Stojan na miniaturní vrtačku.

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Zzdenda
Příspěvky: 12
Registrován: 31 kvě 2020, 02:00

Stojan na miniaturní vrtačku.

#1 Příspěvek od Zzdenda »

Doporučil by mi někdo nějaký stojan na mini vrtačku? Jedná se o vrtačku Proxxon, průměr uchycení do stojanu je 20mm. Vím, že se dá koupit originál krásný stojan přímo od Proxxon, ale je dost drahý, dokonce je dražší, než mne stála samotná vrtačka. Nemáte někdo nějaký tip na něco levnějšího? Jedná se mi pouze o vrtání DPS.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od PavelFF »

Budeš asi shánět těžko něco levného a zároveň přesného. Pokud chceš využít plně vlastností vrtačky Proxxon, chce to vrtáčky z tvrdokovu a ty zase potřebují přesné vedení, jinak se ulomí než to stačíš zaregistrovat.
Přesné stojánky jsou prostě drahé. Levnější jsou zase šmejdy, co mají nedefinované vakly.

Vrtat tišťáky můžeš i z ruky - ale s obyčejnými pružnými vrtáčky. Po pár dírách se otupí a otvory mají nepřesné okraje. Dělal jsem to tak většinu života. Tehdy mi to nevadilo. Nevěděl jsem, že to jde líp. Ale něco to stojí.

Jednou vyšel někde v Amaru návod na "stojánek" na vrtání tišťáků s velmi dlouhým kyvným placatým ramenem (něco jako ramínko ke gramofonu nebo bodová svářečka nebo dřevěné kleště na kyselé okurky v kádi) - Využívalo se jevu, že při krátkém zdvihu a relativně dlouhém rameni má být kruhová dráha skoro přímková. Udělal jsem si to ze zvědavosti. Ale použil jsem to jen asi jednou. Dráha nebyla tak přímková jak jsem si myslel a celé to vibrovalo a dělalo kravál.

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od GeorgeB »

Já jsem si na to udělal z obyčejného "hliníkového" plocháče udělal adaptér na klasickou stojanovou vrtačku. Využívám tedy páky, vedení a stojanu té stolní vrtačky a Proxxon bruska/vrtačka je pohon pro přesné vrtání malých děr. Takže Proxxon je vedle. Ale už to prakticky nepoužívám, plošňáky už dávám vyrábět.
Fotku můžu poslat na požádání.

Uživatelský avatar
Zzdenda
Příspěvky: 12
Registrován: 31 kvě 2020, 02:00

#4 Příspěvek od Zzdenda »

No právě, dřív jsem to taky dělal obyčejnými vrtáky, ale po pár děrách byl vrták tupý. Nedávno jsem si koupil karbidové vrtáky a pokud vrtám s průměrem 1mm tak to v ruce jde udržet a vrtáky se nelámou, ale pokud vrtám díru 0,6mm, tak se karbidový vrták okamžitě zlomí, je to strašně křehké a proto bych raději nějaký stojan, protože ty karbidové vrtají opravdu super a netupí se.
Já jsem ani žádný levnější stojan neviděl na netu, tak netuším jestli jsou nekvalitní a mají velké vůle, ale stojan od Proxxonu za 2200Kč je podle mě dost předražený, tam se platí hlavně i za tu značku, tak proto jsem se ptal jestli náhodou od jiné firmy nebude něco solidní a levnější, něco co by mi stačilo na to moje domácí bastlení.

Uživatelský avatar
Zzdenda
Příspěvky: 12
Registrován: 31 kvě 2020, 02:00

#5 Příspěvek od Zzdenda »

--GeorgeB--
Jestli můžu poprosit o tu fotku, budu rád, i když pokud nic nevymyslím, tak budu muset nakonec obětovat dvojku na stojan od Proxxonu.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od PavelFF »

Zzdenda píše:...Nedávno jsem si koupil karbidové vrtáky a pokud vrtám s průměrem 1mm tak to v ruce jde udržet a vrtáky se nelámou,...
Tak to jsi dobrý. Nečekal bych, že to jde vrtat z ruky.

Mám MICROMOT MB 140/S. Zdá se, že už se nikde neprodává. Býval o několik stovek levnější. Asi píšeš o novějším typu MB 200. Zřejmě má inovaci, že s ním jdou vrtat šikmé díry. Což u tišťáků není potřeba. Ale je to důvod ještě vyšší ceny.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jova1 »


Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#8 Příspěvek od lesana87 »

Má ten motorek z tiskárny nějaké označení?

