Voda nevadí ?

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

Voda nevadí ?

#1 Příspěvek od dvorak »

Na youtube jsou videa z restaurování nejrůznější elektroniky. Na tom jednom jsem byl fascinován, jak borec čistí hi-fi přístroj hned na počátku proudem vody , nebo to voda není ?

https://www.youtube.com/watch?v=YitfZ9SwmFg

Uživatelský avatar
jogo9
Příspěvky: 364
Registrován: 23 lis 2014, 01:00

#2 Příspěvek od jogo9 »

Video som nepozeral, ale voda nie je kyselina -pokiaľ sa postará o to, aby včas odišla odkiaľ prišla, myslím že môže iba prospieť..

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#3 Příspěvek od jardafiala »

No já sem čistil počítačové MB vodou s mýdlem, po vyfoukání a vysušení Fungovaly. Tady bych měl nejvíc obavu ze zatečení do vinutí trafa a menší obavu z namočení motorků mechaniky.

Uživatelský avatar
PC-maniak
Příspěvky: 945
Registrován: 11 čer 2006, 02:00
Bydliště: Plzen-Jih

#4 Příspěvek od PC-maniak »

Taky používám vodu a saponat na vsechen ten humus .. desku pak pekne ofoukam 90-100c vzduchem at to jde vsechno rychle do pryc.. nikdy nebyl problem :)

Edit: video jsem neviděl :D
Naposledy upravil(a) PC-maniak dne 20 říj 2020, 17:09, celkem upraveno 1 x.
Tomáš

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

Skoro bych věřil že to je fejk.
Sice vodou už moc nepoškodí krám, kterej někde rok hnil na dešti a v bahně, ale myslet si, že po vystříkání tlakovou vodou a odrbání zvrchu dostupných rezavých plechů to bude fungovat?
Síťový trafo, první problematická část.
Tlačítka a mikrospínače, druhá.
Vinuté díly pod stínícími kryty, vzlínání vody do pouzder polovodičů.
Koroze kdysi leštěných a broušených dílů mechaniky, páskové dráhy.
Borec taky vyrval propojovací kšandy, nikde nic si neznačil, pak kabeláž zase pospojoval, spečené vodiče s roztavenou izolací halabala přetáhl smršťovačkou. Ty kabely se ale přece neroztavily nadproudem jen tak. Na desce jen povyměňoval pár vyhnilých elytů. Podivné.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Lukas-Peca »

Je to fejk jak bejk, s touto tematikou se na youtube poslední dobou roztrh pytel. Kabel ke kazetové mechanice se rozžhaví tak, že na něm shoří izolace... tak určitě.

Jinak voda většinou nevadí, ale musí se co nejrychleji odstranit, než kvůli ní něco shnije.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#7 Příspěvek od sinclair »

Jen další lapač lajků. Už jsou jich tam vyšší stovky miliónů. Blbečků, co si myslí, že se prodejem tohoto "zboží" uživí.
Smutný je, že když se zeptáte 13-14letých kluků, čím by chtěli být, tak jedna z nejčastějších odpovědí je youtuber.

Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#8 Příspěvek od Spiral »

Zdravím,
je to kouzelník, nejvíce se mi líbilo "přeleštění" trimrů (čas asi 13:25), ta odporová dráha měla určitě radost.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Video pozerat nebudem, ale niektore veci su tak zasrate, ze sa to da ocistit jedine vodou.

Napriklad dosky z notebookov poliate roznymi napojmi - postihnutu cast umyjem v umyvadle saponatom, nasledne vysusim.

Alebo som doniesol z kontajnera kopu veci - bolo to v zime, takze boli plne vody. Napriklad som zobral skener a tiekla z neho prudom voda - tu som na mieste vylial a doma to vo vani umyl cistou vodou. Potom rozobrat, umyt jednotlive diely, vysusit a zlozit. Skenery normalne fungovali.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ve výrobě se saponát + destilka používá normálně.

Je to hezkých pár let, co jsem takhle "opravil" CRT televizi. Poněkud střílela, po rozebrání asi 1cm sazí úplně na všem. Původ - soused byl "ekologický" topič a zbytek statika. Vana, saponát, teplá voda, fén. Funguje dodnes.

Jen jsem musel nahlásit kámošovi, že to bude poslední pokus o opravu. :lol:
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#11 Příspěvek od p32 »

Díval jsem se na to video. Záběry hezké, ale výsledná oprava nereálná. Stačí se zamyslet nad pár případy té opravy a to nejde ani tak o tu vodu.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#12 Příspěvek od xsc »

Já s vodou nejlepší zkušenost nemám. Když jsem takhle kdysi dávno umyl TV Dukla, tak přestože jsem ji nechal týden schnout, některé kondenzátory jsem pak musel měnit. VN ale přežilo.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#13 Příspěvek od Yarda1 »

Vzpomněl jsem si na technologii pájení desek plošných spojů vlnou. Tam se používají agresívní pájecí roztoky co delším působením sežerou vývody součástek, tak deska se hned musí opláchnout na oplachovací lince různými neutralizačními roztoky, naposled snad destilovanou vodou a vysušit.
Ale oplachovat třeba reproduktor s papírovou membránou není asi nejlepší nápad.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

Úplně ideální je koupat reprobedny s jistým podílem dřeva a papíru. :)
Taky mě medí, jak mladý youtuber vytáhne rezatej střep z hnoje nebo močůvky u silnice, umeje to v místní strouze a nastříká sprejem barvou, zapne a jede to jak nový. :roll:
Kdo někdy něco starýho renovoval tak ví, co je to práce a tomuhle se musí jen zasmát. :wink:
Já jsem jednou dával dohromady bráchovi mobil, co spadnul na stavbě do vyhašenýho vápna. I když byl ihned vyloven, vyškubnutá baterka a hozen do kýble s čistou vodou, podařilo se mi ho po mnohonásobným máchání v destilovaný vodě, neutralizaci slabým octem a dalším máchání a vysušení rozchodit. Ale po čase (cca půl roku) stejně odešly díly, ze kterých se to vápno nedalo dostatečně vypláchnout a zneutralizovat. Tlačítka, repráček, mikrofon, foťák byl částečně slepej.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
PC-maniak
Příspěvky: 945
Registrován: 11 čer 2006, 02:00
Bydliště: Plzen-Jih

#15 Příspěvek od PC-maniak »

Sakra uz abych byl doma a mohl se podívat na to video kdyz to tak ctu :D :D 8O
Tomáš

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“