Bezpečnost DC proudu

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#16 Příspěvek od samec »

Kremik píše:Ale copak se krev nečistí, neobnovuje?
Čistenie je proces dlhodobejší, trombóza krvnou zrazeninou nastáva rýchlejšie.
jirkati píše:S oblibou jsem třeba ve svářečských kurzech ukazoval vyplašeným frekventantům, že chytit se holou rukou svařovacích a zemnících kleští není žádné neštěstí ani u točivých svářeček, ani u trafosvářeček či invertorů.
Až sa raz chytíš zváračky s vysokonapäťovým zapaľovaním/udržiavaním oblúku...

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#17 Příspěvek od misocko »

tak nas elektrikar si zo strachu pred dotykom 24V DC , zasadne vypina zariadenie. Je jasne ze elektrika ho este nekopla a netusi ake napatie co dokaze.
Osobne som ako pubetak skusal kolko dam , autotrafo , ovladanie motorcekom, prepinac ovladany nohou (mal som to premyslene a bolo mi vtedy jedno ci to rozchodim - smutne :( ). Pripojeny merak , jeden drot do jednej ruky , druhy do druhej, sedel som na stolicke , koberec ako odizolovanie od betonu. Pri 100V AC 50Hz som zacal citit , rozne som droty stlacal, pri 150V AC to uz bolo take ze dalej som nesiel a som tu :D .
Druhy nechceny pokus relativne nedavno , kondenzator 200 alebo 400uF (nieco z menica) nabity na usmernenu siet. Opet jeden kabel v jednej ruke, druhy v druhej. Toto nebola sranda, neviem ako dlho to trvalo , citil som ze sa kondik pomaly vybija, pustit som to koli krcu nemohol, myslel som len na to ci mi este bije srdce a ci bude bit aj po tom co sa kondik vybije. Srdce to dalo, odvtedy si davam kurna pozor hlavne na kondiky.
do 50V nieje problem, to skratka nemozes citit - to si len nedavam na jazyk :lol: , ale ked napr vidim spojene dve baterky z kamionu , aj ked viem ze 24V DC nepocitim tak mam respekt a toho sa nechytam

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#18 Příspěvek od samec »

S 230V som si veľa krát podal ruky, ale keď som montoval kamošovi solárne panely, tak som bol dosť prekvapený, že aj jednosmerných 300V trasie.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#19 Příspěvek od Celeron »

No mě zase překvapilo, že jsem 400V mezi šínama rozvaděče šluslejma rukou necejtil jako ránu ani škubání ale jako smrad, jak se mě vypalovaly díry v kůži na místě doteku. Jeden idiot mi natáhl deon za dveřma vedlejšího pole i když tam byla cedule.
Zarůstalo to cca 3 měsíce a víc než měsíc jsem necítil prsty v dráze proběhlýho proudu.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Orsen
Příspěvky: 4
Registrován: 20 říj 2019, 02:00

#20 Příspěvek od Orsen »

misocko píše:tak nas elektrikar si zo strachu pred dotykom 24V DC , zasadne vypina zariadenie. Je jasne ze elektrika ho este nekopla a netusi ake napatie co dokaze.
Osobne som ako pubetak skusal kolko dam , autotrafo , ovladanie motorcekom, prepinac ovladany nohou (mal som to premyslene a bolo mi vtedy jedno ci to rozchodim - smutne :( ). Pripojeny merak , jeden drot do jednej ruky , druhy do druhej, sedel som na stolicke , koberec ako odizolovanie od betonu. Pri 100V AC 50Hz som zacal citit , rozne som droty stlacal, pri 150V AC to uz bolo take ze dalej som nesiel a som tu :D .
Druhy nechceny pokus relativne nedavno , kondenzator 200 alebo 400uF (nieco z menica) nabity na usmernenu siet. Opet jeden kabel v jednej ruke, druhy v druhej. Toto nebola sranda, neviem ako dlho to trvalo , citil som ze sa kondik pomaly vybija, pustit som to koli krcu nemohol, myslel som len na to ci mi este bije srdce a ci bude bit aj po tom co sa kondik vybije. Srdce to dalo, odvtedy si davam kurna pozor hlavne na kondiky.
do 50V nieje problem, to skratka nemozes citit - to si len nedavam na jazyk :lol: , ale ked napr vidim spojene dve baterky z kamionu , aj ked viem ze 24V DC nepocitim tak mam respekt a toho sa nechytam
To jsem rád, tedy, že do 50V to není problém. Plánuji zapojovat 20V 2A DC, což je zatím nejvyšší proud se kterým budu dělal volně. většinou to bylo do 5V 0,5A :oops:. Děkuji za odpovědi

Uživatelský avatar
Balt76
Příspěvky: 183
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Rakovník

#21 Příspěvek od Balt76 »

