Výhybka k zesilovači

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
fajfy
Příspěvky: 27
Registrován: 07 říj 2007, 02:00

#16 Příspěvek od fajfy »

masar píše:A to já bych se spíš rozhodl pro elektronickou výhybku, když už mám k dispozici koncový zesilovač. Napájení muže být z 12V akumulátoru a použít umělý střed pomocí děliče a sledovače s OZ. Výstupní napětí přes 3V~ je zcela dostatečné i k přebuzení koncového zesilovače. Proti rušivému impulzu při zapnutí je třeba použít zpoždění připojení subwooferu, což je obvyklá výbava každého "pořádného" zesilovače.
A myslíš že by si mi takovou výhybku byl schopný navrhnout? Byl bych ti moc vděčný a uctíval tě jako boha :D

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#17 Příspěvek od masar »

Na tom přece není nic těžkého. Pokud chceš jiný dělící kmitočet pro svůj subwoofer, než je na zmíněném schémátku (200Hz), tak mi ho sděl a já ti to z těch uvedených vzorců vypočítám. Dělící kmitočet se nevypočítává, ten se navrhuje vzhledem k přenášenému pásmu ostatních reproboxů tak, aby výsledná kmitočtová charakteristika měla vyhovující tvar a aby přitom každý box zpracovával svoje frekvenční pásmo a "nelezl do zelí" druhému a zároveň tam nebyl "pátým kolem u vozu". :wink:

JohnyKL

#18 Příspěvek od JohnyKL »

ad Napájení:
Je tu samozøejmì možnost umìlého støedu sledovaèem, ale konkrétnì s použitím LM324 stoupá šum a zkreslení.
Je možné vyrobit malý pulzní zdroj z malého toroidního feritu jako pùlmùstek s IR2153 a nìjakými malými mosfety a pokud pujdete ještì dál, vyøešíte i galvanické oddìlení signálu.
Také se dá použít TL494, který snese pøímo 200mA. Na výkroji schématu je PS_A a PS_B výstup na primár trafa.
Přílohy
TL494.GIF
(4.23 KiB) Staženo 102 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#19 Příspěvek od Hill »

A on v té aktivní výhybce bezpodmínečně musí být operační zesilovač?

Uživatelský avatar
zdenekxxx
Příspěvky: 272
Registrován: 19 úno 2007, 01:00

#20 Příspěvek od zdenekxxx »

jen tak na okraj - LM324 je mizerný OZ na nf má vysoké přechodové zkreslení. To už je lepší TL074.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“