Parametry tráfek do DPS i jiných

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Parametry tráfek do DPS i jiných

#1 Příspěvek od Celeron »

Potřebuju nahradit sčoudlý síťový trafo v DDR rádiu. Nevím, jaký střídavý napětí by mělo originál mít. Rádio je alternativně napájeno z baterie 9V (6 x C článek).
Napětí zdroje nebo baterky jde přímo jen na koncák A211D a zbytek rádia je stabilizovaný zenerkou 8V2.
Našel jsem doma plošákový trafo 230V/7,5V/4,5VA. Naprázdno má na sekundáru skoro 10,5V, po dvoucestným usměrnění s hlasitostí na nule je z toho 13,3V. To mi přijde pro rádio napájený z baterky 9V docela dost.
Takže můj dotaz zní: Ty plošákový trafa Hann nebo Lindemamm či Myra mají deklarovaný napětí na sekundáru při jakým zatížení? Naprázdno asi těžko. Když jsem trafo zatížil na štítku deklarovaným proudem 0,6A tak napětí sekundáru pokleslo na 6,9V, takže napětí při deklarovaným zatížení to taky není. Takže něco mezi? Ale co?
Takže výsledek je, že nevím, jaký trafo toho rádia bylo napěťově na sekundáru optimální. :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Ondras_Ch
Příspěvky: 171
Registrován: 04 bře 2017, 01:00
Bydliště: Úpice
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Ondras_Ch »

Napětí udává HAHN udává při zatížení:
Přílohy
Snímek obrazovky pořízený 2020-08-30 20-10-02.png

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od PavelFF »

Uváděné napětí je udávané při jmenovitém výkonu. To platí obecně. Nic mezi.

Takže správně by u tebe mělo být opravdu 7,5V při 0,6A. Kde vznikla chyba není jasné.
Ale obecně platí pravidlo a ne výjimka.
Přílohy
Trafo hahn.jpg

Uživatelský avatar
Ondras_Ch
Příspěvky: 171
Registrován: 04 bře 2017, 01:00
Bydliště: Úpice
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Ondras_Ch »

Tyhle bězná tráfka do DPS mají kvalitu odpovídající jejich ceně.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

Díky za info. Chyba je nejspíš v trafu, dva multimetry ukazují stejně, jak primár, tak sekundár. Zítra budu mít to samý trafo Gerth, tak se uvidí.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
teufel
Příspěvky: 355
Registrován: 09 úno 2017, 01:00
Bydliště: Na dohled od Spolany

#6 Příspěvek od teufel »

Obecně čím menší tráfko, tím větší rozdíl mezi napětím naprázdno a napětím při jmenovitém zatížení.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Tak ten Gerth stejných parametrů je mnohem tvrdší, při zatížení 600mA dává 7,4V. Nojo, ale jak ho nacpat na pozici klasickýho EI trafa? Velikostně se vejde ale za díry v rozích plechů bylo zamontovaný do rámu rádia a taky k němu byla letmo přidělaná zásuvka 220V alá holící strojek.
EI trafa jsem našel na TME ale výběr nic moc.
Koukal jsem, co je na našem trhu. V Elektrokovu Znojmo jsem našel v EI nejmenší 8VA. Tronic dokonce až od 20VA. Ale dělá síťový adaptéry od 1 do 20VA, možná by se tráfko dalo kuchnout z jejich adaptéru.
Nevíte o někom dalším, kdo vine trafa 3-6VA? Zkoušel jsem Elzat, Bohemia Trafo, všude většinou 20VA a více.
Nezkoušel jste někdo dávat někam trafo převíjet? Na netu jsem našel třeba JK-Eltra. Ale nevím, na kolit to vyjde finančně.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#8 Příspěvek od sinclair »

Jirko, rozhoď sítě po jiných webech /třeba i na radiojournalu apod./ a pokus se splašit to originální. Bude bez starostí.
Ta závada /přerušený primár, pojistka, probité diody/ byla vysoce pravděpodobně způsobená pořádnou přepěťovou šlehou ze sítě. Závady v této kombinaci jsem vždycky nacházel po nějaké větší bouřce.
To originál trafko má kvalitní plechy a nechová se tak, jako jejich "modernější" sourozenci - že trvale berou tolik, kolik činí jejich výkon, čemuž pak odpovídá i oteplení.
Sežeň si originální a uvidíš. Těch přijímačů se sem dovezlo celkem dost.

Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Dikobraz »

Zdravím, už si nepamatuji z čeho jsem to vybrakoval. Není to ono,co sháníš?
Když tak dej fotku, jak to má vypadat.
Přílohy
mini 120824.jpg

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Bohužel, je to něco jinýho. Plechy to má v zakroužkovaný v tabulce, výška je 19 mm. Ty všechny plechový kravinky na stahovacích dílech tam jsou potřeba pro montáž trafa a dalších prvků do futrálu rádia.
Přílohy
trafo3.jpg
trafo2.jpg
trafo1.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kovka
Příspěvky: 541
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Brumovice

#11 Příspěvek od kovka »

Párkrát jsem vadné trafo nahradil spínaným zdrojem, tam s velikostí problém nebude

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#12 Příspěvek od sinclair »

V analogovém AM-FM rádiu s tím ale bude jiný problém.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem tam mrsknul provizorně plošákovýho Gertha. Sinclair má pravdu, ono to opravdu nezatížený trvale žere deklarovaný VA. A odběr na sekundáru se s hlasitostí ani moc nemění.
Ale mám problém, bručí mi z repráku 50Hz. Diody jsem vyměnil všechny čtyři za 1N4007. Gréc je blokovanej, oba stříďáky a + proti zemi keramikou 33N. Elyt je Frolyt 1000M/25V. Když jsem přidal TF 1000M/16V tak žádná změna.
Jiný trafo, navíc vzdálený cca 20 cm vedle to snad nemůže dělat.
Ale podivná věc. Těsně nad elytem je opletení konektoru venkovní antény. Když jsem se náhodou dotknul tím přikládaným TF-kem jeho + vývodem (a futrál s modrou izolací jsem měl v ruce) tak brum ustal. Pokud jsem se stejně dotknul - pólu elytu za grécem, tak žádná změna, vrčí dál. Když se stejně dotknu šroubovákem na oplet antény, tak bručení ještě zesílí. Přitom je obojí 10 cm zemní smyčkou propojený. To tam přes elyt drženej v ruce zavádím brum v protifázi, že ho v repráku vyruší?
Zkusím odpojit napájení před NF koncem, zda to je filtrace, blbý země, nebo už nevím co dalšího...
Co s tím, je to hluboký bručení, to není od spínání diod.
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#14 Příspěvek od sinclair »

Jirko, nešlo by tam napasovat /po výměně armatur/ tráfko ze stropkovského napáječe DT?
Je v něm trafko EI16x20, má jeden sekundár 8V okolo 1A a je dělaný na trvalý provoz. Takže má nižší sycení, menší rozptyl a netopí.
Tohle nebude plech se středním sloupkem šířky 18mm, ale 16mm. Enderáci rozměr 18mm nepoužívali, tehdy myslím ani neexistoval.
Neleze Ti rozptyl toho trafa do magnetu reproduktoru, když je to 50Hz? Vadná filtrace bručí 100Hz. Zkus to vzdálit, nebo připojit přes delší fousy.

Uživatelský avatar
kovka
Příspěvky: 541
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Brumovice

#15 Příspěvek od kovka »

Ivo, ten spínák byl naprosto bez problémů.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“