oprava spínaného zdroje

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

oprava spínaného zdroje

#1 Příspěvek od sr71 »

Zdroj z telefonní ústøedny Siemens. Po výpadku napájení už nenabìhl. Po pøipojení napájení teï na na cca 1s jakoby nabìhne a ihned vypne, jakoby byl ve zkratu. Oèekával jsem vadný nìjaký elyt ale ty se všechny po pøemìøení na ESR zdají ok. Diody taky ok (pøedpokládám závadu v sekundární èásti) Ten zdroj je dost složitý, potøeboval bych nasmìrovat na co se ještì zkusit zamìøit, neopravoval jste nìkdo podobný?
Přílohy
zdroj U_.jpg
zdroj U.jpg

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Pocas tej sekundy je na vystupoch napatie?

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#3 Příspěvek od sr71 »

ano

Uživatelský avatar
fizby
Příspěvky: 137
Registrován: 29 dub 2015, 02:00
Bydliště: trutnov

#4 Příspěvek od fizby »

Jaký je tam řídící IO, jaké je napětí na hlavním C ( je tam i po vypnutí )? Těch výstupních napětí tam je více ( asi +-5V, +-12.....), všechny jsi dokázal změřit?

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#5 Příspěvek od sr71 »



Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#6 Příspěvek od Kvicala_r »

Dal jsi mu nějakou zátěž na větve, ze kterých je řízený?
Některé zdroje nejedou naprázdno...

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#7 Příspěvek od sr71 »

nojo jenže on se chová stejnì samostatnì bez zátìže i pøipojený k té ústøednì kterou napájí

Uživatelský avatar
fizby
Příspěvky: 137
Registrován: 29 dub 2015, 02:00
Bydliště: trutnov

#8 Příspěvek od fizby »

Ten UC3843 bývá jako hlavní, který dělá těch základních 48-54V ( měl by být napájen zhlavního C. Z toho se pak dělají další napětí. Pokud to tak je IO napojitna dvě 9v baterie a změřit osciloskopem zda kmitá ( můžeš opojit pin na spínaný T ). Ten PIC bývá na vstupu pro PC pro nastavení parametrů TÚ.

Uživatelský avatar
mtk
Příspěvky: 115
Registrován: 31 říj 2010, 02:00

#9 Příspěvek od mtk »

podobně se mi choval zdroj se stejným IO (sitop siemens). po měření esr kondíků byly ok. měřením jsem zjistil dvojnásobnou hodnotu odporu mezi plus a PIN 7. Po výměně odporu a kondíku mezi pinem 5 a 7 zdroj funguje nadále. odpor a kondenzátor na vstupu daného io je častým problémem...
ale taky se můžu mýlit

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#10 Příspěvek od jardafiala »

Mám před sebou základní katalogové zapojení - neměř, vyměň kondenzátor C2 100uF/25V a C4 47uF/25V.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#11 Příspěvek od sr71 »

Nevím pøesnì do jakého zapojení koukáš ale pøedpokládám že se jedná o elyty v napájení UC3843. Ve zdroji je originál 220M/25V (u Ucc IO), jiný elyt jsem v napájení IO zatím nenašel (deska je vícevrstvá a dost nepøehledná), ten 220M zmìøen na kapacitu i ESR a je ok. Po výmìnì za stejnou kapacitu se nic nezmìní, ale pokud kapacitu navýším (cca na 2násobek) tak se zdroj zaène chovat jinak - cykluje, takže na chvíli - cca 1-2s bìží (v tom okamžiku je napájení IO 12V) poté na pár sekund Ucc spadne na 7-8V a takto stále dokola. Problém tedy asi bude v napájecí vìtvi toho UC3483, zatím se mi nedaøí domìøit kudy pøesnì je Ucc pro IO pøivedeno

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#12 Příspěvek od sr71 »

dle chování zdroje bych to tipoval na nìjaký elyt v cestì napájení UC3483, ale znovu jsem všechny mìøil a jsou ok, pokud nahradím pùvodní elyt 220M kapacitou 1000M tak zdroj cykluje, nahrál jsem to na video
https://www.youtube.com/watch?v=Oxhi7lz ... e=youtu.be
(je to vidìt podle té LED), pokud to takto nechám zaplé déle tak se intervaly cyklování mìní, nìkdy zdroj jede "až" tøeba cca 5s (jestli zkouším samotný zdroj bez zátìže nebo pøipojený ke zbytku ústøedny nemá vliv - je to stejné), s pùvodním elytem 220M blikne LED jednou po zapnutí a pak už nikdy
Hledal jsem odporový dìliè ze kterého by mohlo být získáváno, dle datashettu, 12V pro napájení IO, ale vypadá to že se tady napájení získává jinak
Přílohy
zdroj_    4.jpg
zdroj_    3.jpg
zdroj_    2.jpg
zdroj_    1.jpg

Uživatelský avatar
fizby
Příspěvky: 137
Registrován: 29 dub 2015, 02:00
Bydliště: trutnov

#13 Příspěvek od fizby »

Napájení asi bude OK. Tento IO má, aspoň myslím, startovací U cca 9V a vypínací U cca 7,5V - 8V. Ještě ho může blokovat optočlen, který hlídá napěťové poměry na výstupu/sekundáru. Zkontroluj T spínaný tímto IO a odpory v jeho S. Na nich vzniká úbytek U v důsledku proudu tekoucím T. Bývá tam několik paralelních R a celkový odpor cca jednotky ohmů.

Uživatelský avatar
fizby
Příspěvky: 137
Registrován: 29 dub 2015, 02:00
Bydliště: trutnov

#14 Příspěvek od fizby »

Tento IO je napájen při zapnutí většinou z hlavního C přes odpor a má v sobě zenerku.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Pri zapanuti ano, ale po rozbehu byva napajanie z pomocneho vinutia trafa. Tam je problem, ze ked sa zdroj zastavi, toto napatie vypadne tiez. Pri diagnostike sa potom moze zamenit pricina a nasledok.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“