Celeron píše:No mě zase překvapilo, že jsem 400V mezi šínama rozvaděče šluslejma rukou necejtil jako ránu ani škubání ale jako smrad, jak se mě vypalovaly díry v kůži na místě doteku. Jeden idiot mi natáhl deon za dveřma vedlejšího pole i když tam byla cedule.
Zarůstalo to cca 3 měsíce a víc než měsíc jsem necítil prsty v dráze proběhlýho proudu.
VYPNI
ZAJISTI
ODZKOUŠEJ
UZEMNI A ZKRATUJ
ODDĚL ŢIVÉ A NEŢIVÉ ČÁSTI

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#22 Příspěvek od Achab »

samec píše:Ona sa zmenila elektro vyhláška? Ja si to pamätám zo školy trochu inak...
ČSN 33 2000-4-41 ed. 2 definovala "Mezní hodnoty ustáleného proudu a napětí." Proudy viz tabulka. Název "bezpečný proud" se současně nepoužívá.
Novelizovaná 4-41 ed. 3, platná od 1/2018, již údajně neobsahuje některé přílohy (momentálně nemám po ruce).
Z normy byly oproti předchozímu vydání (ed. 2) na základě názoru ÚNMZ odstraněny národní přílohy NA, NB ...
... a NC (uvádějící charakteristické mezní hodnoty proudů a napětí z hlediska jejich účinků na lidský organizmus).
Přílohy
TAB_5.3.1.jpg

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#23 Příspěvek od samec »

Už len 5mA? Heh, ta nová generácia nič nevydrží.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#24 Příspěvek od pepik9 »

Copak jste neviděli, jak se Rambo kroutil, když do něj pouštěli proud z autoakumulátoru?

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#25 Příspěvek od dred »

Rambo bol sračkár... Chuck Norris by odpálil kontakty na batérii :lol:

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#26 Příspěvek od Kremik »

Takže když dojde k elektrolýze krve, začnou se tvořit sraženiny? Tak to je pak jasný...

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#27 Příspěvek od Mysteri »

OT:
dred píše:Rambo bol sračkár... Chuck Norris by odpálil kontakty na batérii :lol:
Kuva chlapy, Rambo aj s Norrisom sú hov.o oproti nášmu Jozefovi O.. Keby ste videli, akého mám kolegu v práci. Bývalý silnoprúdar, ktorého naša šéfka HR ,,dotlačenkovala" k nám, lebo... Ako opravár funguje v režime ,,najdrahšej vizuálnej kontroly". Občas chytá DPS zdroja do rúk aj pod napätím, ale, čo je už vyšší level, tak on aj v tom pripojenom zdroji občas pájkuje a vymieňa súčiastky. Občas (cca 2x za smenu...) DPS strelí, vyvalí sa dym, on ostane ako zamrznutý Windows čumieť so založenými rukami a čumí na dymiaci a horiaci zdroj, až kým niekto na neho nezrúkne, aby to vypol... Už dva krát sa dobrovoľne evakuovali zamestnanci z haly, lebo sa tam nedalo dýchať po jeho výmene elytov... A hala je fakt veľká... :lol: Nakoľko nechápe do dnes jednotlivé výpisy z testerov, tak on vadný kus iba pripojí na sieť, keď ide, tak ho bez chladiča začne zaťažovať. Postaví sa k tomu ako Batman, s ľavou rukou v bok a pravou točí poťákom záťaže, Až kým ten, pôvodne fungujúci zdroj, iba s maličkou, jednoduchou vadou, nejebne na totálku... Potom ho dá späť do regálu, ako že on nič, on sa ho ani nedotknul... Okrem toho, že ani šéfi sa ho nemôžu zbaviť (všetkých nás to zaujíma, ža prečo má také silné slovo šéfka HR...) má pravdepodobne z nás aj najvyššíí plat. A chránená prevádzka nie sme. Aj keď už o tom pochybujeme...
P.S. Pre objasnenie: Pracujeme vo výrobe ako opravári priemyselných zdrojov, ktoré NIKDY ešte neboli PASS. To znamená, že občas je niečo zle osadené, občas cínová vlna niečo nepreliala, prípadne preliala navyše, SMT občas niečo zle osadila, prípadne výrobca trafiek a tlmiviek prehodil konce vinutí a pod... Na to sa musíme vedieť orientovať v schémach a logicky myslieť a merať v jednotlivých režimoch. Tento náš kolega však nemyslí vôbec a jeho jediný merací ,,driver" je diodové bzukátko na multíku,,, :twisted: A to aj pri tom dokáže ešte dva krát do mesiaca odj.bať tzv. Zlatú vzorku (t.j.vzorový funkčný zdroj).

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#28 Příspěvek od masar »

Že ty mu závidíš...? :D

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#29 Příspěvek od rnbw »

Ked sa ho neda zbavit, tak aspon zazazat vstup na pracovisko. Plat mu mozu nechat a aspon neurobi ziadnu skodu :D

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#30 Příspěvek od Celeron »

Balt76 píše: VYPNI
ZAJISTI
ODZKOUŠEJ
UZEMNI A ZKRATUJ
ODDĚL ŢIVÉ A NEŢIVÉ ČÁSTI
Neplatí to náhodou nad 1000V? Tohle bylo jen 400V a první tři body byly provedeny.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Teorie“