Návrh, výroba a prodej vlastního hardwaru.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kubajz22
Příspěvky: 16
Registrován: 27 úno 2017, 01:00

Návrh, výroba a prodej vlastního hardwaru.

#1 Příspěvek od kubajz22 »

Hezké odpoledne. Nevím, kam přesně tenhle dotaz zařadit, takže se předem omlouvám, pokud je ve špatné sekci. Uvažuji nad vývojem vlastních elektrozařízení (v současnosti pracuju na testeru tlumivek) a jejich následným prodejem. Zajímá mě, co všechno musí takový výrobek splňovat, aby mohl být legálně uveden na český trh. Případně jakou kvalifikaci musí mít jeho výrobce. Předpokládám, že je nutné, aby produkt prošel na EMC, ale asi toho bude víc. A jak je to s prodejem stavebnic? Moc by mi pomohlo, kdyby se někdo znalý podělil o své zkušenosti. Díky.

PS: Zařízení bude pracovat na malém napětí, síťový zdroj bych koupil hotový od jiného výrobce.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Zeptej se Miloše Zajíce v Pečkách ( www.zajic.cz ), kterej prodává jak stavebnice, tak i hotový výrobky - a docela se mu daří.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#3 Příspěvek od Zmije »

Každý výrobek uváděný na trh musí mít prohlášení o shodě, ty ostatní věci (jako EMC) vyplývají z něj.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Vidím, že to pořád není tak jednoduchý, jak se to vymyslelo.

Označení CE a prohlášní o shodě platí jen pro stanovené výrobky, výčet najdeš na netu. Naopak pro ostatní výrobky aspoň za mých mladých let platilo pravidlo, že je CE označit nesmíš.

Můžu říct, že z 99% pro drobotinu do 24V bez vysílače (třeba wifi, 443MHZ apod) je to čistej kšeft a strašení, kontrola určitě nepřijde bez udání kvůli tomu, že jsi navrhl a prodal relátko s tranzistorem na 12V. Průser přijde, až to vyhoří, ovšem následně se zjistí, že to je problém napájecího zdroje či instalace, tj. nikoliv Tvůj.

Ti, co se tím živí se určitě ozvou, já jim jejich peníze nechci brát, ale dát 50kKč za test relátka s tranzistorem na 12V je úchylárna.

Tranzistor s relátkem byl uveden jen jako příklad.

Prohlášení o shodě je prohlášení výrobce o tom, že odpovídá za případné průsery, pokud nedodržel nějakou normu pro stanovené zařízení. Pokud si nechá udělat testy, přenáší se odpovědnost na zkušební ústav. Pokud ne, je to na něm. Je to velmi zjednodušeno, ale v praxi se to tak bohužel dělá. Stačí to zakrýt sro a můžeš prasit, jak chceš.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#5 Příspěvek od mluno »

Vyrábět dneska cokoliv je problém, prostě těch zákonů a regulací je tady příliš mnoho je možná i nemožné dodržet všechny současně. Ale pokud bychom zůstali u bezpečného malého napětí (tj. zařízení "na baterky"), tak tam snad neni potřeba nic extra (nějaké paragrafy na projektování). Stavebnice jsou podle mě hromádkou součástek, na to snad neni potřeba nic, i když kdo za to odpovídá? ten, kdo to postaví dle přiložených instrukcí a uvede do provozu, nebo výrobce stavebnice. Tak jako tak, je to hračka na baterky.
Prohlášení o shodě je jenom papír (dokument), kterým výrobce prohlašuje, že dodržel příslušné předpisy. To jestli prohlášení o shodě sepíše někdo jen na základě přesvědčení nebo si k tomu udělá potřebná měření (případně si je nechá udělat ve zkušebně) je pokud vím úplně jedno. Samozřejmě to bude mít různé výsledky, pokud k něčemu dojde, ať už k požáru nebo třeba k rušení televize. Relátko s tranzistorem asi neni takový problém, ale cokoliv většího, už by mohlo. Za neoprávněné vystavení prohlášení o shodě jsou slušné pálky, už si to nepamatuju, ale pro drobné podnikatele prakticky likvidační. Pokud tedy se nevymyslí nějaká finta typu "china export" - dost se divím, že to takto prochází, že může čína pro své exportní zboží používat symbol snadno zaměnitelný se symbolem používaným v evropě pro úplně jiný účel (takové zboží podle mě nemělo překročit hranici EU, a ne vymýšlet pohádky o rozestupu písmen, ale čína je velká a mocná, ta si to může dovolit, drobný živnostník těžko, ten nemůže tvrdit, že to vůbec neni neoprávněně natištěná evropská značka shody, ale třeba iniciály manželky).
Zkušebny právě jsou zde pro výrobce, kteří si chtějí být jistější v kramflecích, ale nemaji miliony na vlastní přístrojový park (nádobíčko na měření EMC na nějaký ten milion určitě vyjde). Větší výrobci mají tato zařízení svoje. (Také jsme byli se školou ve zkušebnách na exkurzi, takže si pamatuju několik perliček - není to jen EMC, třeba že musí milionkrát zavřít dveře mikrovlnky nebo praštit se žehličkou o prkno (mikrovlnu prej dělali ručně, na žehličku měli udělátko), nebo naházet milion mincí do hracího automatu - číslo milion berte jako symbol pro hodně, jestli je to 10 tisíc nebo 10 milionů si už nepamatuju. Ja a taky tam měli šibenici s koulí, kterou zkoušli obrazovky, u LCD to už postrádá smysl, ty maximálně křupnou (nevybuchujou), ale CRT nesměla po takovém nárazu nadělat paseku, nemusela přežít, ale nesměla explodovat.) Pak jsou taky případy, kdy nějaký ten atest chce zákazník. Každopádně to leze do peněz a tak to má smysl jen pro drahé výrobky, že by někdo nechal takto atestovat nějakou levnou hračku nepředpokládám.

Uživatelský avatar
Maxipes_
Příspěvky: 135
Registrován: 06 led 2017, 01:00
Bydliště: Litovelsko

#6 Příspěvek od Maxipes_ »

Jenom taková technická poznámka, CRT obrazovka při destrukci nikdy neexploduje, vzhledem k tomu, že je v ní vzduchoprázdno, tak může jedině implodovat.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Co si pamatuju, tak anti-implozní rám neměly kdysi ruský obrazovky, teď nevím jestli to byl elektron či něco podobnýho staršího.

Cihla vržená z 5 metrů vyvolala stejnou reakci, jen to byly střepy. A lítaly fakt daleko.

Když jsem zkoušel rozbíjet obrazovky z CRT monitorů pádem ze 2m, většinou se ani nerozbily, pokud nespadly na hrdlo.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

ZdenekHQ píše: Cihla vržená z 5 metrů vyvolala stejnou reakci, jen to byly střepy. A lítaly fakt daleko.
Nojo, při implozi se všechny střepy nezastaví v pomyslným středu implodujícího tělesa ale pokračují dál v letu. Tedy pokud se nesrazí se střepem letícím opačným směrem. Kdysi jsme "šikovně" bouchli nějakou A61 obrazovku a menší střepy byly asi 2 metry nejdál.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tohle bude fakt OT, ale jako kluci jsme chodili na smeťáky sbírat poklady, vzali cihlou vyhozenou záchodovou mísu a taky jsme nestíhali utíkat. Ono v ní bylo vosí hnízdo... :lol:
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“