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od jezevec »

PavelFF píše:...Mám MICROMOT MB 140/S. Zdá se, že už se nikde neprodává....
Prodává, třeba zde, myslím, že se vyplatí na něj našetřit.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jova1 »

lesana87 píše:Má ten motorek z tiskárny nějaké označení?
Tak teď jsi mě dostala. Byl to motor z nějaké ingoustovky co pohání přímo řemen na posuv tiskových hlav ze strany na stranu. Napájení bylo tuším 30V. Jeho označení už neznám, ale na těch dalších co jsem vytáhnul ze šuplíku je:
C5457-60003
C2162-60006
C6419-60058
C2145-60011

+ další xmístná čísla, ale předpokládám, že hlavně tahle by tě mohla zajímat.
Výkonově ty motory žádný zázrak nejsou, ale na tyhle vrtáčky do 3mm to vcelku stačí.

Uživatelský avatar
Zzdenda
Příspěvky: 12
Registrován: 31 kvě 2020, 02:00

#11 Příspěvek od Zzdenda »

jova1 píše:Já na tišťáky spáchal tohle: http://www.jova1.cz/dilna/mala_vrtacka/ ... tacka.html
Pěkná práce, dokonce i se světlem.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#12 Příspěvek od lesana87 »

No spíš mě zajímá, jak se z toho čísla poznají parametry, napětí, otáčky a tak. Na netu jsou o nich informace dost sporadické a nejednotné, někde píšou 12V, jinde 24V. Já tu mám C2162-60006 a C6464-60002, ale nevím, jestli se na minivrtačku hodí. Při 12V se točí, při 24V taky a rychlejc, při 30V by se taky určitě točily, jen jak dlouho. :oops:

Uživatelský avatar
Zzdenda
Příspěvky: 12
Registrován: 31 kvě 2020, 02:00

#13 Příspěvek od Zzdenda »

jezevec píše:
PavelFF píše:...Mám MICROMOT MB 140/S. Zdá se, že už se nikde neprodává....
Prodává, třeba zde, myslím, že se vyplatí na něj našetřit.
Tak bohužel, tam už se taky neprodává, nejde totiž vložit do košíku.

Uživatelský avatar
Zzdenda
Příspěvky: 12
Registrován: 31 kvě 2020, 02:00

#14 Příspěvek od Zzdenda »

PavelFF píše:
Zzdenda píše:...Nedávno jsem si koupil karbidové vrtáky a pokud vrtám s průměrem 1mm tak to v ruce jde udržet a vrtáky se nelámou,...
Tak to jsi dobrý. Nečekal bych, že to jde vrtat z ruky.

Mám MICROMOT MB 140/S. Zdá se, že už se nikde neprodává. Býval o několik stovek levnější. Asi píšeš o novějším typu MB 200. Zřejmě má inovaci, že s ním jdou vrtat šikmé díry. Což u tišťáků není potřeba. Ale je to důvod ještě vyšší ceny.
Tak jedničkou vrtákem se to s určitou opatrností dá odvrtávat a nezlomí se, ale jak jsem psal výše, s 06mm vrtákem jen přiložím a hned se zlomí.
Ten stojan MB 140 by mi stačil, taky nepotřebuji dělat šikmé díry, ale je fakt, že už se neprodává.
Jo jo, psal jsem o MB 200. Nezbývá mi, než došetřit a koupit ho.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od jova1 »

lesana87 píše:No spíš mě zajímá, jak se z toho čísla poznají parametry, napětí, otáčky a tak. Na netu jsou o nich informace dost sporadické a nejednotné, někde píšou 12V, jinde 24V. Já tu mám C2162-60006 a C6464-60002, ale nevím, jestli se na minivrtačku hodí. Při 12V se točí, při 24V taky a rychlejc, při 30V by se taky určitě točily, jen jak dlouho. :oops:
Já na to tenkrát použil rovnou i originální zdroj k tiskárně, takže jsem to napětí nemusel řešit. Navíc to má tu PWM regulaci a tak se otáčky dají regulovat v dost širokém rozsahu a vcelku to i táhne. Stavěl jsem to skutečně jen na ty tišťáčky a tam stačí výkon minimální.
Podle mě není nic jednoduššího, než ho promazat, zapnout na zdroj a nechat pár minut běžet. Pokud se nebude hřát, tak přidat napětí, chvíli počkat… Jestli to chceš na vrtáky kolem toho 1mm, tak ten to zas tak nezatíží, aby se to hřálo o hodně víc než při takovémhle testu. Na větší vrtáky by se to stejně muselo už převodovat :(

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“