Rezonanční pushpull

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Rezonanční pushpull

#1 Příspěvek od kybler »

Zdravím všechny,
podařilo se mi konečně udělat LC rezonanční měnič typu můstek z vyrobitelných/sehnatelných součástek a parametry překvapil. (účinnost 93% bez použití násilí při spínání a tedy rušení)
Jen je to u mě bohužel jedniná zatím spolehlivě funkční konstrukce tohohle typu zdroje a při transformaci z malýho napětí okolo 15V (solár) na 330V je most na primární straně tak trochu nepraktický.
Nemůže mě někdo nakopnout s nápadem, jak to vyřešit pushpullem?
Zatím mě napadá jen 2 tráfka v sérii, jedno pracovní a druhý "vyzkratuju" sériovým rezonančním obvodem. Ale tím se moc nezbavím problému transformace vyšších harmonických, které v kombinaci s mezizávitovými kapacitami představují problém, prostě je lepší mít tlumivku na primární straně. Ale JAK?
Díky. :)
Když všechno selže, přečti návod.

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#2 Příspěvek od bdn »

Zkus se podělit o ten LC a připojit schéma, kolik voltů/ampér je na vstupu a kolik je požadavek na výstupu?

Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od kybler »

Tady je můstek. (dole budič)
Ten používám na solárko s maximálním proudem 5.5A při 15V, transformuju na 330V
(a pak taky jako síťové zdroje).
Není tam tvorba signálu a ochrany proti přetížení a odlehčení, zbytek je víceméně tak, jak se to osvědčilo. Budič budu ještě upravovat, "parkovací" kmitočet 500kHz moc nedává - ruší a topí, 4 výkoňáky najednou jsou na něj moc, ale to se ještě doladí. :)
LC obvod, aby byla tlumivka vyrobitelná a na uzlu se nebudilo příliš vysoké napětí, se nesmí navrhovat s příliš vysokou reaktancí součástek, optimum je na rezonančním kmitočtu stejná reaktance, jako je zátěž. tj. pokud při plné zátěži poteče obvodem 5A při 15V, bude Xl 3 ohmy, na 50kHz krásných 10uH. k tomu dám polypropylenový svitek 1uF a mám rezonanční obvod. Pozor na maximální proud tlumivky!
Jediný kámen úrazu je, že musím na výstupu hlídat napětí, při odlehčení půjde nahoru (a musím zdroj "rozladit"), při přetížení např. oscilátor taktuju, aby bylo na panelu stále optimální napětí, ale žárovka na druhé straně bere víc a strhne napětí někam k 120V, pak začnou téct na primáru značné jalové proudy, přetěžují hlavně elyty, přesycují tlumivku a celé to má pak problém se stabilitou. Takže je opět nutnost měnič rozladit. Ideální je stanovit, že napětí může být na výstupu v rozmezí 260-340V, pokud je, tak rozsvítit optočlen, který povolí změnu kmitočtu z parkovacího. (start bez zátěže)

Tak a tohle potřebuju udělat pushpullem :-)
Stačí obecně, na příští rok chystám systémek 28V/600W. :-)
Přílohy
můstek
můstek
Když všechno selže, přečti návod.

Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Standa33 »

Zde je pár schemat pro inspiraci:
Přílohy
SMPS_ SG3525_IR2110.gif
(17.82 KiB) Staženo 113 x
images.png
Resonant power LC SG3524_IR2110 .gif
(17.7 KiB) Staženo 116 x
Resonant LC IR2153_40v_15a.gif
(11.88 KiB) Staženo 117 x

Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od kybler »

Koukám na ně, první i druhý je polomost a nevidím kondenzátor, takže se tu spíš využívá reaktance indukčnosti v sérii s primárem, třetí ufff, 2 rezonanční obvody proti sobě, tohle bych asi nenaladil. :-D ,čtvrtý, tuhle konstrukci neznám. :-)

Ale asi vyřešeno (obrázek), je tam sice trafo navíc, sestavím, změřím účinnost v porovnání s mostem a pak se uvidí. :)

Nemá někdo tip na něco jako rychlou 494?
Využiju jen část, oscilátor kterej budu ladit (f až 1MHz), deadtime a interní D klopák + budiče. Šířkou pulzů hýbat netřeba.
Přílohy
pushpull
pushpull
Když všechno selže, přečti návod.

Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#6 Příspěvek od Standa33 »

kybler píše:Koukám na ně, první i druhý je polomost a nevidím kondenzátor, takže se tu spíš využívá reaktance indukčnosti v sérii s primárem, třetí ufff, 2 rezonanční obvody proti sobě, tohle bych asi nenaladil. :-D ,čtvrtý, tuhle konstrukci neznám. :-)
Rezonanční obvod je tvořen cívkou Lr a kondem C6.

Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od kybler »

2Standa33:
Ajó, to jsem přehlíd. :-D
Ty dvě diody na omezení přepětí v uzlu L-C taky nevypadaj jako blbej nápad. Já to řešil krátkodobým přesycením tlumivky a následně rozlaďoval oscilátor. Tady k přepětí nedojde a to otevření diod se dá taky další úpravou detekovat a pak použít pro zpětnou vazbu. :-)
Když všechno selže, přečti návod.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“