčkem dle návrhu autora - v místě upevnění lišt, žlabů, reléové desky apod.
Šlo o jediné - má být na tom šteftu nejprve oko, pak vějířovka, obyč. podložka a nakonec mosazná matka, nebo je lepší pořadí oko, obyč. podložka, vějířovka a matka?
Vzpomněl jsem si, že se při dřívější montáži vystytla i verze - obyč. podložka -> oko -> vějířovka -> matka. To abych to s lidmi neměl moc jednoduché. :D
Nejracionálněji to pojal ZVUK2000 (díky za fota a argumenty), dále ve stejném duchu jako já psali pánové sr71, Spiral, ferdislav, rezis, částečně MiraSt. Ostatní jste uvedli vlastní pohled, případně "místní profesní zvyklosti". Zajímalo by mě, jestli by ve zkušebně uváděli Celeronovi stejný postup, kdyby to ten den konzultoval s jinými lidmi.

Neměl bych přidat příspěvek s hlasováním pro jednu, či druhou variantu? :)

S takhle růzrorodými příspěvky těžko ve firmě argumentovat.
Přílohy
Skříň velice podobná té diskutované
Skříň velice podobná té diskutované

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#29 Příspěvek od Celeron »

judeware píše: Zajímalo by mě, jestli by ve zkušebně uváděli Celeronovi stejný postup, kdyby to ten den konzultoval s jinými lidmi.
Ty snad pochybuješ, že přistřelenej poměděnej šroub má na oceloplechový bedně nejmenší přechodovej odpor ze všech zde popsaných řešení? Pokud je šroub přistřelen, stačí jen zakrýt jeho závit před komaxitem a žádná pofidérní zubatá podložka pak není potřeba. A propo, na komaxit je ozubená podložka z hlediska přechodovýho odporu naprosto nevyhovující řešení, to bych mohl na protokolu z EZU možná ještě někde vyhrabat.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#30 Příspěvek od Spiral »

Zdravím,
zkusil bych požádat o radu na https://diskuse.elektrika.cz/ .

Odpovědět

Zpět na „Poradna“