Jak roztočit 3f motor na 12V

Vše, co se týká elektroniky v automobilech, motocyklech a jiných samohybech

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pavelv75
Příspěvky: 2
Registrován: 28 srp 2020, 02:00

Jak roztočit 3f motor na 12V

#1 Příspěvek od pavelv75 »

Zdravím,
už delší dobu hledám a nemohu najít radu jak roztočit tenhle motor.
Je to motor vyndaný na vrakovišti z nějaké Toyoty a kamarád by jej rád použil na otáčení prasátka nad ohněm.
Přikládám foto štítku.

Po otevření je uvnitř asynchronní 3f motor zapojený do hvězdy.
Na motoru je kromě 3 vývodů vinutí ještě v přední přírubě nějaký snímač s více vývody a za převodovkou další snímač na hřídeli řízení, oba bohužel odstříhané. Ale ty snad nebudou potřeba k tomu aby se motor nějak točil.
Jen tipuji že když je z auta, tak bude na 12V a těch 25V na štítku je jen nějaké označení.
Ale nikde jsem nenašel buď modul, nebo návod na stavbu regulátoru otáček pro 3F nízkonapěťový motor.

Nemátě někdo zkušenosti s podobným problém a radu co dál?
Předem díky za konstruktivní rady.
Přílohy
IMG_20200828_191244.jpg

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#2 Příspěvek od dred »

nech sa lúbi...napríklad

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#3 Příspěvek od misocko »

hladaj BLDC motor controler
niektore ani nepotrebuju snimace (hall) na zitenie polohy
alebo si vyrob vlastny , teraz mam na stole Arduino , nejaky low high side budic , IGBT tehlu a prekonavam otacky HDD motora , aktulane som na 30 000 ot / min :lol:
mam aj tento controler, tebe by mozno vyhovoval ale niesom si isty ci dokaze motor bezpecne roztocit z nuly (a rozhodne neda 30k rpm :lol: )
pozeram ze dred ma predbehol a dal ten isty kontroler....

Uživatelský avatar
pavelv75
Příspěvky: 2
Registrován: 28 srp 2020, 02:00

#4 Příspěvek od pavelv75 »

Díky, to mi úplně vyhovuje.
Já vůbec nevěděl co hledat a obecné dotazy na 3f DC motor mi nepomohli ani u strejdy G.
15A by snad mělo vyhovět, těžko odhadnout kolik takový motor sežere a vyzkoušet to nemám čím.
Takže objednám, zkusím na baterce a pak se ukáže jak silný je potřeba zdroj.

EDIT: opravdu nepotřebuji 30k otáčky, stačí mi možná 300, spíš míň podle převodovky. A roztočení z nuly taky nepotřebuji, když má šnekovou převodovku. Jenže co přesně se ukáže až když jej roztočím.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#5 Příspěvek od misocko »

tak v zabere mozno aj 100A , ale to na otacanie prasiatka nepotrebujes
planujem v blizkej buducnosti rozchodit jeden zo starej fabie z hydraulickeho posilovaca , tak uvidime

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#6 Příspěvek od hajeklubos »

Vážení přátelé,
hoďte po mě kamenem ale myslím, že se nevydáváte správným směrem. Je pravda,že pečení prasete je široký pojem co do váhy ale veškeré pokusy kamarádů končily u motoru 3x400V min. 0,3Kw s bytelnou převodovkou ,řetězem nebo 12mm řemenem. Nejvíce výkonu ztratíš v převodovce, třením a nesymetrickým napíchnutím čuníka. Musíš počítat s 300W po dobu min. 12h a horkem v okolí motoru. Tedy motor pro trvalý chod ! Nevím co uděláš s čuníkem, když ti za hodinu odejde motor. (chodem naprázdno nic neotestuješ) Silný motor, kabel a zapíchnout do zdi, žádná vysoká elektronika. To je můj názor.
Luboš

Uživatelský avatar
Balt76
Příspěvky: 183
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Rakovník

#7 Příspěvek od Balt76 »

Přesně jak jsme radili nedávno v jiném vláknu. Shánět v So v 18h atypickej motor, fr. měnič, nějakej driver nebo zdroj k němu je nesmysl.
Asynchronní motor + převodovka + maximálně nějaký rozety + řetěz (nebo řemenice + řemen (ten bych ale měl radši po ruce náhradní).
Prostě eliminovat riziko, že mi odejde něco, s čím si neporadím hned v řádu minut.
Ty nervy, škoda a ostuda za to nestojí.

Uživatelský avatar
Rolan
Příspěvky: 32
Registrován: 16 pro 2017, 01:00

#8 Příspěvek od Rolan »

Tohle vypadá na motor ze serva umístěného na sloupku řízení.
Nemyslím, že je dimenzovaný na dlouhodobý trvalý provoz.
Souhlasím s ostatními že kolotoč na prase musí být spolehlivý.
Za mě můžu doporučit asynchronní motor s převodovkou z ATAS Náchod PCJ4C32.

https://www.atas.cz/products.php?sekce= ... =25&lng=cz

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od kulikus »

Co spřáhnout několik stěračových motorků na stejný řetízek? Stěračový ze Š120 má výkon 55W na 12V.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#10 Příspěvek od Kremik »

Já bych do toho šel. 3f asynchroňák je asi nejjistější, ale závislý na síti (kabel, výpadek proudu...) Stěračový v nouzi, jejich životnost a zatížitelnost není nijak valná.
Ten BLDC z Toyoty je náhodou dobrá volba. Může běžet jak ze sítě tak z baterky, silný je až běda a nekazí se. Pro zamýšlené použití se dá roztočit ledasčím. Stačí i zjednodušené postupné spínání cívek, to ubastlí doma na koleně. Kdyby se obával výpadku, postaví drivery dva a opatří konektory. Vyměněno za minutu. Ale je to zbytečné, při tomhle výkonu nemají důvod odcházet.

Odpovědět

Zpět na „Auto - Moto technika“