Jak najít zkrat aneb miliohmetr

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#76 Příspěvek od danhard »

Sorry, ale když si takovej přístroj nevystačí s jedním běžným trafem, tak je zfušovanej :D

Uživatelský avatar
Matka_Tereza
Příspěvky: 112
Registrován: 21 dub 2017, 02:00
Bydliště: Egerland

#77 Příspěvek od Matka_Tereza »

To Danhard: pokud je to myšleno ironicky, tak OK.
Pokud vážně, tak v případě že mam hotové dps a jedno trafo stojí cca 45Kč, tak je to debata o hovně. Zkrátka mimo mojí rozlišovací schopnost.😉 Pokud budu mít uvedených traf doma plný šuplík, tak je prostě použiju. Pokud takovou konstrukci pak kopíruji, tak jdu cestou nejmenšího odporu.
ps: zelená led svítí, když nesvítí "Error". Proč? Protože jsem doma nenašel dvouledku a pak už jsem se na to ....
Naposledy upravil(a) Matka_Tereza dne 02 kvě 2020, 08:19, celkem upraveno 1 x.
Každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#78 Příspěvek od lesana87 »

Mimochodem, když už to má anglický popisky, milli se píše s dvěma el. :)

Uživatelský avatar
Matka_Tereza
Příspěvky: 112
Registrován: 21 dub 2017, 02:00
Bydliště: Egerland

#79 Příspěvek od Matka_Tereza »

To beny66ka: Pokud jsem to obšlehl, tak proč bych autora nepřiznal? Díky.

To lesana87: nejdřív mě napadlo neco o hnidopiších, ale po potlačení své ješitnosti musím konstatovat dobrý postřeh. Nevšiml jsem si. Chtěl jsem bejt světovej a takto to dopadlo. No, předělávat to nebudu. Zůstane to jako jizva.

Pravě "vyrábím" dvojitý lab. zdroj (0-80V, 0-4A) a budu velmi přemýšlet o tom, jestli mám zapotřebí ho zde představit (pochlubit se) a nést svou kůži na trh.
Každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#80 Příspěvek od lesana87 »

Ale jo, pochlub se, aspoň je vidět, že ještě někdo bastlí a třeba tím i někoho dalšího namotivuješ. A tu kritiku ber s velkou rezervou, beztak je to vesměs jen závist. Já ti to taky zdrbla jen proto, že ti závidím, jaký to máš hezký a hlavně dodělaný i s krabičkou. :)

Uživatelský avatar
beny66ka
Příspěvky: 389
Registrován: 12 zář 2015, 02:00
Bydliště: Ostrava

#81 Příspěvek od beny66ka »

Taky mi ty komentáře ke konstrukci přijdou jako důsledek závisti a nutnosti za každou cenu někomu zkazit jeho radost.
Konkrétně připomínky "danhard" jsou jen pruzením bez jakékoliv přidané hodnoty.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#82 Příspěvek od EKKAR »

Ano, dědka Daněčka je nejlepší si v zájmu uchování svýho duševního zdraví a svěžesti vůbec nevšímat. Sice má úžasnou fůru vědomostí a zkušeností (převážně nabytejch díky minulý době skoro úplně zadarmo, bez velkejch hmotnejch nákladů), ale využívá je převážně k prudění až k dehonestaci než k tomu, aby jinejm nezištně poradil. A když mu někdo odpoví stylem "na hrubej pytel hrubá záplata", neštítí se začít komukoliv nadávat takovým způsobem, že by se za něj styděla i poslední štětka z Perlovky. Tolik ke "kritice á la Danhard".
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Matka_Tereza
Příspěvky: 112
Registrován: 21 dub 2017, 02:00
Bydliště: Egerland

#83 Příspěvek od Matka_Tereza »

Třeba na představení své Elektronické zátěže jsem nenašel odvahu a ani chuť. Říkal jsem si:" Vole, celej den se s tím budeš sr..zabývat, budeš dávat dohromady dokumentaci a proč? Aby se na tebe ve finále vylil kýbl sraček? Máš to zapotřebí?". :lol:
Nechci dál zabordelovat toto vlákno. Foto zátěže hodím do rubriky "Na vyzkoušení".
Howg!
Naposledy upravil(a) Matka_Tereza dne 04 kvě 2020, 07:25, celkem upraveno 1 x.
Každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.

Uživatelský avatar
zdenekxxx
Příspěvky: 272
Registrován: 19 úno 2007, 01:00

#84 Příspěvek od zdenekxxx »

Matka_Tereza píše:To beny66ka: Pokud jsem to obšlehl, tak proč bych autora nepřiznal? Díky.

