Levný měřič izolačního odporu

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#16 Příspěvek od Celeron »

Vážení, bacha na ty různý čínský krámy. Mám hlášku, že kámoš měl průser, ani snad nezaviněnej u zákazníka s elektroinstalací, při vyšetřování ho nachytali že měl prošlou kalibraci Megmetu. Vypadá to, že bude moc rád, když ho nezavřou.
Takže bacha, nejsem si jistej, zda Metra či podobná cejchovna na nějakej čínskej krám vůbec kalibrační protokol napíše. Že by to mělo nějakej kalibrační list od čínskýho soudruha, tak to bych se hodně divil a ještě víc bych se divil, kdyby byl u nás uznávanej.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od ZdenekHQ »

Čína se toho nebojí, jejich China Export (CE) je přece uznávaná po celým světě, ne? :twisted:
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Zdenek_Valter
Příspěvky: 89
Registrován: 03 pro 2015, 01:00
Bydliště: Ústí n.L.

#18 Příspěvek od Zdenek_Valter »

Celeron píše:Vážení, bacha na ty různý čínský krámy. Mám hlášku, že kámoš měl průser, ani snad nezaviněnej u zákazníka s elektroinstalací, při vyšetřování ho nachytali že měl prošlou kalibraci Megmetu. Vypadá to, že bude moc rád, když ho nezavřou.
Takže bacha, nejsem si jistej, zda Metra či podobná cejchovna na nějakej čínskej krám vůbec kalibrační protokol napíše. Že by to mělo nějakej kalibrační list od čínskýho soudruha, tak to bych se hodně divil a ještě víc bych se divil, kdyby byl u nás uznávanej.
Poč by nezměřila - ale to už je o tom že to bude stát víc než když si tu koupíš cejchovaný u nás.
Já se tím neživím, takže tohle mne netrápí, chtěl jsem si jen orientačně změřit izolační odpor. alespoň na 1kV, nebo lépe vyšším.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#19 Příspěvek od termit256 »

Predpokladam ze kdyz to nekoho zivi, nebude pouzivat merak za 3kila z Ciny :-)
Ja napriklad potreboval jen zmerit jeden dlouho skladovany velky motor jestli neni uplne vpici a koupit tu vec z Ciny bylo levnejsi nez zavolat chlapa s merakem.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#20 Příspěvek od samec »

Ja by som chcel nejaký ubastliť, čo by meral aj striedavým napätím. Dúfal som, že by snáď šlo použiť induktor z megmetu, ale je s komutátorom a nepodarilo sa mi ho upraviť. Tak mám doma ešte neviem načo megmet z bazošu za 20 eur a ďalší nedokončený šuflikový projekt.

Uživatelský avatar
Zdenek_Valter
Příspěvky: 89
Registrován: 03 pro 2015, 01:00
Bydliště: Ústí n.L.

#21 Příspěvek od Zdenek_Valter »

termit256 píše:Predpokladam ze kdyz to nekoho zivi, nebude pouzivat merak za 3kila z Ciny :-)
,,,.
Souhlas!!!
Pokud se tím budu živit koupím si cejchovaný a kontroluju platnost cejchu, abych nedopadl jako Celeronův kámoš.
Naposledy upravil(a) Zdenek_Valter dne 18 srp 2020, 13:34, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od kulikus »

samec píše:Ja by som chcel nejaký ubastliť, čo by meral aj striedavým napätím.
Tak změříš leda kapacitní svod...

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#23 Příspěvek od samec »

kulikus píše:
samec píše:Ja by som chcel nejaký ubastliť, čo by meral aj striedavým napätím.
Tak změříš leda kapacitní svod...
Presne o to mi ide, lebo prúdový chránič nerozlišuje odpor od kapacity.

