Hlučnost mechanické spínací zásuvky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

Hlučnost mechanické spínací zásuvky

#1 Příspěvek od GeXeS »

Hledal jsem, hledal, ale tenhle konkrétní problém jsem tu nikde nenašel, tedy se zeptám. Řešil tu už někdo příliš hlučnou mechanickou spínací zásuvku? Mám konkrétně Emos P5504 a asi po půl roce běhu začala chrastit takovým způsobem, že jsem ji odpojil. Teď by se mi ale hodila k akváriu, a nechce se mi z ní dělat rovnou odpad a kupovat novou. Než ji otevřu (a než vůbec přijdu na to, jak) a vysypou se na mě ozubená kolečka - už to někdo řešil? Dá se to něčím... namazat? Vyčistit?

Uživatelský avatar
wendik
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 137
Registrován: 09 zář 2011, 02:00
Bydliště: bezno.cz u mlade boleslavi

#2 Příspěvek od wendik »

Ahoj presne tuhle uz pouzivam 4 topnou sezonu na krbovky + cerpadlo casovac super drzi cekam kdy odejde ale za cenu oklo 100 kč to je super kvalita ,,,,, a kdyz chrasti koupit novy,, a digitalni nebrat , nejak moc slozity a nespolehlivy,,
JO taký svíčkovou a fazole..

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#3 Příspěvek od elektrosvit »

Uvnitř je synchronní motorek, který přes plastovou převodovku pohání disk s výstupky ovládajícími mikrospínač. Používám ji k venkovnímu světelnému řetězu a po letech taky chrastí, ovšem bez vlivu na funkci.

EDIT:
https://www.youtube.com/watch?v=cpsAFmEPDmg
https://www.youtube.com/watch?v=Q29b6ajdRj8

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#4 Příspěvek od GeXeS »

Díky za videa, elektrosvite, to mi dodalo odvahu.
Zásuvku jsem otevřel (zatracené šrouby s Y hlavičkou, naštěstí jsem u tchána v dílně našel odpovídající bit) a podle očekávání tam objevil tu zapouzdřenou plastovou převodovku. Ukázalo se, že chrastění má na svědomí rotor motorku, který se při běhu lehce třel o rámeček (stator?). Zkusil jsem převodovku rozdělat - opatrně, aby mi nevyletělo těch osm koleček - a prokápnout hřídelky olejem. Povedlo se. Složil jsem to, zkusil jsem to. Nepomohlo. Tak jsem to rozdělal znovu - a tentokrát už to nevyšlo, obal převodovky po zapáčení nějak blbě odskočil a šest z osmi koleček se rozběhlo po stole. Tak jsem strávil deset minut zpětným inženýrstvím, ale ke svému vlastnímu překvapení se mi to podařilo všechno zase správně usadit.
No a světe div se, usadil se i ten rotorek. Úplně nehlučný není - ostatně to nejsou mechanické časovače ani fungl nové - ale je to výrazně lepší než před pokusem. Takže paráda, jsem spokojen.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

wendik píše:... a digitalni nebrat , nejak moc slozity a nespolehlivy,,
Placas naproste kraviny. To ze digitalni casovace nejsi schopen ovladat jeste neznamena, ze jsou nespolehlive. Opak je pravdou. Mi techto zasuvek donesl kamos hromadu nefunkcnich. Vyhazel jsem z toho ty prevodovky, dal dovnitr relatko a ovladam ho dalkove zapnutim alarmu kdy s tim vypinam veci ktere v dobe nepritomnosti nemaji bezet. Uvnitr je i spinac ktery se da zachovat a muzu tak cudlikem na boku vypinat veci ktere nemaji vlastni vypinac, aniz bych je musel vytahovat ze zasuvek.
Tech prevodovek jsem mel hafo, ale pry to nekdy chodilo a nekdy zas ne apod, tak jsem je vyhazel vsechny.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

Motorek je tak zjednodušenej, osekanej na kost, proto potřebuje jednosměrnou brzdu, jinak by se otáčel obráceně. On se taky chvílu otáčí, než západka zaklesne do zubu kola, rotor se "odrazí" a točí se správným směrem. Různý pazvuky to vyluzuje kvůli vůlím v uložení, se kterým si moc hlavu nelámali. Pomůže promazání hustším olejem, jen dejte pozor, aby jste nedocílili stavu, kdy se motorek neroztočí. Olej patří pouze na uložení os. Tenhle motorek se buď točí správně, nebo vůbec. Jiný stavy nezná. Otáčky udržuje frekvence sítě, která občas hapruje.
V Lídlu měli tyhle spínačky za stejnou cenu, jako digitální, tak jsem vzal ty digitální. Už jen kvůli tomu, že díky krystalu jsou přesnější a mají zálohování chodu. Tyhlety jsou tak vhodný na rychlý použití a kde na přesnosti nezáleží.

