Tesla GE040

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

Tesla GE040

#1 Příspěvek od GeXeS »

Když se tu teď probírá NZC030 - jak se vy, gramofonoví veteráni, díváte na GE040? Dostal jsem ho od otce jako malý capart a pořád ho mám pod postelí, mám ho rád, jednou-dvakrát ročně ho zkusmo projedu, dva roky zpátky jsem se dokonce hecnul a vyčistil ho...

Kvalitu přednesu moc neřeším, ten tovární mono výstup beru jako nostalgickou vlastnost, o které se nešpekuluje, ale když tu řešíte ty jehly... Jak je na tom z hlediska práce s deskami? Neničím si tím nějak nadměrně desky? Je tam, pokud se správně dívám, VK4302, takže platí, co psal EKKAR ve vlákně o NZC030, zbroušeném safíru a soustružení desek? Jehla se na tom neměnila nejmíň dvacet let (ale odhadnout ojeté strany LP si netroufám, snad 400-500?)...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Obě šasi jsou prakticky rovnocenná, liší se jen raménkem - jedno je na přenosku CS29m druhé na přenosku VK4302. Tady i opotřebení desek je srovnatelní, pokud mají podobně opotřebený hrot.
Samozřejmě jedno přehrání nemusí desku ještě nevratně poškodit, protože při přehrávání dochází v místě styku hrotu s boky drážky k deformaci převážně elastické, drážka se po několika desítkách minut až hodinách vrátí do původného tvaru, tedy, pokud svislá síla na hrot nepřekročí nějakých 55 mN. I tak ale desce opakované přehrání v intervalu kratším, než půlhodina, může uškodit.
Nový hrot sleduje i malé vlnové délky záznamu velmi přesně, nemá na bocích plošky, které by je "zažehlovaly", jako má hrot sjetý.

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#3 Příspěvek od GeXeS »

Zajímavé, to mě nenapadlo, děkuji! (Hádám, že jsem v dětství dával pořádně zabrat Černochovi; Zrcadlo jsem byl schopný sjet i desetkrát po sobě. :oops:)

Všiml jsem si, že se dají pořídit i jen samostatné jehly do přenosky. Jak probíhá výměna? Drží v přenosce jen nějakým mechanickým zacvaknutím, nebo je tam nějaké lepidlo?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Ano, VK 4203 má zácvak, ale držáky chvějek se dělaly pro dva způsoby uchycení a nemusí držet ani v jednom. Ale to spraví proužek oboustranné lepásky.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#5 Příspěvek od sinclair »

Nejprve je potřeba zkontrolovat stav piezodvojčat ve vložce, jinak výměna hrotu nemá smysl.

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#6 Příspěvek od GeXeS »

sinclair píše:Nejprve je potřeba zkontrolovat stav piezodvojčat ve vložce, jinak výměna hrotu nemá smysl.
Aha, a po čem se tam mám dívat? Má smysl si do budoucna udělat radši i zásobu jedné-dvou přenosek?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Tam nemusíš vidět vůbec nic. Nejspolehlivěji stav zjistíš při přehrávání monofonně řezané desky porovnáním průběhů na dboupaprskovém osciloskopu.
Většinou ale ani ten nepotřebuješ, rozdíl jednoho kanálu proti druhému je slyšet.

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#8 Příspěvek od GeXeS »

... i na monovýstupu? Tedy - z dokumentace vidím, že to šasi je stereo, ale z běžného chodu to asi nijak nepoznám, že? A dvoupaprskový osciloskop k dispozici nemám :roll:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

Vytáhni vzadu záslepku v konektoru a připoj z něj gramec na stereozesilovač. Přehraj monofonní desku a v případě, že je jeden krystal v háji, rozdíl nepřeslechneš.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

A když budou v mladým lese oba dva, tak určitě taky velice rychle zjistíš, odkud vane vítr.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#11 Příspěvek od GeXeS »

Hill píše:Vytáhni vzadu záslepku v konektoru a připoj z něj gramec na stereozesilovač. Přehraj monofonní desku a v případě, že je jeden krystal v háji, rozdíl nepřeslechneš.
Rozumím, provedu. Děkuji :)

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“