Trakční baterie

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#46 Příspěvek od Hape »

Nepleteš si to s Ni-Cd akumulátory?
Nevím co jsou zač ty "skleněné" baterie, nikdy jsem o nich neslyšel, ani nečetl, ale asi to bude něco úplně jiného než VRLA baterie o kterých tady píšu já. Naopak jsem všude četl že hluboké vybíjení jim zkracuje životnost. Třeba v datovém listu bateríí holandského výrobce Victron Energy je uvedeno toto: "Baterie Victron VRLA mají výjimečnou regeneraci vybití, a to i po hlubokém nebo dlouhodobém vybití. Opakovaně hluboký a dlouhodobý výboj má nicméně velmi negativní dopad na životnost všech olověných baterií, Victron baterie nejsou výjimkou."
O tom že by jim neprospívalo opakované nabíjení po částečném vybití jsem nikde nečetl ani slovo.
To vybíjení/nabíjení co popisuješ stejně nehodlám dělat. Jednak by to zabralo spoustu času a tříkolka by byla po tu dobu mimo provoz a druhak by to znamenalo pořídit nějaké technické vybavení, které by to zautomatizovalo, aby u toho člověk nemusel být a každou chvíli ten proces kontrolovat.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#47 Příspěvek od rnbw »

Vybitie a pomale nabitie rozpusta sulfat - pomaha to pri bateriach, ktore dlhodobo udrziavane nabite (stand by), napr. v UPS. Pri cyklickom pouzivani to podla mna nema zmysel.

Najlepsie bude kupit kvalitne baterie (ake tam su teraz?), skontrolovat nabijacku a dobit po kazdom pouziti (nenechavat vybite).

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#48 Příspěvek od Hape »

Nabíječku určitě zkontrolovat nechám.
Doteď byly v tříkolce baterie dodané výrobcem. Je to pravá Čína a po dvou letech používání se pěkně nafoukly, viz poslední obrázek, i když to nafouknutí na fotce není moc dobře vidět. Nevím co mohlo být hlavní příčinou takového poškození. Mně nejbližší prodejce takových baterií prodává pouze zn. Victron, což jsou asi kvalitní baterie, ale ta cena. Na 99,9% koupím opět čínské. Mám vyhlídnuté tyto. Za Victrony bych dal 22 765 Kč a za tyhle číny 13 875 Kč + 400 Kč za dopravu. To už je podstatný rozdíl. Na Victrony bych mněl záruku dva roky, u těch čínských píšou taky dva roky. Na druhou stranu tam zase bude problematičtější třeba případná reklamace, protože to bude nákup přes e-shop. Ale to asi risknu.
Přílohy
DSC_0151.jpg
DSC_0098.jpg
DSC_0097.jpg

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#49 Příspěvek od rnbw »

O 2-3 roky tu budes znovu...

Inak v tomto prevedeni neviem najst ziadne kvalitne baterie - to si snad vymysleli v Cine?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#50 Příspěvek od sinclair »

Ta naivita, při tom uvažování o životnosti číny, je prostě úchvatná.
Po dvou letech se nafoukly.. Až po dvou?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#51 Příspěvek od rnbw »

Ludia si myslia, ze primitivnu olovenu bateriu dokaze predsa vyrobit kazdy. Dokaze, ale mnohe sa aj pri standby pouziti v UPS vyseru uz za rok. Kvalitna bateria vydrzi 3-5-krat dlhsie, pritom je to bezny zakladny (najlacnejsi) typ.

Kvalitnu VRLA bateriu dokaze vyrobit len par firiem na svete - Panasonic, CSB, Yuasa, Exide. Mozno aj nejaka dalsia, ale este som ju v rukach nemal.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#52 Příspěvek od Celeron »

Máš pravdu, do UPS dávám jen Panasonic, ostatní je zbytečný vyhazování peněz. Ale ani Panasonic mi nevydržel dýl než 4 roky. Kupodivu neodejde na malou kapacitu ale zcela uhnije nebo vyschne, najednou prostě ztratí napětí. Takhle mě odešly 3 kusy ze 4 baterek na dvou UPS co mám.
Možná je důvod že ani jedna s těch UPS nikdy neprodělala delší výpadek, jen krátký houpnutí pár sekund a baterky byly neustále nabitý na doraz.
U těch posledních baterek, co mám asi 3 roky tak 1 x za čtvrt roku nechám UPS běžet dokud nezačne kvičet že je vybitá. Jestli bude přes víkend čas tak zkusím dát baterkám test.
Pokud jim to občasný vybití pomáhá, mělo by to být na kapacitě proti těm s předešlým v trvale zcela nabitým stavu hned znát.

Koukám, že ty testery kapacit malinko inovovali. Akorát pěkně do hajzlu, protože zrušili rozdělení proudových a napěťových svorek, takže úbytek na kabelu od baterky bude zkreslovat při velkým zatížení.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Součástky“