LCD displaye bez řadiče - jak budit?

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

LCD displaye bez řadiče - jak budit?

#1 Příspěvek od jakubrosler »

Zdravím,
dostaly se mi do ruky staré LCD displaye, čtyřmístné a šestimístné (z toho dvě číslice malé), oboje se čtyřiceti nohami. K těm čtyřmístným bylo přiloženo označení 4DR825B, ale Google nic nenašel. U těch šestimístných označení neznám.
Zatímco buzení čtyř segmentovek přes 40 nohou si představit dokážu a i jsem zkoušel rozsvěcovat jednotlivé segmenty generátorem (společný je pin 1, což jsem odhadl na základě podobnosti se 4DR821, ke kterému je dokumentace běžně k mání), takže tam bych se bez katalogového listu i obešel (i když ne, že by nepřišel vhod), u těch šestimístných naprosto tápu, jak se to má budit. Prostou matematikou vychází, že na daný počet segmentů nemohou ty nohy stačit, když jsem zkoušel generátorem rozsvěcovat segmenty (opět 1 jako společná proti zbytku), rozsvítily se někdy na jedné noze dva segmenty. Konkrétně (a, b), (c, g) a (f, e) jdou vždy spolu, d je naopak samostatně, stejně jako dvojtečka a zvoneček.

Nemáte, prosím, někdo k těmto displayům datasheet? Chápu, že bez označení je to trochu hloupé, ale snad se tehdy těch typů nevyrábělo zas tolik.

Případně jestli byste někdo, prosím, aspoň neporadil, jak se mají budit displaye, které mají víc segmentů než nožiček.
Našel jsem zmínku tady, ale kdyby to bylo zapojené jako na obr. 3.5, tak by snad nesvítily dva segmenty při zapojení dvou nohou.

Předem dík za odpověď.
Přílohy
Pokus o foto s odleskem, aby byly vidět jednotlivé segmenty
Pokus o foto s odleskem, aby byly vidět jednotlivé segmenty
Při zapojení dvou nohou se rozsvítí dva segmenty
Při zapojení dvou nohou se rozsvítí dva segmenty

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Bude to zjevne zapojeno do nejakeho multiplexu, jak se to ridi pohledej pod heslem LCD driver for low multiplex. Bez datasheetu to pujde ale dost ztuha.

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#3 Příspěvek od judeware »

Publikovaného je k této věci dost. Příklad:
http://www.elektromys.eu/clanky/stm_LCD1/clanek.html

Zásadní, všude opakovaná rada, zní - hlavně ne stejnosměrně!

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#4 Příspěvek od petrfilipi »

Mrkni třeba sem.
Je to klasický displej Tesla, byl na to i nějaký řadič Tesla, protože se to musí budit střídavým napětím, aby se displej nepolarizoval.

PF

Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#5 Příspěvek od jakubrosler »

petrfilipi: Tenhle datasheet znám, ale 4Dx822B není multiplexovaný, tam je to jednoduché.

judeware: Dík, pěkný článek. Mě mátlo to, že svítily vždy dva segmenty, což bych při zapojení, jako je v článku, na první pohled nečekal. Ale teď mě napadlo, že možná mezi těmi dvěma společnými elektrodami je silná kapacitní vazba a proto se rozsvítí vždy dva. Zřejmě jsou ty dvě elektrody vyvedeny na piny 1 a 40. Zkusil jsem tedy při zapojení (1, něco) a (40, něco) snižovat napětí generátoru a skutečně pokaždé zhasnul dříve jiný z té dvojice segmentů.

Čili asi je víceméně jasno, kdyby někdo přecijen objevil katalogový list, budu za něj rád.

Díky všem za rady.

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#6 Příspěvek od patrikvarga »

Displej môže mať COM1, COM2.
napr.
Přílohy
displej.png

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#7 Příspěvek od Cowley »

A nebude to napevno a určeno k zobrazení něco jako AM / PM :)
A skládat jen určité kombinace a ne celé číslice.

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#8 Příspěvek od VASEK_W »

Zkusil bych hledat ve starých časopisech Amatérské Rádio - modrá řada, tam před více jak třiceti lety vycházela celá řada stavebních návodů na různé měřiče, u kterých byly tyto displeje (4DR825) použity. A samozřejmě tam byly i velmi podrobné popisy jednotlivých vývodů, včetně plánků.

Vašek

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#9 Příspěvek od samec »

:ignore: na to, zober obyčajny multimeter z lidlu a choď pin po pine všetky permutácie a všimaj si, ktoré segmenty ktorej čislice sa zobrazujú. Normálny displej musí mať piny pre číslice a piny pre segmenty. Rozlúštiť to nemôže byť poblém, keď vieš, čo je to multiplex.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#10 Příspěvek od xsc »

petrfilipi píše:Mrkni třeba sem.
Je to klasický displej Tesla, byl na to i nějaký řadič Tesla, protože se to musí budit střídavým napětím, aby se displej nepolarizoval.

PF
Nevím, jestli na to Tesla dělala nějaký speciální řadič. Ty 3,5 místné displeje se používaly k Teslácké kopii převodníku 7106, ta už měla řadič v sobě. Skoro bych čekal, že ten 6 místný displej má obdobné zapojení, jako v tehdy oblíbených 7 melodiových digitálkách z Hongkongu :-)

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#11 Příspěvek od Cowley »

Něco nového?
Nejsou nakonec opravdu uvnitř displeje některé segmenty "nerozdělitelně" spojené?

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#12 Příspěvek od xsc »

Kromě částí té dvojky na první pozici to nedává smysl.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od workhard »

Bude to podle obrázku co postnul patrikvarga, dvě společné elektrody a celé se to řídí fázovým posuvem signálů mezi sebou, čímž se zajistí i střídavé napájení displeje, není to příliš triviální.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Odpovědět

Zpět na „Součástky“