Kirchhoffovy zákony

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#16 Příspěvek od Achab »

První zákon se často zmiňuje u principu proudového chrániče. Ovšem není to zcela přesné - chránič pouze hlídá, zda se proud vrací do zdroje stejnou cestou. Zákon přitom platí i při poruše - poruchový proud se nikam neztrácí, pouze prochází mimo chránič. Odběr daného obvodu ze zdroje se vždy rovná součtu provozního a poruchového proudu.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#17 Příspěvek od samec »

bu2520 píše:osobně se se zapojením využívající zákon pana Kirhoffa setkávám dnes a denně. Např srážecí odpor složený z několika sériových odporů pro snížení zátěže na odporu, nebo ve stejném důvodu, jako měřící odpor složený z několika paralelně. A těch případů je spousty.
To je predsa jednoduchý súčet odporov alebo vodivostí. To snáď nepotrebuješ zakaždým odvádzať z Kirchhoffových poučiek.

Najbližši k použitiu Kirchhoffových zákonov je asi virtuálna nula na vstupe operačného zosilňovača. Tam to môže byť občas tak zamotané, že bežná predstavivosť nestačí a pre istotu treba zapojenie rozpísať do vzorcov.

Uživatelský avatar
Miller
Příspěvky: 25
Registrován: 21 čer 2020, 02:00

#18 Příspěvek od Miller »

Tak to řeknu ještě úplně jinak: je to u mě jako bych byl mimozemšťan, a našel na ulici válet se pistoli: umím ji hezky nakreslit na papír, ale vůbec nevím k čemu je, jak se s ní pracuje a kterej konec patří do ruky.

Mohli byste mi - prosím - dát link na nějaký vzorový příklad, který bych zkusil vypočítat? Zkusím to vypočítat, jak si myslím, že to má fungovat, a uvidím, zda to dopadne dobře.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#19 Příspěvek od Eleman »

Třeba tady a tady
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Miller
Příspěvky: 25
Registrován: 21 čer 2020, 02:00

#20 Příspěvek od Miller »

Yarda1 píše:IMHO vysvětlovat to na obvodu s pár odpory - tedy rezistory - není až tak složité. Ale když tam budeš mít ještě nějaké kondenzátory a cívky, tak končí sranda a začne náboženství (vím o čem mluvím, vystudoval jsem FEL ČVUT ještě v době, kdy slovo "počítač" pro mne znamenalo zajít k dálnopisu, vyděrovat děrnou pásku a hodit ji do krabice).
Pokud to po tobě budou chtít s tím, že to pak budeš používat, tak tam raději ani nechoď.

Co je to za pozici o kterou se chceš ucházet?
https://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=9 ... rt=0&all=1

https://www.podnikatel.cz/clanky/co-del ... uklizecka/
Ještě doplním: když jsem - pravda, před pěti 4 lety, kdy byla krize na lidi - šel žebrat do jedné firmy o práci (kterou jsem nakonec dostal, byť ji, kvůli nehoráznému bordelu po dvou letech opustil) tak mě tam uvítala barbie, co měla před sebou papír s asi 20ti otázkama, a dělala zelené fajfky anebo červené křížky podle toho, jak moc se moje odpověď shodovala s tím, co měla napsáno na papíře.

Takovej paradox čínského pokoje v praxi.

A proto se obávám, že podobně bude probíhat i tento pohovor: manažer oddělení nebude mít čas, posle tam podobnou husu, a taky bude záležet, jak pak - ten můj "děrný štítek" - bude vypadat. :D

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#21 Příspěvek od misocko »

Miller, kam do .... chces ist robit ze zaspinis cele forum divnymi nieotazkami, mohol si to nasypat do jednej temy a na koniec dat otaznik (dalo by sa to lahsie zmazat :D )
co sa tyka roboty , neviem ako ostatne oddelenia u nas , ale konkretne nase oddelenie , si na "nad operatora" co by mal vediet aj nieco technicke a zaklady obsluhy daneho zariadenia , zavolaju na pohovor mňa (prisediaci). Personalista sa pyta na hluposti na ktore ani ja neviem odpovedat a uricte by ma nezobrali , ja sa opytam na konkretne veci , vies obsluhovat dany stroj , ano
rozumies tomu? - spytam sa na to ako to funguje aby som zistil ci ma clovek aspon zaklady technickeho myslenia - odpoved je jasna , nerozumie ani prd. Bereme.
Okrem balenia bab na zmene vie obsluhovat stroj, nic viac, technicke myslenie nula bodov. Naco som na takom pohovore?
ale na druhu stranu , aspon mozem povedat NIE , ak je jasne ze clovek dany stroj este nevidel, to mozeme zaucit aj upratovacku...