Uživatelský avatar
valasek
Příspěvky: 42
Registrován: 23 kvě 2008, 02:00

#24 Příspěvek od valasek »

Zdravím, do práce jsem ke kalibrovanému PU 182.1 pořídil ještě Vámi zmiňovaný UNI-T UT502A bez kalibrace jako orientační měřidlo.
Po třech měsících používání - pokud bych pořizoval jediný měřič izolačního stavu pro provozního elektrikáře, vzal bych kalibrovaný UNI-T. Buď tento UNI-T UT502A (umožňuje měřený obvod polechtat až 2500 V, umožňuje rozlišit zkrat na rozsahu do 200 ohmů), nebo UNI-T UT501A (měření od 100 V, vhodné tam, kde jsou přepěťové ochrany).

A proč jsem zvolil právě UNI-T UT502A? Nebylo to jen kvůli ceně. Můžu s ním rozlišit špatný izolační stav od zkratu (což není u měřičů izolačního stavu běžná funkce), kontinuální měření, vybití obvodu po měření, měření napětím až 2500 V.

PU 182.1 má nejnižší rozsah 2 MOhmy, při zkratovaných hrotech ukazuje 0.02 tj. 20kOhmů!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#25 Příspěvek od Celeron »

valasek píše: PU 182.1 má nejnižší rozsah 2 MOhmy, při zkratovaných hrotech ukazuje 0.02 tj. 20kOhmů!
Hmm, já mám PU182 bez tečky (z roku 1995) a na zkratu ukazuje 0,01. Těch 500V měrovýho na podlahový rohože a topný kabely stačí ale uznáván, že na něco je potřeba víc. Odpor smyčky musím měřit na desetinu R, takže stejně jsou potřeba dva měřáky.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
valasek
Příspěvky: 42
Registrován: 23 kvě 2008, 02:00

#26 Příspěvek od valasek »

No tak to máš o kousek lepší. 10 kOhmů. Ale je sakra rozdíl, jestli má kabel zkrat, nebo dle kalibrovaného PU 182x na negarantovaném (víz přesnost měřícího přístroje v návodu) začátku rozsahu indikovaných 10, 20, 30 nebo 40 kOhmů.

UNI-T UT502A ukazuje na displeji i aktuální měřící napětí. Při proudu 1 mA dává 500 V při izolačním stavu 500 kOhmů. Pokud jsi pod rozlišovací schopností displeje izolačního stavu, můžeš si to podle voltů dopočítat - 5 V bude cca 5 kOhmů.
A k tomu rozsah 0.01 až 200 Ohmů při proudu min. 200 mA.
Nahradíš to sice dvěma měřáky, ale musíš je s sebou tahat.

Zdá se mi, že při vývoji tohoto měřáku někdo s praxí alespoň chvilku přemýšlel. Jak to ale bude s životností, bůh suď.

Každopádně jedna věc je, čo umí měřák, a druhá věc je, jak to obsluha umí využít.

Uživatelský avatar
Zdenek_Valter
Příspěvky: 89
Registrován: 03 pro 2015, 01:00
Bydliště: Ústí n.L.

#27 Příspěvek od Zdenek_Valter »

To valasek: díky za předání zkušeností. Objednám si ho.
To rnbw: díky za tip na levný měřák. Zde váhám, ale i ten si asi časem zřejmě taky pořídím.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#28 Příspěvek od termit256 »

https://aukro.cz/kikusui-tos8870a-hipot ... 6972643316
tady nekdo prodava pekny pristroj, jen neni moc prenosny.

Uživatelský avatar
Zdenek_Valter
Příspěvky: 89
Registrován: 03 pro 2015, 01:00
Bydliště: Ústí n.L.

#29 Příspěvek od Zdenek_Valter »

valasek píše:......
A proč jsem zvolil právě UNI-T UT502A? Nebylo to jen kvůli ceně. Můžu s ním rozlišit špatný izolační stav od zkratu (což není u měřičů izolačního stavu běžná funkce), kontinuální měření, vybití obvodu po měření, měření napětím až 2500 ....
Existuje k tomu manuál i v češtině?

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“