Frekvence PWM regulátoru

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
peter_cz
Příspěvky: 15
Registrován: 09 úno 2014, 01:00

Frekvence PWM regulátoru

#1 Příspěvek od peter_cz »

Mám tady tento pwm regulátor, který má výstup 26kHz a potřebuji s ním ovládat solenoid s frekvencí cca 20-30Hz (příkon asi 0,5-1A, 12V), je ho nějak jednoduše možné upravit na tuto frekvenci nebo doporučili by jste mi nějaký podobný vhodný?
https://www.gme.cz/pwm-regulator-6-28v-3a-product-38323

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#2 Příspěvek od mluno »

Bude pro ten solenoid opravdu potřeba pulzně šířková modulace, nebo jen zapínání a vypínání?
Myslím, že by se v GME několik modulů pro ten účel našlo, neni to tak dlouho, co jsem řešil polarizované ovládání elektromagnetu (můj letitý projekt vybudovnání matičních hodin k jedněm dceřiným) a přišlo mi, že se dá vybrat, já potřebuju jen nějakých 100mA jednou za minutu tak jsem na proudy nekoukal. Když jsem viděl ceny modulů jako https://www.gme.cz/modul-2x-h-mustek-s-l298n tak (ne přesně tento, protože potřebuju 24 V, ale tady se 12V/2A je to akorát, jen myslím, že můstek je pro obyčejné spínání (pokud je tomu solenoidu jedno jakým směrem teče proud) nepotřebný, stačil by půlmůstek nebo i jeden tranzistor) mě přešla chuť řešit toto s pomocí tranzistorů.
Objednací číslo toho, co se mi líbilo jsem si poznamenal, ale v GME jsem zatím nebyl, tak nevím, jak to obstojí.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#3 Příspěvek od misocko »

treba pozriet aky je tam riadiaci obvod (ten 8 nozickovy , vidno ho aj na foto na linku). Ak je to nejaka 555 , tak zmenou casovacieho odporu a kandenzatoru sa da zmenit frekvencia
ak je to iny obvod , treba pohladat v datasheete aku minimalnu frekvenciu zvlada.

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#4 Příspěvek od mluno »

I to mě napadlo, gme použitý obvod neuvádí, tak jsem to radši ani nenavrhoval. Alternativně by se dal použít PWM jiný, někdy jsem sem dával svůj návrh http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... wm#1005092 (s osminohým AVR), tam by adaptace na libovolnou frekvenci byla jednoduchá změnou programu (teda před tou změnou bude potřeba nastudovat datasheet, já tehdy vystačil s podílem 8 nebo 1 MHz (interní oscilátor), takže mi místo 25 vyšlo asi 20 kHz a asi jsem nebyl na podlaze spíš naopak takže pokud by stačilo vybrat jiného dělitele je záměna jednoduchá - (nemůžu se dopočítat, při děliteli 1 mi vychází 30 kHz (8MHz/256úrovní/dělitel1), když by se dalo 1024 bude to 30 Hz, ale takto z hlavy se mohu plést)) - dosud slouží ve dvou exeplářích pro regulaci ventilátorů, tehdy jsem nic rozumného (žádný jednoduše použitelný a dostupný obvod pro PWM) nenašel, tak jsem si toto naprogramoval (při ceně AVRka kolem 30 korun mi to přišlo docela rozumné řešení).
Je otázkou, jestli je opravdu potřeba PWM, pokud ano, myslím, že toto doplněné tranzistorem (a ochrannou diodou pochopitelně) by mohlo být řešení.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#5 Příspěvek od gepard »

Ahoj, je tam řídící IO 555ka. Stačí tedy změnit kondík z vývodu č. 2/6 na zem. Popřípadě změnit i odpor z Ucc (vývody 4 a osm) na vývod č. 7 a mělo by to jet. Jen si najdeš vzoreček na výpočet výsl. kmitočtu pro 555ku a změříš stávající hodnoty.
-- Gepard --

Uživatelský avatar
peter_cz
Příspěvky: 15
Registrován: 09 úno 2014, 01:00

#6 Příspěvek od peter_cz »

Děkuji, ano je tam 555, pwm potřebuji (solenoid slouží k regulaci průtoku vzduchu).
Pokud dobře vidím, bude chtít tedy změnit C2 (a C6?), případně R1. Jen budu mít asi problém se změřením stávajících kondíků.

Obrázek

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#7 Příspěvek od masar »

Co je to za solenoid? Dej sem typ.
:wink:

Uživatelský avatar
peter_cz
Příspěvky: 15
Registrován: 09 úno 2014, 01:00

#8 Příspěvek od peter_cz »

Na příklad Pierburg 7.22908.03.0

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#9 Příspěvek od masar »

Takže jde spíše o cyklické otevírání/zavírání (taktování). Tam může být 30Hz příliš vysoko.
:wink:

Uživatelský avatar
beny66ka
Příspěvky: 389
Registrován: 12 zář 2015, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od beny66ka »

A jaká je vůbec "optimální" frekvence pro regulaci motoru?

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od FHonza »

mluno píše:... můj letitý projekt vybudovnání matičních hodin k jedněm dceřiným...
Na to bohatě stačí L293D, bez žádného chladiče a dalších součástek. Dá se řídit čímkoliv. Ovládám tím troje hodiny.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“