Piezo na reproduktore v RMGF - jeden kanál s rezistorom?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#61 Příspěvek od masar »

Kremik píše:Tvé očekávání je ale Tvůj problém, vlákno je úplně o něčem jiném, nějaké "Tvé očekávání" je zde naprosto irelevantní...
Chápu, že jsem se tě dotkl. Tvoje reakce je zcela adekvátní tvému chápání. :wink:

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#62 Příspěvek od PotPalo »

Klid, pánové! Na moju otázku bolo zodpovedané a aj dokázané ďalšou schémou, že naozaj dávali odpor iba na jednu stranu, a teda to nemusím riešiť. "Čo tým ale chcel autor povedať", je už na inú, dlhšiu diskusiu a polemiku.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#63 Příspěvek od samec »

Moli by ste niekto odmerať impedanciu toho piezo pliešku? Mne multimeter ukazuje 20nF. (Priemer 27mm) Potom sa môžeme baviť o útlme a fázových posunoch.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#64 Příspěvek od PotPalo »

Nemáš v tom chaos? 20nF je kapacita. Impedancia je zdanlivý odpor pri striedavom napätí. Že by na to platil merač kondenzátorov ktorý ukazuje ESR? A práve to ESR je ten odpor? Lenže pri tak malej kapacite asi ESR neodmeria.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#65 Příspěvek od samec »

PotPalo píše:Nemáš v tom chaos?
Nie. Práve preto dopytujem meranie impedancie, lebo môj multimeter merá len kapacitu a aj to neistým spôsobom s neistým výsledkom.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#66 Příspěvek od masar »

Zkus na to kalkulačku. Xc=1/2πfC... :wink:

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#67 Příspěvek od Kremik »

masar píše:Tvoje reakce je zcela adekvátní tvému chápání.
Jistě. Jinak to snad ani nejde :wink:
masar píše:Zkus na to kalkulačku. Xc=1/2πfC... :wink:
Tak jednoduché to nebude. Náhradní schéma není jenom kondík. Piezo se chová celkem složitě.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#68 Příspěvek od masar »

Na to by při tom výpočtu právě přišel.
:wink:

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#69 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Impedanci spolehlivě změří program LIMP, který je balíku softvéru ARTA. Je k tomu potřeba zvukovka a jeden odpor. Fakt ale nechápu, k čemu vám to bude. Pokud mi to rááádyjo někdo přiveze, tak mu to můžu kompletně změřit nejen na impedančku, ale i na frekvenčku a fázi a zároveň mu dokážu, že je úplně šumák, jestli tam ten odpor bude, nebo nebude. Proč ho tam konstruktér někdy dal a někdy nedal opravdu nevím a dle mýho fakticky nemá smysl se tím zatěžovat. Nebo ho najděte a jděte se ho zeptat, pokud z toho někoho opravdu tak bolí zuby a má tolik času se tím zabývat. Ale z praktickýho (zvukovýho hlediska) je tam ten odpor bezvýznamný ještě víc, než ty samotný pieza. :wink:

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#70 Příspěvek od ZVUK2000 »

Nedalo mi to a zkoušel jsem změřit impedanci pieza. Nevýhodou ale bylo že testovaný kmitočet je 330 Hz. Piezo ukazovalo 1900Ω. Pak to porovnal s HiFi výškovým repro, naměřená imp. 7,2Ω a neodym 3,9Ω. Co mne ale zarazilo. Testovací signál na neodymu skoro neslyšitelný, výškový něco slyšet šlo a piezo "hrálo" asi 5x hlasitěji než výškový. Jinak to piezo mělo zvukovod. Zítra mohu dodat foto.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#71 Příspěvek od sinclair »

Piezo je čistá kapacita s nějakým Q, nic jiného do náhradního schématu dosadit nejde. Přechodový odpor tam není, pájená místa a obvykle i okraje kruhových elektrod jsou stříbřené, indukčnost přívodů lze zanedbat.

Trvám na tom, že původní piezoelementy byly pouze atrapami, aby bylo možno zákazníkovi předložit důkaz o dvoupásmové reprodukci, oproti jednopásmové konkurenci a požadovat za to vyšší cenu.
Pokud by ta pieza snad něco produkovala, tak sériový odpor tu produkci s rostoucím kmitočtem velmi brzy zarazí.

Pár /pár jsou dva/ jedinců tady opětně, už po X-té, zálibně vrtá klacíkem v hovně a odborně zkoumá, jak hezky a při jakém konkrétním rozmazání, to hovno smrdí.
:D

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#72 Příspěvek od samec »

PotPalo píše:Tak som našiel servisný manuál. ... som sa dozvedel že piezo má 2500 Ohm.
ZVUK2000 píše:Nedalo mi to a zkoušel jsem změřit impedanci pieza. ... Piezo ukazovalo 1900Ω.
Takmer presne. Možno trochu iné piezo.
ZVUK2000 píše:...testovaný kmitočet je 330 Hz. ... Pak to porovnal s HiFi výškovým repro, naměřená imp. 7,2Ω a neodym 3,9Ω.
Dynamický reproduktor má na rozdiel od pieza indukčný charakter. S frekvenciou mu impedancia stúpa. Pri 10kHz možno bude na rovnako s piezo.
ZVUK2000 píše:...piezo "hrálo" asi 5x hlasitěji než výškový. Jinak to piezo mělo zvukovod.
Presne pre to. Daj zvukovod preč a bude ticho. Piezo má vysokú citlivosť, ale mizerné prispôsobenie ku vzduchu. (veľká sila, veľmi malá výchylka)
sinclair píše:Piezo je čistá kapacita s nějakým Q, nic jiného do náhradního schématu dosadit nejde.
Ak koná mechanickú prácu, tak musí vykazovať činný odpor.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#73 Příspěvek od sinclair »

Ne, nemusí.
Piezoelementy v UZ pračkách též konají spoustu mechanické práce, ale žádný ČINNÝ odpor nevykazují.
Vykazují ve střídavém obvodu impedanci, resp. tady Xc, nikoliv činný odpor.
Je to z hlediska střídavého proudu jen kondenzátor, s nějakým činitelem jakosti, stejně jako ty UZ měniče.
Podobně, ale v opačném gardu přenosu, piezoelektrická přenoska, piezoelektrický nástrojový snímač..
Činný odpor není prosím totéž, co Xl či Xc.

Impedance, uvedené u piez v těch schématech, jsou bezcenný údaj, pokud není definováno, při jakém kmitočtu.
V bílé Evropě bývalo zatraceně dobrým zvykem, udávat střídavé odpory nejčastěji při definovaném 1kHz.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#74 Příspěvek od masar »

sinclair píše:Vykazují ve střídavém obvodu impedanci, resp. tady Xc, nikoliv činný odpor...
...takže nejsou vůbec slyšet.
Tak ještě něco pro pobavení, sinclaire. :wink:

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#75 Příspěvek od sinclair »

Nic takového, jako s těmi tvými tečkami na začátku, jsem nenapsal. Nepodsouvej mi svoje vlastní vývody, vzniklé chaosem v palici.

Kromě toho máš krátký klacík. Budeš umazaný a smrdět.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“