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#7 Příspěvek od GeXeS »

Jo, po ránu jsem v chodbě opět zaslechl známé chrastění (i když mám pořád pocit, že je slabší než dřív). Vůli v plastovém ložisku prostě olejem na šicí stroje neoblafnu. To by muselo být vrzání hřídelky, ale tohle je prostě kontakt s lůžkem. U hustého maziva bych se zase bál, že mi bude fakticky zpomalovat chod hodin :D ne?
No nic, uvidíme, jak moc to bude vadit (zatím se zdá, že až tak moc ne; vzduchovací kompresorek akvária to naprosto přebil, to je jiná liga).

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Ten motorek je synchronní, takže buď běží, nebo ne. Zpomalení by bylo nepravidelné, že třeba v jední poloze zadrhne a vrčí na místě, a pak se utrhne a jede dál. Ale jednak je to slyšet, jednak pak brzy dojde k tomu, že se prostě zastaví a už nerozeběhne.
Proto mám raději skutečné spínací hodiny, třeba bazarové SPH-Q z Chronotechny. Když se k nim sežene víc spínacích segmentů, můžeš spínat a vypínat několkrát denně. A, když jim vyměníš akumulátor (1,2 V NiCd nebo NiMH), jdou přesně i déle, než pět dní, bez napájení.
Dnes se ještě dají sehnat novější NAPA-D (denní) a NAPA-W (ty se dají naprogramovat na celý týden po čtvrthodinách), což je přímá náhrada už dlouho nevyráběných SPH-Q.
Jistou nevýhodou je, že jsou v provedení vestavném do skříně, nemají tedy ani zásuvku ani vidlici, ale zato nechrastí, jen po vteřině tikají, mají krystalem řízený strojek. Jestli je jejich životnost také 40 a více let (samozřejmě s tím, že se jednou za 5-6 let vymění akumulátor, vím o jedněch, které takto spínají od roku 1979 stykač venkovního osvětlení časem doplněný o soumrakový spínač dodnes*), pak bych neviděl tu cenu ani nutnost integrace do zařízení jako tak velkou nevýhodu.

*) na necelý rok byly tyto hodiny nahrazené soumrakovým spínačem s automatickým "vykousnutím" 4 hodin uprostřed noci, ale byl poruchový, asi mu nejela fabrická síť či blízkost trafostanice 35/0,4. Nakonec se tam vrátily osvědčené SPH-Q a starý soumrakový spínač bez inteligence, hodiny prostě od půl jedné do půl čtvrté ráno ten soumrakový spínač odpojí. Vydělaly si na sebe za měsíc.
Naposledy upravil(a) Hill dne 04 pro 2020, 10:41, celkem upraveno 5 x.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#9 Příspěvek od Artaban001 »

Synchronní motorek se buď točí synchronně z kmitočtem sítě, nebo se zastaví -vypadne ze synchronizace. Nic mezi tím neexistuje. Tohle není hysteresní motorek, ale s rotujícím magnetem. Klidně do těch "důlků"dej po kapičce oleje.

Uživatelský avatar
wendik
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 137
Registrován: 09 zář 2011, 02:00
Bydliště: bezno.cz u mlade boleslavi

#10 Příspěvek od wendik »

Dobra prosim nejaky digi doporuc na zatez nad 100w i vice
JO taký svíčkovou a fazole..

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#11 Příspěvek od GeXeS »

Aha, zajímavé. Tak díky všem.

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od robo »

Mám tady tyto a jsou v provozu 3 rok. Dobrý je to tl vlevo nahoře když potřebuji zapnout-vypnout mimo program. V záloze mám ještě dvoje pro případ potřeby. Myslím že tento typ, podle toho tlačítak prodávali v Lidlu a snad i Kaufland. Neumí automaticky letní-zimní čas ale až to zruší tak to bude výhoda že neumí.

https://www.puhy.cz/elektronicke-spinac ... ky-52.html

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#13 Příspěvek od Artaban001 »

wendik píše:Dobra prosim nejaky digi doporuc na zatez nad 100w i vice
V Lídlu měli digi ze spínáním do 2500W za 160KČ - předpokládá se odporová zátěž, jelikož je použito obyč relé, žádný stykač. Pokud chceš spínat něco výkonnějšího, žádná ovládací cívka stykače nežere tolik, aby se těma hodinama nedala ovládat.

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#14 Příspěvek od GeXeS »

robo píše:Neumí automaticky letní-zimní čas ale až to zruší tak to bude výhoda že neumí.
Jo, taky se těším, až se to zruší. Nejtěžší bude donutit členské státy EU k jednotné změně (ideálně sjednocení na zimní čas), ale to je na jinou debatu.
Já mám těch zásuvek po domě několik, mám i podobnou digitální. A vždycky za toho půl roku zapomenu tu kouzelnou kombinaci tlačítek, kterou se právě zimní/letní čas přepíná. Pak hledám po netu manuál... No pakárna.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“