Reprobedne Pioneer CS-722A

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MH111
Příspěvky: 241
Registrován: 23 říj 2016, 02:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#106 Příspěvek od MH111 »

V paneláku si opravdu člověk moc vyskakovat nemůže.
Zejména když je cimra prázdná, je slyšet ozvěna od každého kroku a slova.
Bedny jsem myslel na prvním snímku dole hned vedle stolku/skříňky.
Otec chvíli experimentoval s nějakým Marantzem a bednami co vypadají jako samo domo,s osazením ARV 3608, ARZ 4608 a ARN 6608. Bedna z dřevotřísky potažená černým čímsi, průzvučná síťka na komáry natažená na latích, to na suchý zip. Ovšem ARZ a ARV jsou společně na plechu, kde jsou i dva přepínače charakteristiky, na výšky a středy -3, 0, +3 dB. Po vyházení hovňáků z výhybky a vytlumení vatelínem(jedna bedna byla vytlumená zmuchlaným igelitem, druhá vůbec) se to celkem i dá poslouchat. Jenže to zabralo půl obýváku. Pak jsem kdesi natrefil na ARS 9204, chvíli jsem jednu používal k B4. No a po nějaké době jsem narazil na Stereodirigenta. Původní bedny čirá hrůza. Huhlají a duní. Ale po připojení ARS ke stereodirigentu jsem teda padnul na zadek. Nic tak pěkně hrajícího doma ještě nebylo. Kazeťák international i dvojče Lasonic se mohli jít zahrabat. I minivěž Aiwa u babičky.
Je však nutné poznamenat, že se nejedná o Hi-fi, jisté nedostatky to má, ale jsem s nimi smířen, protože v paneláku si člověk moc vymýšlet nemůže.
Zkoumal jsem teda nedávno ty bedny ke Stereodirigentu a už je mi jasné, proč to tak (ne)hraje. Překližka tlustá tak půl centimetru, nijak netlumené a přes obyčejný elektrolyt připojený místo výškáče obyčejný elipťák. To vše za (ne)průzvučnou tkaninou. Ale asi by se něco použitelného s tím vymyslet dalo.
Zkoušel jsem také podivné placaté bedny RK 10. Nechápu konstruktéry, co prováděli. ARE 667 a ARV 261 připojené přes dva antisériové obyč elyty. Výškáč se na přednesu přes hustou tkaninu v podstatě neuplatňuje, vyzkoušeno odpojením. No a při pokusu o basy se ozve v lepším případě hučení. Mohu někomu poskytnout na oměření, jsou jak nové.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#107 Příspěvek od rnbw »

Ano, ked v tej prazdnej miestnosti bez koberca, nabytku a s holymi stenami tlesknes rukami, tak pocujes 4 ozveny. V takom priestore dobry zvuk nebude.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#108 Příspěvek od Kremik »

Zdá se mi to, nebo ty "HPM-100" nemají bassreflexové nátrubky?
Tyhle bedny si vytuň, ty už musí hrát i kdyby nechtěly. Akorát teda, v té zvětšené verzi je ten nátrubek asi nešťastně umístěnej. Osobně bych ho mnohem raději viděl někde dole. Ale to ať už posoudí někdo znalejší, jestli i takto by to šlo rozumně naladit.
Jinak je samozřejmé, že v nezatlumeném prostoru bude vznikat stojaté vlnění.

