Zdroj s LM317.

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Deny
Příspěvky: 102
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Severní Morava

Zdroj s LM317.

#1 Příspěvek od Deny »

Ahoj.
Mám jeden problém se kterým si nevím rady. Postavil jsem si před lety zdroj s LM317 se kterým jsem byl spokojený. V poslední době mi však začal "chrastit" poťák. Napětí logicky při ztrátě kontaktu na poťáku z principu zdroje vyletí nahoru na maximum. Sice jsem tam neměl žádné zařízení připojené a tak jsem poťák vyměnil a je po problému, ale vůbec si nechci představovat, kdybych měl na zdroj připojené něco citlivého na přepětí a ještě nejlépe za několik tisíc kaček. Má někdo rozumné řešení jak odstranit uvedený problém, příp. jak omezit možnosti poruchy. Nechce se mi stavět jiný zdroj s ošetřeným problémem možného přepětí. Možná to už někdo v minulosti řešil a vyřešil. Podle mě je LM317 velmi spolehivý integráč a vydrží toho opravdu dost.
Děkuji za jakoukoliv odpověď.

PS: napadlo mě vyřešit to tzv. neplynulou regulací, tedy skokovou, pomocí pevných rezistorů, ale dělat na všechny rozsahy přepěťovou ochranu, příp. dávat tam transily se mi nezdá moc elegantní, ani ekonomické. :oops: :oops: 8O 8O

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Vždyť sis sám odpověděl - posouvání reference pro LM317 udělej pomocí operačního zesilovače (jestli nemáš zapojení, tak pošli adresu, já to někde vyštrachám a pošlu) a vlastní regulační potenciometr nahraď řadou pevných odporů, které budeš postupně přepínat - vznikne stupňovitá regulace "Napětí hrubě" a ten poťák bude vždycky regulovat jen napětí od-do (plynulá regulace "Napětí jemně"), dané jedním stupněm toho řetězce. Mezi krajním vývodem a jezdcem se zapojí odpor v řádu stovek kiloohmů nebo prostě o jeden řád větší, než je hodnota poťáku. Když poťák zachrastí a ztratí dotek, napětí se změní maximálně na horní mez toho úseku, ve kterém se budeš právě pohybovat, takže by to nemělo být zase až tolik likvidační...
Profi zdroje to mají možná trošku líp ošetřené, ale principiálně je to tak.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

U laboratorního zdroje jsou důležité nejen jeho parametry co se týkají rozsahu reg. U a I, filtrace apod., ale také bezpečnost připojených zařízení při jakékoliv poruše zdroje, což se u tak jednoduchého zdroje nedá zajistit.
Pokud potřebuješ zdroj na opravy nebo oživování drahých zařízení, musíš investovat do konstrukce kvalitního zdroje.
Z tohoto důvodu nejsou moc vhodné zpětnovazební zdroje. Zvláště, pokud je použita proudová regulace, vnikají při rozpojení případného zkratu napěťové špičky.
Naposledy upravil(a) jezevec dne 11 lis 2007, 13:26, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Deny
Příspěvky: 102
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Severní Morava

Poděkování.

#4 Příspěvek od Deny »

Ahoj. Jestli můžeš, zašli mi to schéma na mail níže uvedený. Děkuji Vám za cenné rady. Jsem rád, že se mám kam obrátit.

dan.reisky@tiscali.cz :P :roll: :oops:

Uživatelský avatar
Deny
Příspěvky: 102
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Severní Morava

Dodatek.

#5 Příspěvek od Deny »

Ještě mě napadlo, že to přepínání rozsahů by se mělo taky nějak ošetřit, protože jinak vznikne stejný jev jako při chrastění poťáku a při přepínání vzniknou napěťové špičky až do maxima dle rychlosti přepínání. To by se mohlo stát osudným těm citlivým zařízením připojeným ke zdroji v době přepínání. Musím tedy dát pozor ať dochází k přepínání při odpojené zátěži, nebo se to musí nějak ošetřit. Možná lze přepínání udělat elektonicky. Jestli někdo víte jak?

PavelFF

#6 Příspěvek od PavelFF »

Tvùj problém s chrastìním potenciometru popisuje napø. Belza tady:

http://www.belza.cz/pwrsply/317zdroj.htm

V pøípadì, že to hodnì vadí, je nutno vymyslet takový zpùsob zapojení regulace napìtí , aby pøi odtržení jezdce potenciometru napìtí padalo k nule.

Pøíklad je tady:

http://www.belza.cz/pwrsply/mzdr.htm

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“