To lesana87: nejdřív mě napadlo neco o hnidopiších, ale po potlačení své ješitnosti musím konstatovat dobrý postřeh. Nevšiml jsem si. Chtěl jsem bejt světovej a takto to dopadlo. No, předělávat to nebudu. Zůstane to jako jizva.

Pravě "vyrábím" dvojitý lab. zdroj (0-80V, 0-4A) a budu velmi přemýšlet o tom, jestli mám zapotřebí ho zde představit (pochlubit se) a nést svou kůži na trh.
Pro výrobu dvojitého zdroje je možné se inspirovat koncepcí u přístrojů BS525, AUL210 nebo i Františka Pospíšila.
http://ok2jnj.ok2kld.cz/ok2jnj/2015/11/ ... droj-uvod/

Další možnou inspirací je bakalářka Michala Ondráše, bez procesoru a s parametry 50V/7A. Bohužel se nám nepodařilo dotáhnout zdroj úplně do konce, předpokládám že by se na nás kritika zde také pěkně sesypala. Chtělo by to ještě upravit DPS a vylepšit šum. Ale výpočty trafa, kondenzátorů, chladičů a dalších potřebných prvků v ní obsažené máš.

https://www.vutbr.cz/studenti/zav-prace?zp_id=102274

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#85 Příspěvek od danhard »

ad. ta bakalářka

Požadavky na šum zdroje jsou poněkud přehnané (asi o 40dB), pokud je to napájení následujícího lineárního zesilovače.
Je to jaksi pucování kliky na blbém místě, ale student za to nemůže, ten to dělá tak, jak mu to poradí vedoucí :D

Uživatelský avatar
zdenekxxx
Příspěvky: 272
Registrován: 19 úno 2007, 01:00

#86 Příspěvek od zdenekxxx »

Danhard - očekával jsem kritiku, takže bakalářka nebyla určena odborníkům tvého kalibru, ale jako inspirace začátečníkům.
Ono vůbec něco naměřit mimo stíněnou komoru je problém, takže i velmi dobrý zdroj Agilent E3631A jsem často musel zavrhnout, kvůli rušení přenášenému mezi primárem a sekundárem.
Ale jak jsem psal, chtělo by to dotáhnout do konce, zatím výsledek uspokojivý není.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#87 Příspěvek od danhard »

Agilent E3631A má triakové přepínání sekundáru, jako jednoduchou předregulaci.
Ruší to a je to hloupé, přepínání na 1/2 se dá udělat mnohem lépe.

Ale je to lepší, než dělat regulaci pasivně, v celém rozsahu výstupního napětí.

Co se týče rušení, tak není až tak důležitá složka rozdílová, tedy šum na napájení, ale souhlasná, tj. to, co tam tlačí rušící proud po zemi.
Také není až tak důležité, jaké napětí se nakmitá na diodách usměrňovače, ale jaký to způsobí smyčkový proud.

Taky je pěkný "návrh" tranformátoru podle 50 let starých grafů :D

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#88 Příspěvek od Thales »

A jak bys to řešil ty Václave? Relátkem? Nebo spíš moderně mosfety?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#89 Příspěvek od ZdenekHQ »

@zdenekxxx: Strana 58. Nenapadlo Tě někdy, že v takto navrženém "násobiči kapacity" se taky může stát, že valná většina proudu poteče přechodem B-E? Teda jen "chvilku", ale na zničení tranzistoru to stačí.

Tohle zapojení jsem vyloženě nenáviděl, stálo mě v mládí hrst tranzistorů.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
zdenekxxx
Příspěvky: 272
Registrován: 19 úno 2007, 01:00

#90 Příspěvek od zdenekxxx »

ZdenekHQ píše:@zdenekxxx: Strana 58. Nenapadlo Tě někdy, že v takto navrženém "násobiči kapacity" se taky může stát, že valná většina proudu poteče přechodem B-E? Teda jen "chvilku", ale na zničení tranzistoru to stačí.

Tohle zapojení jsem vyloženě nenáviděl, stálo mě v mládí hrst tranzistorů.
A jakou úpravu zapojení tedy navrhuješ?

Jinak to že se parametry transformátoru navrhly pomocí nomogramů v tom nevidím problém, jaký přesnější výpočet navrhujete? Samozřejmě by se výpočet dal ověřit simulací v Pspice, ale ta provede pouze analýzu jestli je to navrženo dobře, nikoli návrh obvodu.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“