Snekový podavač kotle - motor

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

Snekový podavač kotle - motor

#1 Příspěvek od ok1xgi »

Zdravim vsechny. Mam problem se snekovym podavacem uhli automatickeho kotle BENEKOV LT25. Kdyz jsem pripravoval kotel na sezonu a spustil snek, tak se roztocil, ale jel stasne pomalu. Ja jsem si toho nevsimnul, protoze to "vrcelo". Najednou se ale zvuk zmenil a snek se rozjel. Tak sem si rikal, ze tam bylo asi neco napecenyho po sezone. Kdyz jsem po cca trech tydnech sel zatopit, situace se opakovala. Male otacky, kdyz jsem zkousel reverzni chod, tak nic a po nekolika minutach se to rozjelo. Kotel fungoval cca tyden. V nedeli jsem nalozil plnou nasypku ( kdyz jsem zatapel, byla taky plna) a dneska rano kotel vyhaslej. Podle dat prestal podavat v pondeli odpoledne. To znamena ze s plnou nasypkou jel cca 20h. Zkusil jsem rucne zapnout podavani a bylo slyset, ze motor ma snahu, ale ani se nehnul. Rekl jsem si ze celej snek rozeberu a vycistim. Celou nasypku jsem musel vybrat (masakr). Pak jsem zkusil spustit motor, zase nic a kdyz jsem dal reverz, tak se cuknul a pak se normalne rozjel.
Celej snek jsem vyndal, ale nikde nic mechanicky napecenyho, nebo uvyzliho nebylo.
Slozil jsem to a uvidim. Ale ted otazka.
Je tam kompaktni indukcni motor DKM 40W 230V. U nej je rozbehovej kondenzator 4µF. Pokud neni nic mechanicky spatne, muze bejt tahle zavada vadnym kondenzatoem, nebo odchazi motor ???

Diky moc
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

Vadný kondenzátor je pravděpodobná a častá závada. V opravně za cca stovku, pokud si opravář nebude počítat ušlou práci.

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#3 Příspěvek od ok1xgi »

I takhle, jako ze nema vykon ? Nekdy....
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Hape »

Pravděpodobně bude vadný ten kondenzátor. Zkus ho vyměnit a uvidíš.

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#5 Příspěvek od ok1xgi »

Uz jsem objednal a zkusim. Diky za odpovedi.
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

ok1xgi píše:I takhle, jako ze nema vykon ? Nekdy....
Uvědom si, co dělá u jednofázovýho elmotoru ten "výkon" respektive jeho kroutící moment - je to eliptický magnetický pole, který se točí uvnitř statorový dutiny následkem toho, že ve statoru jsou dvě od sebe elektricky oddělený a prostorově pootočený vinutí - jedno je napájený přímo z fáze, druhý přes ten kondenzátor, kterej způsobuje FÁZOVEJ POSUN PROUDU v tom vinutí, ke kterýme je připojenej. Když je kondík v řiti, tzn. buď je přerušenej nebo má malou kapacitu vinou prorážení dielektrika a tím způsobenýho odpařování kovovejch vrstviček na něm kolem průrazů, do tý druhý "roztáčecí" špulky teče míň proudu (nebo vůbec žádnej). A míň proudu znamená míň rotační síly. Ty máš nejspíš odpadlej přívod k tomu pokovení uvnitř svitku samotnýho kondíku, takže občas to spojený je a jindy nedokonale, takže ten proud jednou jde a jindy se fláká - podle toho se i fláká ten motor. Vyměň kondík za správnou kapacitu a jeho pracovní napětí dimenzuj na 630V, mělo by to pomoct.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#7 Příspěvek od ok1xgi »

Diky EKKARovi za vycerpavajici odpoved. Kond uz je na ceste.
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#8 Příspěvek od Rellik »

Jestli máš rozhozené, tak zkontroluj rovnou i Ložiska na hřídeli toho šneku. Určitě jsou namáhané teplem a můžou brzdit ten motor taky. Pokud s ním cukneš obráceně může se částečně chod obnovit na nějakou dobu. Něco podobného se mi stalo na čerpadle. Po výměně ložisek to vesele jede dál... ;)

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#9 Příspěvek od ok1xgi »

Rellik píše:Jestli máš rozhozené, tak zkontroluj rovnou i Ložiska
Tam je jen jedno ulozeni na strane motoru a tam je to studeny. Uvidime co ten kond.
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#10 Příspěvek od ok1xgi »

Tak jsem před týdnem vyměnil kond. Zatím to šlape. Jo a měl místo 4µF jen 2µF.

Díky za podporu
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“