Vadné elektrónky?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
martin-f
Příspěvky: 285
Registrován: 09 lis 2015, 01:00
Bydliště: Liptovský Mikuláš

Vadné elektrónky?

#1 Příspěvek od martin-f »

Tak si dávam dohromady merák TESLA BM384. Chcem sa opýtať, tieto dve elektrónky z meráka považovať za vadné, alebo je to len "chybička krásy"? Elektrónky normálne žhavia, merák funguje, občas lietala ručička, ale keďže som odhalil jeden vadný elektrolytický kondenzátor a strašne zaoxidované tlačítko M/K, tak predpokladám že po výmene to bude ok.

Len neviem čo s elektrónkami. Ostatné elektrónky sú krásne priehľadné, no tieto dve stoja za to.

Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

Zrcátko vzniká kondenzací par getru na skle, ničemu to nevadí.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#3 Příspěvek od masar »

A myslíš, že ten přístroj může fungovat s vadnou usměrňovací a stabilizační elektronkou? :wink:

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#4 Příspěvek od ferdislav »

spíš bych hledal a testoval ty bez getru, tam by mohl být problém

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#5 Příspěvek od mihal »

To je doba, i elektrónky už majú byť " krásne priehľadné" :?
Buď rád, že aspoň tie dve nie sú.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#6 Příspěvek od Kremik »

Přesně takhle jsem začal s elektronikou. Chodil jsem "na tajňačku" do odstaveného gramorádia na součástky - kýval jsem s nimi, dokud se neodlomily a pak je někde venku rozkuchal. Když jsem vytáh první lampu, byla nahoře taková černá... "Ta bude asi spálená, tu můžu rozbít." Příště další lampa zase tak černá - zaradoval jsem se a šup na šutry! U třetí už mi to začalo být divný - "že by to tak bylo v pořádku?" No postupně jsem je stejně odrovnal všechny. Jak už se jednou začne... :D Bylo mi pár roků.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od workhard »

Mně se líbilo, jak to vždycky zbělalo. A když se povedlo lampu hodit pěkně na placku, to byla šupa panečku :)
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#8 Příspěvek od mihal »

Surovci :!:
To taká obrazovka keď sa správne trafila :D

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#9 Příspěvek od Kremik »

Jo, obrazovka, když jsem do jedné pěkně v lese uležené hodil šutrák, rozložila se celá bedna jak kartónová krabice. To byl efekt, panečku! :D :D
Později, když už jsem součástky nelikvidoval ale těžil, najednou letěl šutr a obrazovka se mi rozletěla kousek od hlavy. Nastěstí jsem nic nekoupil.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od zdenoeddie »

Ta AZ ma krasny modry nadych, pripomina mi to EL51.
A ten stabilitron ma tam byt, myslim ze len Tesla a ruske boli "priehladne". Toto bude nejaky WF (DDR).

Uživatelský avatar
martin-f
Příspěvky: 285
Registrován: 09 lis 2015, 01:00
Bydliště: Liptovský Mikuláš

#11 Příspěvek od martin-f »

Ďakujem za rady. Hneď som kľudnejší (pretože kde dneska zháňať takéto elektrónky).

Vadný bol jeden kondenzátor TC534a 50 µF/250V.Ako náhradu som kúpil 68 µF/400V.

Pár otázok - bude vadiť vyššia kapacita? 50 µF sa nerobí a do menšej 48 µF som nechcel ísť. Radšej nech má trochu rezervu. Však on si vyschne, dokonca skôr než zvyšné Tesly :D.

Za ďalšie, treba nový kondenzátor formovať? Doteraz som opravy na 230 V a u elektróniek zvlášť nerobil. Keď som si dačo vyrábal, tak to boli zapojenia do 15V a tam som formovanie neriešil. Proste som všetko zapájkoval a spoľahol sa, že sa to "naformuje samo" po prvom zapnutí. No u 230V mám bobky aby som neodrovnal práve ten kondenzátor a aby ešte "nevzal" dačo so sebou. Aj keď čítal som, že formovanie je záležitosť kondenzátorov niekoľko rokov bez elektriky a u nových to nie je nutné.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#12 Příspěvek od breta1 »

V podstatě platí tvoje poslední věta.
Ale se značkou HITANO to není žádná výhra.

Uživatelský avatar
martin-f
Příspěvky: 285
Registrován: 09 lis 2015, 01:00
Bydliště: Liptovský Mikuláš

#13 Příspěvek od martin-f »

Áno, čital som konkrétne tu na ebastlírně že Hitano či Jamicon nič moč. Na druhej strane tie súčiastky dnešnej produkcie beriem ako bežný spotrebák ktorého sú v obchodoch zatiaľ "tri p**ele".

Práve preto že značka stojí za prd, tak som chcel trochu rezervu - takže LOW ESR, ktoré za chvíľu beztak stúpne a vyššiu kapacitu, ktorá za chvíľu beztak klesne.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Na obcasne pouzitie v meraku to je jedno.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#15 Příspěvek od mihal »

K čomu by ti bol low esr v elkovom zdroji? Máš predstavu na akých impedanciách to pracuje? Daj si hlavne bacha na to anódové napätie, s kondom 68u je to dosť slušný náboj.
Privarený šroubovák na mieste skratu býva dostatočne názorný.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“