cín do DPS

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#16 Příspěvek od samec »

Mne dal otec k trafopájke kolofóniu na husle. Bola v okrúhlej béžovej plastovej krabičke s výrezom na slák. :roll:

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od PotPalo »

A zabalená v zelenom filci? Jednu tu mám. :D
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#18 Příspěvek od samec »

Áno, áno, zelený filc, na ten som zabudol. :)
Môžeš dať fotku, nech si zaspomínam?

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od PotPalo »

Přílohy
JOHANN STRAUSS KOLOPHON
JOHANN STRAUSS KOLOPHON
JOHANN STRAUSS KOLOPHON
JOHANN STRAUSS KOLOPHON
JOHANN STRAUSS KOLOPHON
JOHANN STRAUSS KOLOPHON
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
maxijaroslav
Příspěvky: 237
Registrován: 02 čer 2020, 02:00
Bydliště: Brno KrPole

#20 Příspěvek od maxijaroslav »

Osobně mám velmi dobré zkušenosti s "kalafunou na prasata" - prodávala se asi v 2 kg pytlíkách a musela se přetavit do použitelného tvaru. Ale nevím, jestli se ještě dá sehnat, mám zásoby na dlouho.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#21 Příspěvek od rnbw »

Momentalne mam Fluitin 1532 0,5mm. Na bezne veci ziadne dalsie tavidlo nepotrebujem. Na mnohonohe SMD pouzivam falosny cinsky Amtech z eBay - cin sa potom nezlieva.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#22 Příspěvek od Celeron »

maxijaroslav píše:Osobně mám velmi dobré zkušenosti s "kalafunou na prasata"
Vloni jsem v chemický drogérii kupoval drcenou kilovku Proxim. V Tetě a nebo jinejch řetězcích to mezi pičifukama nenajdeš. A nejspíš to budou mít i v prodejnách pro řezníky a kupodivu taky bazéňáci (netusím na co)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#23 Příspěvek od jano2 »

Ja som mal,do nedávna,tekutinu,ešte z komunizmu,ktorá sa používala TESLe do holisu. Bola to veľmi dobra vec,vyskučal som rôzne tavidla,kalafunu,eumetol a iné ,no žiadna sa jej nevyrovná ,výbore chytala aj mierne zaoksidovane suč.,no bolo-minulo sa.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#24 Příspěvek od samec »

Čistá kolofónia myslím nevadí aj keď jej zvyšky zostanú na plošnom spoji. A výpary sú tuším tiež bezpečné. Či nie?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#25 Příspěvek od sinclair »

Pokud ji máte rozpuštěnou v lihu, tak přidaná kapka saponátového koncentrátu s tím dělá divy. Zvlášť při lakování domácích desek. Jistěže je to bezpečné, je to přírodní pryskyřice z borovic. Jestli teda nepochází z okolí Pripjati.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#26 Příspěvek od Celeron »

sinclair píše:Pokud ji máte rozpuštěnou v lihu, tak přidaná kapka saponátového koncentrátu s tím dělá divy. Zvlášť při lakování domácích desek. Jistěže je to bezpečné, je to přírodní pryskyřice z borovic. Jestli teda nepochází z okolí Pripjati.
Teda sinclaire. :) Kalafuna rozpuštěná v lihu hlavně denaturovaným, stejně jako v nitroředidle po uschnutí laku hoódně dlouho lípe. Nejlepší na rozpouštění byl aceton, ten se válečkoval na plošáky i v přeloučský Tesle.
A že je kalafuna bezpečná, o tom by ti mohl povyprávět můj spolužák ze školní praxe v Hořickým ZEZu (výroba svářeček). Po několika hodinách pájení ho musela odvézt záchranka s těžkým astmatickým záchvatem od kalafunovýho čoudu. Mě přepálená taky nedělá moc dobře, trafačkou kvůli tomu vůbec nepájím a na mikropájky používám odsávání. Amorfní látky a jejich spaliny jsou pěkný svinstvo, to ti potvrdí každej alergolog.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#27 Příspěvek od mluno »

Lepí dlouho (mnoho dní), když se nechává zaschnout na vzduchu, ale když se tomu pomůže teplem, tak zaschne rychle (do hodiny) a tolik nelepí (když na tom podržíte chvíli prst tak jo, ale to snad dělá i ta nerozpuštěná). Používal jsem lampičku, kde jsem měl 75W žárovku, co tam mám úsporku jsem dlouho nic nedělal, a když tak v zimě, takže jsem použil topení.
Jinak kalafuna s lihem je asi to nejlepší a přitom naprosto jednoduché, když se vyleptaný spoj očistí a přejede hodně jemným šmirglem pod vodou (zrnitost 1500-2000) a pak natře kalafunou s lihem, to se pájí úplně samo.

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#28 Příspěvek od Charos »

Opak. vyzkoušeno, že nejlepší rozpoouštědlo je toluen, zaschne rychle a nelepí. Jen se nyní hůře kupuje... Denaturační přísady v lihu vysychají pomalu a v nitroředidle někdy taky, čistý aceton je lepší.
Já už pár let používám místo nějakého štětečku a kalafuny spray Flux SK10 (Kontakt chemie - mají v GME apod) - je to SW32 (bezhalogenový, bezoplachový) tavidlo, čistá práce, uschne do půl hodiny v pokoj. teplotě, sprej mám pořád původní, spotřeba zcela minimální, pájí se výborně (pokud je původní měď dobře očištěná před leptáním - používám kupované desky s naneseným neg. fotorezistem, po vyleptání jdou pájet bez problému).
Tak zvané pájitelné laky se štětečkem (Elchemco) jsou pájitelné podstatně hůře.

https://www.gme.cz/sprej-pajitelny-lak-flux-sk-10-200ml

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#29 Příspěvek od Celeron »

Ten sprej je určitě lepší, aceton schne hodně rychle a velká deska se blbě roztírá, na jedný straně se natírá a na druhý to je už suchý. Toluen schne pomaleji. Toluenový rozpouštědlo jsem zatím nezkoušel ale možná bude stejnej problém jako s nitroředidlem, je v něm asi 20% dalších sr áčů.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#30 Příspěvek od EKKAR »

Běžný nitroředidlo je mix acetonu a toluenu. Kdo trochu rozumí chemii a popřemejšlí, dokáže obě složky od sebe oddělit s pomocí třetí naprosto běžný chemikálie raz-dva. Nechci bejt popotahovanej, postup popíšu zájemci do SZ.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“