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#109 Příspěvek od TheLastUnicorn »

MH111: RK10 jsem kdysi od někoho dostal s magnetofonem B100. Hrálo...no prostě ječelo to, až se hory zelenaly. Taky nevím, o co konstruktérům šlo, asi především o nějaký bedny s vysokou citlivostí k levným stolním zařízením. Já to poslouchat nevydržel a dal jsem to pryč. Jestli chcete vidět nějaký strašidelný grafy, klidně je změřím. :lol:
Co se týče beden ke Stereodirigentu:
Asi se jedná o 1PF 068 29 s osazením ARZ669 a ARE467. Často se stávalo, že se v nich místo basáku ARZ669 objevilo širokopásmo ARO667. Ze špatných beden se tak staly bedny neposlouchatelné. Tyhle bedny mají podobně osazeného 8 ohmovýho sourozence 1PF 068 88 a ty hrají naopak na tesláckou bednu neobyčejně dobře. Maj plnohodnotnou výhybku, velice příjemný, vyrovnaný zvuk (můžu doložit měřením) a jedinou slabinou jsou tupější výšky. Basy samozřejmě poplatné použitému basáku a objemu bedny, ale celkově bych řekl, že jsou to snad zvukově nejlepší komerční bedny Tesla (nepočítám tam monitory). Jeden pár taky vlastním, mezi basák a širokopásmo zařadil malý výškáč Dayton ND16FA, modifikoval výhybku a mám je u jednoho z počítačů. :)

Kremik: Ať se na to dívám z jakýhokoli pohledu, pro tu mrňavou cimru by byly pořád nejlepší bedny ty SS2070, pokud by se jim věnovala nějaká péče. A samozřejmě ošetřit cimru, protože to na obrázcích je katastrofa...tam nebude hrát dobře nic. Oba páry Pajáců bych prodal. Tady nemaj žádný smysl a ty HPM-ky jsou navíc dok...ený.

Uživatelský avatar
yesper26
Příspěvky: 1051
Registrován: 19 kvě 2012, 02:00
Bydliště: Bratislava

#110 Příspěvek od yesper26 »

A dat tie HPMky dokopy ? Vyskace origo som nasiel na ebayi. Objem maju stejny, bassreflej je ta diera. Napadla ma este taka vec a to tie 722.. zvecit objem.. nadrobit spodok ako maju tie hpmky.. malo by to vyznam ? Ci ich racej nechat v povodnom stave . Sony ss2070 tiez necem prerabat.

Uživatelský avatar
Xeon_sk
Příspěvky: 491
Registrován: 02 úno 2011, 01:00
Bydliště: Bratislava IV

#111 Příspěvek od Xeon_sk »

Pokiaľ sa týka CS-722A je možné zväčšiť objem ozvučnice. Ale tak ako ostatní predo mnou aj ja Ti musím pripomenúť, že v akusticky špatnej a malej miestnosti nie je možné vyprodukovať reálne nízke basy. Treba zobrať do úvahy, že vlnová dĺžka tónu 40Hz je asi 6,6m a k tomu snáď nie je čo dodať.
Na obrázku je výpočet ozvučnice pre basový reproduktor z CS-722A. Ieálny objem je asi 175 litrov a existujúca ozvučnica má výsledky červenú a modrú čiara - modrá je pre uzavretú ozvučnicu a má veľmi prijateľný priebeh.
Pri čítaní tohto grafu treba zobrať do úvahy jednu dôležitú vec - jedná sa o teoretické hodnoty. Výsledok na nízkych frekvenciach veľmi významne ovplyvňuje umiestnenie skrine a posluchový priestor. Veľká, akusticky vhodná miestnosť veľmi prospieva tvorbe basových tónov, To, my basgitaristi veľmi dobre poznáme. V takom prípade aj s originálnou 55 litrovou ozvučnicou je možné dosiahnúť uspokojivého výsledku napr. pre rockovú hudbu.
Přílohy
CS-722A ozvučnica.jpg

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#112 Příspěvek od TheLastUnicorn »

