Koncáky na posun stavidel

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#31 Příspěvek od MetalGod »

Vrazil bych tam indukční snímač, jestli máš jak schovat horní část. Z tý spodní jen čumí závit, nic se tam nehejbe, zapatlej ho kolomazem a nikdo na něj ani nepomyslí.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#32 Příspěvek od termit256 »

S mechanickymi koncaky venku je problem v zime. Treba namrzajici dest nebo pri tani snehu se mi obcas udelala vrstva ledu a pak to nefachalo (mel jsem podobny system na otvirani sila). Indukcni na tom byly podobne. Snimac "primrzl" kusem ledu k snimaci plosce a pak se utrhl. Nejspis by to slo nejak vyladit krytovanim nebo masivnejsi konstrukci, ale po asi 2 neuspesnych pokusech o kryty a zjisteni ze sestava mechanicky vydrzi zablokovani motoru jsem to vzdal a dal na hridel snimac otacek a nasledne vypinal motor pri zastaveni. Na doraz to jezdilo jen jednim smerem (tam kde se mi to zdalo mechanicky pevnejsi) zastaveni druhym smerem se delo na zaklade dopocitani otacek, takze tam to nikam nenarazelo.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#33 Příspěvek od kutilmil »

Nekomplikuj to.

Uživatelský avatar
sima
Příspěvky: 21
Registrován: 17 zář 2020, 02:00

#34 Příspěvek od sima »

termit256 píše:S mechanickymi koncaky venku je problem v zime. Treba namrzajici dest nebo pri tani snehu se mi obcas udelala vrstva ledu a pak to nefachalo (mel jsem podobny system na otvirani sila). Indukcni na tom byly podobne. Snimac "primrzl" kusem ledu k snimaci plosce a pak se utrhl. Nejspis by to slo nejak vyladit krytovanim nebo masivnejsi konstrukci, ale po asi 2 neuspesnych pokusech o kryty a zjisteni ze sestava mechanicky vydrzi zablokovani motoru jsem to vzdal a dal na hridel snimac otacek a nasledne vypinal motor pri zastaveni. Na doraz to jezdilo jen jednim smerem (tam kde se mi to zdalo mechanicky pevnejsi) zastaveni druhym smerem se delo na zaklade dopocitani otacek, takze tam to nikam nenarazelo.
Diky z aprakticke zkusenosti. Jelikoz je to venku a tesne u vody, tak to bude pravidelne celou zimu namrzat - minimálně povrchově, kdy každý večer je jemná námraza "na všem"...

Systém sledování otáček se mi líbí - mohlo by to sloužit i jako ochrana při skřípnutí větve,, cihly, hlavy apod. do stavidla... Dělá se na to nějaké zařízení?

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#35 Příspěvek od bu2520 »

osbně bych na to šel jednodušeji pořádné mechanické koncáky a časové relé . Přetížení, se dá nastavit na motorových ochrannách. Časové relé má dvě možná zapojení, buď jako ochrana když selže koncák, nebo jako hlavní prvek a koncáky pro sichr.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#36 Příspěvek od termit256 »

Ja tam mel nalepene 4 magnety, halluv snimas ze stareho PC vetraku a maly MCU. Vsechno se to pekne zakrytovalo a jelo bez problemu. Pokud si tam das nejaky modulek z ebay s wifi, muzes to ovladat mobilem, budes vedet jestli to opravdu dojelo do koncovych poloh, jestli ti neklesaji otacky a stavidlo se nejak nepridira apod. Jen to budes muset zbastlit sam, nebo nekomu zadat. Ale neni to nic moc sloziteho. Pouzivam podobny princip treba na ovladani velkych vertikalnich zaluzii kde byla puvodne detekce nadproudu nebo na hlidani otacek vetraku ve 3D tiskarne abych je mohl vymenit uz kdyz se zacnou pridirat a funguje to pekne a spolehlive.

Z temi koncaky venku to v zime byl fakt opruz. Obcas se stalo ze to byla koule ledu. Pak tam nekdo musel vylezt a oklapavat to, sem tam se tak neco utrhlo apod.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#37 Příspěvek od kutilmil »

V krabici nebude nič zamŕzať.

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“