12V motor - pomalý rozběh

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#16 Příspěvek od EKKAR »

Učunil bych k tomu motorku soft start jako k halogenkám, akorát bych zvětšením kapacity kondíku na cca 100uF asi tak 10x prodloužil dobu náběhu MOSFETu do otevřenýho stavu - samozřejmě by se musel osadit na kus chladicí plochy, přeci jen když se bude vteřinu dvě postupně otevírat z plně zaštorcovanýho stavu až na stav s RDSON = nějakejch pár desítek mΩ při současným provozu do zátěže 0,4Ω, tak na něm nějakej ten wattík tepla vznikne ... A samozřejmě bych použil něco modernějšího s menším odporem v otevřeným stavu, než půvozně navržený BUZ10/11. Takovej IRFZ44 nebo 46 na kousku hnilíkovýho profilu to utáhne jako prd.
Přílohy
Soft-start halogenů.jpg
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

To moc nevyřeší, dokud paralelně k motoru bude připojený elektrolyt. Ten zvyšuje odběr při startu zdroje. Proto doporučuji ten elektrolyt paralelně k výstupu zdroje, tedy v okamžiku sepnutí motoru nabitý, aby nábojem vykryl část rozběhového proudu motoru. Ani to autorelé to tak lehce neodese.

Uživatelský avatar
romanzbrna
Příspěvky: 168
Registrován: 14 pro 2015, 01:00
Bydliště: 61800

#18 Příspěvek od romanzbrna »

A kdybych ten elektrolyt z motorku dal před relátko a NTC, tím bych tu špičku "rozprostřel"?

Líbí se mi celkem toto schéma, pokud ho dobře chápu, mělo by zpozdit otevření relátka. Dokreslil jsem tam kondík C3 z motoru. Bude to takto fungovat?

PS mám NTC termistor 1R5 10A. To by mohlo stačit, ne?
Přílohy
sotfstart_s_rel__182.jpg
Naposledy upravil(a) romanzbrna dne 10 črc 2020, 16:09, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#19 Příspěvek od Hill »

V podstatě je to totéž, jako když rovnou asi tak stokrát zvětšíš C2. A mělo by to fungovat.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#20 Příspěvek od Kremik »

1R5 je na takový motor strašně moc. Použij jen pár desetin ohmu a relátko vydrží, pokud ten motor rozbíháš nezatížený.
(reaguji na první příspěvek)

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já používám AT zdroj na točení stěračovýho motorku k prasetoči. Tam není problém, ale to je asi tím, že mám vypínač na sekundáru a zdroj běží trvale.

Jinak kdyby to mělo být podle Hilla, tak by to chtělo "kýblovou brigádu". Napřed nabít kondíky na sekundáru, pak připojit relátkem přes NTC motor a nakonec ho překlenout druhým relátkem. Hezkej orloj, ale i tohle se používá.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
romanzbrna
Příspěvky: 168
Registrován: 14 pro 2015, 01:00
Bydliště: 61800

#22 Příspěvek od romanzbrna »

Nevím proč, ale jde mi do relátka jen 6V
Přílohy
sotfstart_s_rel__182.jpg

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#23 Příspěvek od masar »

Protože tranzistor není dost otevřený. Tvoje relé potřebuje větší proud, než to relé ze schémátka. Musíš snížit velikost odporu R1 do báze ze 47kΩ na cca 4k7 a úměrně zvýšit kapacitu C1, t.j. na 2G2 pro zachování stejného času.
:wink:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#24 Příspěvek od masar »

Hill píše:V podstatě je to totéž, jako když rovnou asi tak stokrát zvětšíš C2. A mělo by to fungovat.
Kde jsi zjistil, že ten motor je "vybaven" kapacitou 22G?
:wink:

Uživatelský avatar
romanzbrna
Příspěvky: 168
Registrován: 14 pro 2015, 01:00
Bydliště: 61800

#25 Příspěvek od romanzbrna »

Paráda, funguje to. Díky

Odpovědět

Zpět na „Poradna“