722-ky nechať tak, ako sú a predať. Ako dobová relikvia sú fajn, ale to je všetko. Nestojí tam za veľa ani basák, ani streďák, ani výškač a výhybka je totálne mimo. No ako veterán svoju cenu majú a tak by som im osobne neubližoval.
Vrátil by som sa k tomu, či je možné v malej miestnosti reprodukovať tóny pod 40Hz.
Reálne v bežnej bytovej miestnosti už pod cca 200Hz (samozrejme sa tá frekvencia posúva podľa aktuálnych rozmerov miestnosti) je tzv. modálne pásmo. V tomto pásme zvukovo dominuje miestnosť. Čo to znamená? No znamená to toľko, že v oblasti modálneho pásma v podstate nepočúvame reproduktor, ale vybudené módy miestnosti. Tieto módy sa dajú v rôznych programoch veľmi jednoducho simulovať a veľmi dobre fungujú, čo sa hneď overí posluchom, keďže súčasťou simulátora je aj frekvenčný generátor. Dá sa tým jednoducho overiť, v ktorých častiach miestnosti dominujú ktoré frekvencie. A zistíme, že aj v miestnosti dlhej 4m počujeme 35Hz...a dokonca veľmi dobre, napriek tomu, že pokles frekvenčnej charakteristiky samotnej sústavy je na tejto frekvencii dajme tomu -15dB. Tých 35Hz bude totiž jeden z módov miestnosti. Potom preladíme na 45Hz...zrazu nepočujeme nič...60Hz je znovu výrazných, 100Hz nič...a naozaj to nerobí blbá sústava. Robí to miestnosť. V podstate v tej bežnej bytovej miestnosti až nad 1kHz počujeme hrať samotnú sústavu, resp. priamu vlnu + prvé odrazy.
Všetko toto, čo som teraz písal v podstate nájdete aj v lieteratúru, ktorú som odporučil od Dr. Floyda Toole-ho.

Uživatelský avatar
yesper26
Příspěvky: 1051
Registrován: 19 kvě 2012, 02:00
Bydliště: Bratislava

#113 Příspěvek od yesper26 »

Hmmm páni, vidim, ze sa vyznate. To ja viem o tom velke kulove s prehazovackou. No bednicky racej necham tak ako su a budem zhanat origo vyskace do HPM100viek. A s tou akustikou miestnosti mas pravdu, ten generator frekvencii som skusal... a presne ako popisujes to dopadlo.

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#114 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Oprav HPM-100 a uvidíš...ak nebudú vyhovovať, je možné ich odladiť - zmerať a odsimulovať výhybku podľa súčasnej metodiky. Prípadne znížiť ladenie bassreflexu, lebo naladené na 45Hz to v tých rohoch miestnosti musí byť ako boombox.

Uživatelský avatar
yesper26
Příspěvky: 1051
Registrován: 19 kvě 2012, 02:00
Bydliště: Bratislava

#115 Příspěvek od yesper26 »

Jjjj :) no teraz hra gramo s edgarom dobre. Lepsie ako z tid..lu. Porovnavam LP modern talking a z tida..lu No z tid..lu to hra tak elektronicky nieje to lampovy zvuk ale z platne je to inom. Prenoska om5e. Je to fakt rozdiel. Pekne to hra z LP :)

Tid..al je elektronicky domrsena hudba. Dopc s celym tid..lom.
Naposledy upravil(a) yesper26 dne 18 lis 2020, 21:36, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#116 Příspěvek od Hubert_79 »

HiFi a Modern Talking? Tak to potom jo :rofl:
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
yesper26
Příspěvky: 1051
Registrován: 19 kvě 2012, 02:00
Bydliště: Bratislava

#117 Příspěvek od yesper26 »

:D
A ta nebudem pocuvat sexofon alebo kontrabass :D

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#118 Příspěvek od Hubert_79 »

Ovšem, jestli ta LP je z produkce Balkanton, tak už mlčím :lol:
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#119 Příspěvek od rnbw »

Hifi reprodukcia bicich z automatu :D

Uživatelský avatar
yesper26
Příspěvky: 1051
Registrován: 19 kvě 2012, 02:00
Bydliště: Bratislava

#120 Příspěvek od yesper26 »

Jako si uhadol ze Balkanton ? :D ale fakt to nehra zle.
A Turbooo ? Supraphon ? :D

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“