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#22 Příspěvek od Yarda1 »

Miller píše:...když jsem... šel žebrat do jedné firmy o práci (kterou jsem nakonec dostal, byť ji, kvůli nehoráznému bordelu po dvou letech opustil) tak mě tam uvítala barbie, co měla před sebou papír s asi 20ti otázkama, a dělala zelené fajfky anebo červené křížky podle toho, jak moc se moje odpověď shodovala s tím, co měla napsáno na papíře....
Především: Když se jdeš někam ucházet o zaměstnání, je chyba, když z tebe čiší, že jdeš žebrat. Má z tebe vyzařovat něco jako "Já jsem ten pravý co ho hledáte a jestli to nevíte, tak děláte chybu". Prace co ti jinak vyhovuje se neopouští kvůli nehoráznému bordelu, tedy pokud není tvůj. To je starost někoho vyššího a pokud jemu je to jedno, házej na to nočník. Taky jsem dlouho až do důchodu pracoval v jedné firmě, trochu jsem se pokoušel tam tomu dát nějaký řád, ale moc se mi to nedařilo, tak jsem si pomyslel: "Co já se budu snažit, ty naše produkty kupovat nebudu".
A pokud někoho skutečně shánějí a nikoho jiného nemají, tak tě vezmou i kdyby se pipina ukřížkovala. Možná by bylo dobré, kdybys o té firmě získal co nejvíc informací, co se tam vyrábí a tak a při jednání měl pár otázek k věci - jestli bude potřeba nechat se proškolit podle vyhlášky 50 a jakého paragrafu, jestli budou vyžadovat, aby sis udělal školení referenčních řidičů, jestli budou požadovat, abys jezdi na pracovní cesty a jak často - tedy ne, že se na to třeseš, ale když to bude třeba, jsi ochoten to pro firmu udělat.
Jednou jsem dostal nabídku na zaměstnání od firmy o které jsem vůbec nevěděl že existuje, kouknul jsem se co je to zač, myslel jsem, že mne nevezmou, tak je zbytečné tam jezdit, ale měl jsem čas, tak jsem tam jel, dali mi nějaké otázky, něco jsem věděl, něco ne, ale byl jsem přesvědčený, že o mne zájem mít nebudou a nijak mne to nermoutilo. A za čásek se mi ozvali, že jestli chci, mohu nastoupit. Tak jsem tam rok pobyl, pak s firmou ukončil spolupráci hlavní zahraniční zákazník a firma sklapla paraple.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Miller
Příspěvky: 25
Registrován: 21 čer 2020, 02:00

#23 Příspěvek od Miller »

Hele, ja to beru takle: když budu mit ne-seriove 3 odpory, a jedna z techto vetvi bude studeny spoj, tak se stejne proud anebo napeti ROZPROSTRE mezi zbyvajici vetve. Takze k-zustane cely, ale ja stejne nepoznam, ze je nekde neco v neporadku.

Takze nevim, k cemu jsou k- zakony vhodne k diagnostice toho, co je kde rozbity.

(Psano z mobilu, sorry)

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#24 Příspěvek od samec »

No veď práve tak, že z Kirchhoffa vyrátaš ako by to malo byť a meraním zistíš, či to tak naozaj je. Ak nameráš niečo iné, tak je niekde chyba.

Uživatelský avatar
Miller
Příspěvky: 25
Registrován: 21 čer 2020, 02:00

#25 Příspěvek od Miller »

To nějak nechápu.

To se dá nějak před k-zákony dopočítat, jakej je úbytek napětí na daném rezistoru?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#26 Příspěvek od EKKAR »

Jo, k tomu ty zákony taky sloužej - ABY SE DAL PŘEDEM URČIT ÚBYTEK NAPĚTÍ NA DANÝM ODPORU - ze znalosti dalších hodnot v daným obvodu. Dá se z toho pak spočítat i víc věcí, ale to už nejsou jen Kirchhoffovy zákony.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#27 Příspěvek od samec »

Miller píše:To nějak nechápu.

To se dá nějak před k-zákony dopočítat, jakej je úbytek napětí na daném rezistoru?
Zožeň si zbierku príkladov z teoretickej elektrotechniky a rátaj. Až vyrátaš 10, 20, ... 50 príkladov, tak ti to bude všetko jasné.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#28 Příspěvek od EKKAR »

Nebude ... bo on se i na ně přijde zeptat sem.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#29 Příspěvek od samec »

Komu sa nechce počítať, tak dnes je taká doba že nemusí...
https://youtu.be/h6jG_Vpv2LE

Uživatelský avatar
Miller
Příspěvky: 25
Registrován: 21 čer 2020, 02:00

#30 Příspěvek od Miller »

Tak mi naplácněte, co po mě tam asi budoi chtít, a bude klid. :)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“