oprava spínaného zdroje

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
fizby
Příspěvky: 137
Registrován: 29 dub 2015, 02:00
Bydliště: trutnov

#16 Příspěvek od fizby »

Jasně, to jsem nedopsal. Moje zbrklost. Opravě by chtělo dát řád. C už jsou změřeny. Změřit IO, T na primáru ( psal jsem výše ) a vyzkoušet jejich funkčnost. U některých zdrojů bývají komparátory ( např LM339 ), které hlídají/porovnávají různá napětí na různých místech zdroje. Pak bývá napájecí U pro UC38xx spínáno tranzistorem ( pokud mu dají 339 "pokyn"). Kdyby to tak bylo, dá se pusti napájecí U pro UC38xx natvrdo a měři co kde chybí, hřeje se... Pak hledat na sekundáru.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#17 Příspěvek od sr71 »

fizby mì správnì nasmìroval, je opravdu vadný výkonový tranzistor, zítra vymìním a vìøím tomu že to už bude ok (jednoznaènì jsem to zjistil až po jeho vypájení, je to školácká chyba nekontrolovat tranzistor, ale obvykle bývá poražený a to tady nebyl, navíc má zkušenost je že chyba v primáru se vìtšinou projeví zcela mrtvým výstupem u spinaneho zdroje)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#18 Příspěvek od rnbw »

Co tomu tranzistoru je?

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#19 Příspěvek od sr71 »

tváøí se jako dioda mezi D a S (ta je v tom tranzistoru vestavìná), jinak je pøerušený

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#20 Příspěvek od microlan »

Dioda mezi D a S je u všech mosFETů. U N-FET (předpokládám že tam je taková vodivost) je na D katoda a na S anoda. Není to žádná "přidaná" dioda, ale vzniká tam jako přechod mezi substrátem a D
Přílohy
mosfet2.gif
(5.69 KiB) Staženo 58 x
Naposledy upravil(a) microlan dne 05 čer 2020, 08:29, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#21 Příspěvek od rnbw »

A ako by sa mal MOSFET tvarit?

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#22 Příspěvek od sr71 »

Pùvodní tranzistor tam byl P6NB80 (800V/5,7A), nahradil jsem ho SMK1060 (600V/10A), zdroj nabìhl a celé zaøízení cca pùl minuty bìželo. Pak se zdroj vypl s podobnými pøíznaky jako když byl ten tranzistor vadný (ten je ale v poøádku)

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#23 Příspěvek od sr71 »

rnbw píše:A ako by sa mal MOSFET tvarit?
testoval jsem ho "component testerem",
(s tou diodou, tím že kreslena ve schematické znaèce tranzistoru, tak jsem z toho teda chybnì usuzoval že je v pøechodu jakoby pøidaná navíc)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#24 Příspěvek od rnbw »

Ked zdroj co len na moment nabehol, tak spinanie muselo fungovat.

Pri vymene si pravdepodobne nejake suciastky okolo ohrial.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#25 Příspěvek od sr71 »

ano po výmìnì tranzistoru se po zapnutí chvíli zdálo že je vyhráno, vše fungovalo jak má, ale trvalo, jak jsem psal výše, cca max 1minutu, pak se zdroj samovolnì vypl a už nejde (tranzistor i základní souèástky okolo jsou dobré), moc to nechápu, s tou náhradou tranzistoru kterou jsem použil by doufám žádný problém být nemìl
Naposledy upravil(a) sr71 dne 05 čer 2020, 11:37, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
fizby
Příspěvky: 137
Registrován: 29 dub 2015, 02:00
Bydliště: trutnov

#26 Příspěvek od fizby »

Pokud si jsi jistý, že T a vše kolem ( hlavně odpory v S ) jsou v pořádku, pak hledej chybu na výstupních U. Většinou je jedno napětí hlavní a z něj jsou odvozena pomocí stabiliků ostatní a chyba se pomocí optočlenu přenese k UC38xx a vypne ho. Stalo se mně i to, že C byly parametrama dobré, ale pod nimi byl vyteklý elyt a dělal svod na plošňáku.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#27 Příspěvek od sr71 »

je to zvláštní - preventivnì jsem ještì vymìnil tranzistor za jiný (7N80C), ale ten zdroj se chová úplnì stejnì jako jsem psal na zaèátku, když byl vadný tranzistor (po zapnutí problikne LED na zdroji, pokud zvýším kapacitu elytu u UC.... tak zdroj cykluje), odpory u tranzistoru jsou dobré

Uživatelský avatar
fizby
Příspěvky: 137
Registrován: 29 dub 2015, 02:00
Bydliště: trutnov

#28 Příspěvek od fizby »

Prostě nenajede měnič ( UC38xx ). Při zapnutí je napájen z C ( proto chce najed, ale napájení je málo ) a jak upozornil dříve rnbw, tak až po rozběhnutí zdroje dostává napájení z pomocného vinutí TR - bude tam dioda, tak ji zkontroluj. A co optočlen a sekundární U? Dioda ( může být i dvojitá ), stabiliky, může tam být TL431 atd..

Uživatelský avatar
Balt76
Příspěvky: 183
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Rakovník

#29 Příspěvek od Balt76 »

Tu diodu u pomocnýho vinutí bych zkouknul. Onehdá jsem řešil zdroj monitoru HP (s jiným řídícím obvodem). Už jsem nevěděl kudy kam a měl jsem na ní podezření. Jenže multimetrem se zdála OK. FR103 to tuším byla. Nicméně jsem místo ní na rychlo dal nějakou 1N4XXX, co byla po ruce. A zdroj najel. Tak jsem tam pak dal nějakou rychlejší. Zvláštní bylo, že když jsem tu původní zkoušel druhej den, tak byla proražená. Každopádně jsem k ní došel měřením a osciloskopem.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ty UCxxxx odchází taky. Fungují, ale divně a topí. Zkoušel jsi ho měnit? Taky jsem párkrát vyměnil všechno kolem, ale UC ne... Dávám tam rovnou patici a pak teprve UC.

No, a ty záhadný přerušení diod na sekundáru znám taky.

A pak byla ještě perla, že v serii s tou "napájecí" diodou pro UC byla tlumivka a ta měla mezizáviťák. Končilo to opět odchodem UC. Než jsem tohle našel, ztratil jsem polovinu vlasů....
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 07 čer 2020, 13:11, celkem upraveno 1 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“