Škůdce

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#61 Příspěvek od Behemot »

Není to spíš jako červ? Todle je brouk, malej černej, výrazně delší tělo proti šířce.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#62 Příspěvek od Crifodo »

Obnovím toto neveselé vlákno.
Choroba na listech rybízu, máte někdo vyzkoušeno účinný přípravek?
Přílohy
skudce 002.jpg

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#63 Příspěvek od masar »

Vypadá to na nějakou "kadeřavost", ale se Sulkou bych byl velmi opatrný.
:wink:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#64 Příspěvek od Crifodo »

Na spodní straně listu nějaké bledě zelené brebery.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#65 Příspěvek od PavelFF »

Kdyby nebyly brebery okem vidět, byli by to asi roztoči, na které fungují jiné postřiky než na obyčejnou šestinohou havěť. Když je vidíš, tak je vyfoť. Dej je do "Google lens" nebo pošli dotaz na zahrada.cz.
Mšice asi poznáš, ty to snad nebudou.

Edit: Na dotaz "choroby rybízu" to vyhodilo nejpravděpodobněji mšice rybízová.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#66 Příspěvek od danhard »

Mšice, používám Mospilan a napadené listy otrhám, když je to v počátku.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#67 Příspěvek od PavelFF »

Že by někdo nad 50 let nepoznal mšice mě ani nenapadlo. Já je nejčastěji mechanicky drtím, žmoulám v prstech. Je to primitivní, ale účinné a okamžité. Žena používá Pirimor. Taková bleděmodrá vodička. Má výhodu, že vydrží namíchaný libovolně dlouho. Mospilan možná taky. Oni je podporují mravenci, ale proti nim se na keři nedá zasáhnout. Na stromkách používám lep na kmeni. Mravenci pak mají utrum a mšice přijdou o bodyguardy.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#68 Příspěvek od kejki »

Mšice rybízová, přezimuje na pupenech, takže pomáhá včasný postřik proti přezimujícím. Teď to bude chtít stříkat víckrát, jinak budou střapce plné mšic, nebo černé. Mospilan působí systémově, Pirimor je asi kontaktní.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#69 Příspěvek od Crifodo »

Další dotaz, sice to není vyloženě škůdce, ale obtěžuje. Co jsou zač invaze takových alternativních berušek? Jsou okrové, mají víc teček a docela hnusně smrdí. Aktuálně úplná invaze na vyhřátou fasádu a okna.
Nějaká zmutovaná čínská potvora?

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#70 Příspěvek od xsc »

Jo, je to asijská verze. Ale jinak se chová jako beruška. Teď jen hledá teplé místo, kam zalézt.

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#71 Příspěvek od GeXeS »

Správně se to jmenuje slunéčko východní (Harmonia axyridis). Pochází opravdu z Asie, pro zemědělské účely se vysazovalo v Severní Americe a taky ve sklenících v Holandsku. Odtamtud uteklo a od té doby se šíří. Tady už jsou mnohem početnější než domácí berušky.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#72 Příspěvek od Crifodo »

PavelFF píše: Na stromkách používám lep na kmeni. Mravenci pak mají utrum.
Oživím po zimě vlákno.
Lepidlo na mravence OK, ale pozoruju že bych měl brzy utrum i já s celýma stromkama.
Lepidlo poškozuje kůru, buď popraská nebo je lokálně kmen úplně obnažený.
Takže dilema, buď mravenci natahají mšice a stromek přijde o listy, nebo lepidlo sice nepustí mravence, ale stromek přijde o kůru.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#73 Příspěvek od PavelFF »

Já kmeny matlám Chemstopem a letos poprvé jsem zaznamenal negativní jev a to prasknutí kůry vlivem mrazu. Puklina je největší v místě nátěru, protože je tam kůra nejtmavší a asi se ohřála víc než vedlejší nepomazaná místa. Pravděpodobně to je vlivem Chemstopu - nevím to jistě. Stalo se to na jednom stromku z osmi. Na jabloni. Broskvoním to neublížilo.

Takže přímý nátěr má nevýhody. Ale několik let se mi nic takového nestalo.

Lidi to řeší tak, že používají hotové lepové pásy a obtočí je kolem kmenu. Některé jsou dost nepraktické a člověk je při instalaci umatlaný až za ušima. Tak jsem začínal.
Nebo omotají kmen třeba nelepivou páskou a na ni teprve namatlají Chemstop. Což je šetrné ke stromu a jde to snadno sundat. Asi nejlepší řešení. Bohužel u starých stromů z hrbolatou kůrou vznikají pod páskou tunely kudy hmyz proleze.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#74 Příspěvek od dred »

Na boj s nepriateľom, ktorý celé roky úspešne zvládal všetky moje iniciatívy som vlani použil BORAX. Namiešal som s práškovým cukrom 1:1 a "pocukroval" som trávnik na ktorom bolo najmenej 20 mravenísk...Zhruba za 2 týždne začalo mravcov na stromoch a v okolí ubúdať a do konca jesene prežili len 3 mraveniská...pred pár dňami som kontroloval záhradu a zatiaľ nikde nič - žiadne mravenisko...
Ten borax = tetraboritan sodný funguje na mravce tak, že ostanú neplodné a mravenisko vydochne po meči :lol:
Ináč je to ten, čo používajú aj pri zváraní mosadzou.

Až sa nejaké mravenisko objavý už mám pripravenú ďaľšiu dávkú :twisted:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#75 Příspěvek od Crifodo »

Lepicí páska lepivým navrch budiž, ale mám obavy o zalepení prachem, trávou, pylem, hmyzem. ona ani ta lepicí kaše není úplně odolná.
Kolik boraxu by bylo na zahradu 3500m2 a cca sto stromů?

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“