Turbo kotel BAXI stále zapaluje

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

Turbo kotel BAXI stále zapaluje

#1 Příspěvek od Robert18 »

Ahoj,

prosím o radu mám turbo kotel BAXi Mainfour a teď na začátku sezóny se chová tak,
že při zapnutí zapálí a pak hned zhasne. Toto opakuje dokud se mírně neohřeje a pak už funguje.

Kotel nehlásí žádnou chybu. Co jsem již vyzkoumal a podnik, tak kotel vypíná plyn z důvodu chyby hlídání plamene.
Provedení je s jednou zapalovací i hlídací elektrodou. Tu jsem pro jistotu vyměnil a kabel k ní zkontroloval a proměřil. Závada se projevuje úplně stejně.
Při sledování údaje A02 což je v manuálu popsáno jak kontrolní signál ze sondy,
po okamžitém zapálení stoupá hodnota až na 99 a pak kotel vypíná. Po několika minutách takovéto "oscilace" se hodnota ustálí na cca 70 - 80 a kotel topí.

Jednotka zapaluje dobře, ale vypadá to, že je asi "hluchá" na kontrolní signál.
Pohledově na desce není vidět špatný, nebo vyhřátý spoj.
Nějakým způsobem musí být do primáru zapalovací cívky zaveden a zároveň oddělen měřící signál.

Osvětlil by mi zde někdo prosím jak je hlídání realizováno a kde by mohla být chyba ?

Děkuji Robert

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#2 Příspěvek od Jodr »

Kotel bude mít ionizační snímač plamene. Nejsnazší bude elektrodu preleštit (část co zahajuje do plamene) a další důvod může být ztráta kapacity MPK kondezátoru (poblíž připojení snímací elektrody. Elektronika vyhodnocuje ionizační proud elektrodou (kolem 20uA)
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#3 Příspěvek od dobrman »

máš "dobře" zapojenou zásuvku? (fáze vlevo), nebo nezapojuješ to do rozvojky staršího typu? To pak stačí zastrčit z druhé strany. (některý prohazovaly L - N)
Některý kotle jsou na to háklivý......
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#4 Příspěvek od Robert18 »

Zapojené to je správně 7 let to fungovalo bez problémů tedy sledování plamene.
Už jsem samozřejmě měnil čidla a odvzdušňovák jinak to funguje a řekl bych, že je i v dobrém stavu pohledově jak novej.

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#5 Příspěvek od Robert18 »

Přidávám foto desky.
Zakroužkovaný te spínací prvek spolu s kondenzátorem 1M /250V
Přílohy
ko.jpg

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#6 Příspěvek od Jodr »

Kotel bude mít ionizační snímač plamene. Nejsnazší bude elektrodu preleštit (část co zahajuje do plamene) a další důvod může být ztráta kapacity MPK kondezátoru (poblíž připojení snímací elektrody. Elektronika vyhodnocuje ionizační proud elektrodou (kolem 20uA)
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#7 Příspěvek od dobrman »

a nepřidírá se za studena čerpadlo?
že by se ze začátku, než se uvolní, nedostatečně odvádělo teplo z výměníku?
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#8 Příspěvek od Robert18 »

Výměník je v pohodě navíc to dělá i na ohřev teplé vody (jako karma)
Teď jsem to celé proletoval protože když jsem si nasadil brýle tak bylo vidět, že cín na spojích je horší ale pořád to nefunguje

Uživatelský avatar
teufel
Příspěvky: 355
Registrován: 09 úno 2017, 01:00
Bydliště: Na dohled od Spolany

#9 Příspěvek od teufel »

Měl jsem podobnou závadu na kotli Dakon. Kotel zapálil a za chvilku zhasl. Po chvilce zapálil znovu a tak pořád dokola. Na vině bylo vadné relé, které spíná vyšší otáčky dmychadla. Místo toho, aby se otáčky zvýšily, se motor zastavil. Podtlakové čidlo to vyhodnotilo správně jako závadu a topení se vypnulo. Hledal jsem to dost dlouho...

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#10 Příspěvek od Robert18 »

Děkuji za tip, ale všechny tyhle periférie jsem zkoušel a dmychadlo má jen jednu rychlost navíc porucha diference tlaků signalizuje na diplay

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#11 Příspěvek od dobrman »

další nápad :D
jak vypadá lamela hořáku pod elektrodou?
Taky se stávalo, že časem a teplem se nepatrně deformovala a při najetí modulace naplno se dostávala elektroda mimo plamen. Ale to by asi hodilo poruchu...
(ačkoliv by nemuselo, protože porucha je když se do nějaký doby nepodaří zapálit, pokud ale hned hořák chytne, tak to nemusí hlásit nic)
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#12 Příspěvek od Pikofarad »

Sousedka měla podobný problém,závada byla v propáleném těsnění hořáku na kotli Immergas.Plyn tak hořel mimo ionizační sondu a kotel padal do erroru.
Přílohy
těsnění.jpg

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#13 Příspěvek od Robert18 »

Děkuji za nápady.

elektroda je přímo v plameni mám tam malé okénko a vidím jak to krásně hází jiskru a potom je přímo v plameni nicméně zhasne.
elektrodu jsem měnil předtím čistil ale tam problém asi nebude řekl bych že jednotka má malou citlivost když už je žhavá do červena tak to drží ale někde u horní hranice.

Parametr A02 sice nevím co je to za jednotku ale když nehoří tak je 00 když zapálí tak stoupá. Při chodu má tak 70 - 80 a když zhasíná rychle vyletí až na 99 a zhasne.

Volal jsem na servis a popsal závadu odpovědí mě bylo jo vadná deska napište mi číslo kotle já jí objednám (4000 - 5000Kč) dotazoval jsem se jestli před tím nechce udělat nějakou diagnostiku a bylo mi řečeno že není třeba že to tyhle kotle prostě občas dělají

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#14 Příspěvek od Robert18 »

Zítra koupím těch pár kondenzátorů co je okolo a zkusím znova
tím tomu neublížím ale zatím žádný co jsem vyndal nejeví se jako vadný

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#15 Příspěvek od dobrman »

Robert18 píše:.....Parametr A02 sice nevím co je to za jednotku ale když nehoří tak je 00 když zapálí tak stoupá. .....
A02 je viz
Přílohy
Screenshot_75.jpg
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“