břitový komutátor aneb co to zase je

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#16 Příspěvek od BOBOBO »

Já si myslím , že je to jiný přístup k záběhu uhlíků . Toto jsem viděl již před více lety . Porovnej otvory v pružných částech a na "uhlíku" .

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#17 Příspěvek od Crifodo »

Jo, číňan má dost často "jiný přístup" k řemeslu.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#18 Příspěvek od Kremik »

Myslím si, že kdyby ty uhliky otočili "správně", že by to bylo ještě horší. Pak je totiž problém v tom, aby ten uhlík byl přesně v ose. Ten pružný držák uhlíku by musel mít naprosto přesnou délku, jinak by se uhlík s komutátorem stýkal jen jedním nebo druhým bokem, takže by to bylo ještě horší. Tak jak požaduješ, může vypadat jen uhlík sám zaběhnutý. Normálně ty motory použij a neřeš. Uvidíš, že vydrží dost.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od forbidden »

To je sice pravda, ale on by se časem zajel skoro stejně a navíc teď ta prohloubenina nedává vůbec smysl. Akorát bude ta malá plocha brousit a zeslabovat komutátor. Kdyby to byla jen plocha, tak pak jo, prostě eliminují nutnost to přesně usadit na střed.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#20 Příspěvek od Kremik »

Jenže než by se zajel, tak by se vyštípal, nebo by se mohl zdeformovat pružný držák. Vídával jsem uhlíky, které měly několik příčných drážek, aby se zaběhly. Tenhle má prostě drážku jednu. Myslím, že není co řešit. Komutátor to moc nevydře, není proč.
Však ať autor pustí jeden motor, a poreferuje, jak rychle uhlík ubývá. Myslím, že se nedočkáme.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od forbidden »

OK, jen teoretizuju, motorky nepoužívám.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#22 Příspěvek od bu2520 »

moje zkušenost je taková, žen tento typ komutátoru odejde nejčastěji na vyhřátí přítlačných lamel, které ztratí pružnost .

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#23 Příspěvek od sinclair »

U číňana jsme si už skoro zvykli na to, že často netuší, co to vyrábějí a jak to funguje.
Někdo to muklovi ukázal jak, tak mukl dělá, nediskutuje a nezajímá ho, že to úplně blbě.
Anebo to ví, dělá to schválně a tím je to ještě horší.
IMHO:
takto otočené uhlíky krom toho, že nepřenášejí proud celou plochou, jak by správně měly, tak budou odskakovat a vydřou-vypálí do komutátoru dvě drážky.
Motor je tak na odpis a koupí se nový stejný, aby pasoval, tak se kšeft hýbe.
Je to záměr.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#24 Příspěvek od Kremik »

Tak nám ještě vysvětli, proč by měly odskakovat :D
Žádný uhlík v záběhu nepřenáší proud celou plochou. Dokonce to může být i nežádoucí.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#25 Příspěvek od rnbw »

Nechapem, preco by to zamerne niekto brusil do obluku otoceneho 90°, ked by stacila rovna plocha.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#26 Příspěvek od Celeron »

Co si stěžuješ, máš tam dokonce uhlíky. Když koukneš do součastných modelářských serv, tak tam už žádný uhlíky nedávaj, na komutátoru sedí jen samotný planžety který jsou 2-3x po dýlce nastřižený. Že se po pár hodinách planžety probrousí a motor přestane chodit, případně se zkratuje, netřeba podotýkat.
Tohle je například značkový servo Futaba:
Přílohy
Futaba S3777 SV.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#27 Příspěvek od Artaban001 »

V žádným motorku, co honí kazetový mechaniky, nemají uhlíky. Taktéž motorky, co jsou na pár Voltů. Uhlíky ovlivňují přesnost elektromotorického napětí ( napětí, co generuje rotující kotva), se kterým pracuje regulace otáček. A navíc je na nich určitý spád napětí. Takhle upravený konce uhlíku jsou u všech takových motorků, který mi prošly rukama. Je to zjednodušení úpravy, kdy bylo na konci několik zubů, kvůli rychlejšímu zajetí.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#28 Příspěvek od rnbw »

Pritom v kazetakoch to vydrzi dlho.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#29 Příspěvek od Crifodo »

Je trochu rozdíl mezi pohonem kazeťáku, kde teče třeba 50 mA, a MIGem nebo Mabuchi s proudem do motoru 20 A.
Je fakt, že některé motory od firmy Maxon (vozítka na Marsu atd.) používají kovové kartáče, ale to je úplně jiná třída než tahle čína. Motory od Maxonu pokud se pamatuju, některé typy bezjádrový rotor, což snižuje jiskru při přepínání.
https://drive.tech/en/stream-content/pr ... te-brushes

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od Skay »

Celeron píše:Co si stěžuješ, máš tam dokonce uhlíky. Když koukneš do součastných modelářských serv, tak tam už žádný uhlíky nedávaj, na komutátoru sedí jen samotný planžety který jsou 2-3x po dýlce nastřižený. Že se po pár hodinách planžety probrousí a motor přestane chodit, případně se zkratuje, netřeba podotýkat.
Tohle je například značkový servo Futaba:
Nezlob se, já už na to nemůžu ani reagovat. To jsou takový sračky. Kam se podívám, všude stejný. Pořád jen snaha jak někoho vojebat, voholit, vokrást, prodat naleštěnou bídu, jen z někoho dělat 🤐.
Trošku fylozoficky. Mí známí mě považují za pesimistu. Já se považuji za realistu a říkávám copak já za to můžu že je realita taková jaká je? Těch věcí co jsem chtěl kdysi řěšit a všechno pohořelo na víceméně stejném principu. Moderní přeprodávač schrábne prachy a tobě dodá shit bud totálně nepoužitelnej nebo dodělej si sám. Opravdu mě to v tomhle bananistanu už hodně vyčerpává. Momentálně řešim rekonstrukci bytu a nevěřili by jste na stavebním uřadu je to naprosto to samý...

Odpovědět

Zpět na „Součástky“